SoN: Triumf Rosji, udany turniej Niemców. O włos od sensacji w Teterow (relacja)

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Artiom Łaguta
WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Artiom Łaguta
zdjęcie autora artykułu

Ostatecznie bez sensacji zakończyły się pierwsze, historyczne zawody Speedway of Nations. W półfinale w Teterow najlepsza okazała się Rosja, obok której awans do finałów wywalczyły Niemcy i Dania. Ci ostatni drżeli o awans do samego końca.

Para Artiom Łaguta - Emil Sajfutdinow nie miała w Niemczech łatwo, ale stanęła na wysokości zadania, udźwignęła ciężar faworyta i po 21 biegach była na szczycie klasyfikacji z bezpieczną przewagą nad konkurentami. W przyszły weekend we Wrocławiu Sborna z pewnością będzie jednym z kandydatów nie tylko do podium, ale i triumfu w całym Speedway of Nations.

Rosjanie zaczęli od falstartu i tylko remisu ze Słoweńcami z uwagi na problemy na pierwszym łuku Sajfutdinowa, który trzeba przyznać, że jeździł w Meklemburgii dość chaotycznie. Dokładał jednak cenne punkty do dorobku zespołu, którego liderem był znakomity Łaguta.

Przed turniejem sporo mówiło się o składzie personalnym Duńczyków. Hans Nielsen już kilka miesięcy temu zrezygnował z Nickiego Pedersena i Leona Madsena, czyli jakby nie patrzeć... numerów jeden i dwa duńskiego speedwaya. I o mało nie przypłacił tego kolejną kompromitacją. Michael Jepsen Jensen i Kenneth Bjerre udane biegi przeplatali słabszymi i pomimo tego, że wygrali 4:2 z najgroźniejszymi rywalami, Niemcami, zajęli trzecie miejsce i w efekcie o awans musieli bić się w biegu dodatkowym. W nim nie bez trudu pokonali Słoweńców, ratując swój - i nie tylko - honor. Trudno jednak wierzyć w taką Danię w finałach we Wrocławiu.

Przegraną z Jepsenem Jensenem i Bjerre nie zrazili się gospodarze, którzy konsekwentnie realizowali swój plan. Dobrze spisywał się Kai Huckenbeck, a niewiele ustępował mu Martin Smolinski. Niemcy skutecznie się uzupełniali, świetnie czytali tor, wiedzieli jak zdobywać lepsze pozycje i z dorobkiem 20 punktów zajęli na koniec drugie miejsce. Kluczem do sukcesu okazały się wygrane nad pozostałymi drużynami, czego zabrakło Duńczykom.

W Teterow okazało się, że posiadanie w składzie jednej, wybitnej jednostki górowało nad bardziej zbilansowanymi składami. Greg Hancock i Matej Zagar wprowadzili swoje reprezentacje do biegu dodatkowego, okazując się minimalnie lepszymi od Ukraińców i Łotyszy. Amerykanie mogą mieć jednak do siebie pretensje, bowiem nie zabrali ze sobą rezerwowego, co okazało się decydujące w rywalizacji ze Słoweńcami.

Gino Manzares w ostatnim biegu fazy zasadniczej - notabene przeciwko Słowenii - po groźnym upadku doznał bowiem kontuzji i nie był zdolny do dalszej jazdy. W wyścigu, który przedłużał szanse na awans Hancock pokonał Zagara, ale Nick Skorja dojechał do mety, co premiowało awansem do starcia z Danią drużynę z byłej Jugosławii. Wiadomo już, że jazda w SoN w przyszłym roku bez rezerwowego w składzie nie będzie możliwa.

Drugi turniej półfinałowy odbędzie się we wtorek w Manchesterze, gdzie wystąpią: Wielka Brytania, Australia, Szwecja, Czechy, Francja, Włochy i Finlandia. Dwudniowy finał zaplanowano na 8-9 czerwca we Wrocławiu. Tam zapewniony start ma reprezentacja Polski.

Punktacja:

Rosja - 25 1. Artiom Łaguta - 16 (3,1,3,3,3,3) 2. Emil Sajfutdinow - 9+2 (0,3,1,1,2*,2*) 3. Gleb Czugunow - ns

II Niemcy - 20 1. Kai Huckenbeck - 11+1 (3,2*,0,3,3,u) 2. Martin Smolinski - 9 (1,3,2,1,1,1) 3. Michael Haertel - ns

III Dania - 18+3* 1. Michael Jepsen Jensen - 10+1 (1*,3,3,1,0,2) +1* 2. Kenneth Bjerre - 8+1 (2,1,1,2,1,1*) +2 3. Frederik Jakobsen - ns

---------------------------------

IV Słowenia - 17+3*+3 1. Matej Zagar - 14 (2,1,3,3,2,3) +2+3 2. Matic Ivacic - 2+1 (1*,-,0,-,1,-) 3. Nick Skorja - 1 (0,0,1) +1*+0

USA - 17+3 1. Greg Hancock - 16 (3,3,2,3,2,3) +3 2. Gino Manzares - 1 (1,0,0,0,0,w) +ns

VI Ukraina - 15 1. Andriej Karpow - 7 (0,w,2,2,3,w) 2. Aleksandr Łoktajew - 8+1 (2,2,1*,0,0,3)

VII Łotwa - 14 1. Andrzej Lebiediew - 8 (0,2,2,0,2,2) 2. Kjastas Puodżuks - 6+2 (2,0,1*,2,1*,0) 3. Oleg Michaiłow - ns

Bieg po biegu: 1. Hancock, Łoktajew, Manzares, Karpow 2. Łaguta, Zagar, Ivacic, Sajfutdinow 3. Huckenbeck, Puodżuks, Smolinski, Lebiediew 4. Hancock, Bjerre, Jepsen Jensen, Manzares 5. Sajfutdinow, Łoktajew, Łaguta, Karpow (w) 6. Smolinski, Huckenbeck, Zagar, Skorja 7. Jepsen Jensen, Lebiediew, Bjerre, Puodżuks 8. Łaguta, Hancock, Sajfutdinow, Manzares 9. Zagar, Karpow, Łoktajew, Ivacic 10. Jepsen Jensen, Smolinski, Bjerre, Huckenbeck 11. Hancock, Lebiediew, Puodżuks, Manzares 12. Huckenbeck, Karpow, Smolinski, Łoktajew 13. Łaguta, Puodżuks, Sajfutdinow, Lebiediew 14. Zagar, Bjerre, Jepsen Jensen, Skorja 15. Huckenbeck, Hancock, Smolinski, Manzares 16. Karpow, Lebiediew, Puodżuks, Łoktajew 17. Łaguta, Sajfutdinow, Bjerre, Jepsen Jensen 18. Hancock, Zagar, Ivacic, Manzares (w/su) 19. Łoktajew, Jepsen Jensen, Bjerre, Karpow (w) 20. Łaguta, Sajfutdinow, Smolinski, Huckenbeck (u/4) 21. Zagar, Lebiediew, Skorja, Puodżuks

Bieg drużyn z miejsc 4-5: 21. Hancock, Zagar, Skorja, Manzares (ns)

Bieg dodatkowy o awans: 22. Zagar, Bjerre, Jepsen Jensen, Skorja

Sędzia: Christina Turnbull (Wielka Brytania)

ZOBACZ WIDEO Speedway of Nations gwarantuje emocje do ostatniego wyścigu

Źródło artykułu: