El. GP 2019: Zagar wygrał w Żarnowicy, awansował Kołodziej. Hampel musi liczyć na dziką kartę (relacja)

Zwycięstwem Mateja Zagara zakończyła się pierwsza runda kwalifikacyjna do cyklu Grand Prix 2019. W Żarnowicy awans do Challenge'u wywalczyli także Antonio Lindbaeck i Janusz Kołodziej. Jarosław Hampel, choć zdobył 12 punktów, znalazł się pod kreską.

Tomasz Janiszewski
Jarosław Hampel i Janusz Kołodziej WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Jarosław Hampel i Janusz Kołodziej
Zmiana systemu kwalifikacji do Grand Prix (zrezygnowano z etapu półfinałów) sprawiła, że z czterech rund kwalifikacyjnych do finału eliminacji, zaplanowanego na 28 lipca w niemieckim Landshut, awansuje zaledwie po trzech najlepszych zawodników. Tym, którym nie uda się przejść przez sito kwalifikacji, pozostaje liczyć na otrzymanie dzikiej karty. Takie zaproszenia na Grand Prix Challenge są trzy. Jedno miejsce obsadzi niemiecki organizator.

W Żarnowicy Jarosław Hampel zdobył 12 punktów, ale nie wystarczyło to do tego, by zmieścić się w pierwszej trójce i wywalczyć bezpośredni awans. Trzykrotny medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata musi więc teraz liczyć na przychylność władz, aby móc wpisać sobie do kalendarza start w Landshut. Hampel po tym, jak wypadł ze światowej elity z uwagi na paskudną kontuzję nogi, nie ukrywa, że jego celem jest powrót do najlepszych i walka o kolejne medale.

Awansować udało się za to Januszowi Kołodziejowi, który wygrał cztery biegi, zgromadził w sumie 13 punktów i zajął w zawodach trzecie miejsce. Polak imponował walecznością i skuteczną jazdą na dystansie. Bezcenne okazało się szczególnie wyrwanie zwycięstwa na ostatnim okrążeniu w biegu dziesiątym Antonio Lindbaeckowi. Szwed prowadził od momentu startu, ale Kołodziej skrupulatnie zaplanował atak i ostatecznie zdołał minąć rywala. Ta akcja przesądziła na koniec o wywalczeniu bezpośredniego awansu do Landshut.

Dla Lindbaecka była to zresztą jedyna porażka w turnieju, nie licząc wyścigu dodatkowego o pierwsze miejsce z Matejem Zagarem. Szwedzki żużlowiec także prezentował na 400-metrowym owalu zadziorny żużel, czego najlepszym przykładem był fenomenalny bój z Michaelem Jepsenem Jensenem w gonitwie piętnastej. Obaj tasowali się na trasie kilka razy, jednak to Szwed wpadł na metę jako pierwszy. Wspomniany Zagar przegrał w sobotę tylko z Lindbaeckiem w wyścigu piątym. W pozostałych odniósł pewne zwycięstwa. W dodatkowym o triumf w całym turnieju udanie zrewanżował się urodzonemu w Rio de Janeiro rywalowi.

Z dobrej strony pokazał się na Słowacji Eduard Krcmar, który potwierdza, że udane występy w Polsce w barwach Car Gwarant Start Gniezno nie są dziełem przypadku. Czech w kilku biegach pokazał lwi pazur. Podobnie Gleb Czugunow, który w niedzielę być może otrzyma szansę debiutu w PGE Ekstralidze w Betard Sparcie Wrocław. Ten, który stracił miejsce w składzie wicemistrzów Polski, Andrzej Lebiediew, zajął w Żarnowicy ósme miejsce, mając w dorobku punkt mniej od Rosjanina. Nie błysnął też dopiero dwunasty Andriej Kudriaszow.