W Rzeszowie wrócono do tradycji. Buczkowski najlepszy w Memoriale Nazimka (relacja)

Zwycięstwem Krzysztofa Buczkowskiego zakończył się 31. Memoriał Eugeniusza Nazimka. Zawodnik MRGARDEN GKM-u Grudziądz wywalczył w Rzeszowie 14 punktów. Na podium stanęli jeszcze Grzegorz Walasek i Jakub Jamróg.

Mateusz Kozanecki
Krzysztof Buczkowski WP SportoweFakty / Grzegorz Jarosz / Na zdjęciu: Krzysztof Buczkowski
W Rzeszowie postanowiono powrócić do tradycji rozgrywania Memoriału im. Eugeniusza Nazimka. Po raz pierwszy zawody te odbyły się w 1983 roku, a następnie na stałe weszła do kalendarza tamtejszego żużla. Ostatnią edycję przeprowadzono w sezonie 2014.

Jak zapowiadał prezes Stali, Ireneusz Nawrocki, impreza ta miała otwierać sezon w Rzeszowie. Planowano przeprowadzić turniej w Lany Poniedziałek, a więc już 2 kwietnia. Wówczas na przeszkodzie stanęły jednak kiepskie warunki atmosferyczne. Zmagania przeniesiono na 22 lipca, dzięki czemu wypełniona została lipcowa przerwa od rozgrywek ligowych.

Obsadę turnieju stanowili głównie zawodnicy miejscowej drużyny. Zabrakło jednego z liderów zespołu, Grega Hancocka, który dzień wcześniej startował w Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff. Wśród uczestników znaleźli się jeszcze m.in. Krzysztof Buczkowski, Grzegorz Walasek czy Janusz Kołodziej.

Zawody nie przyniosły zbyt wielu emocji, na torze brakowało mijanek, a w sporej części wyścigów o kolejności decydował start i rozegranie pierwszego łuku. Ciekawie zrobiło się w biegu 14., w którym spotkali się niepokonani do tej pory Krzysztof Buczkowski i Grzegorz Walasek.

Lepiej ze startu wyszedł grudziądzanin. Walasek natomiast musiał walczyć o drugie miejsce z Andriejem Kudriaszowem. Jako pierwszy linię mety minął Buczkowski i to on znalazł się o krok od triumfu w memoriale. Kropkę nad "i" mógł postawić w wyścigu 17., ale lepszy był Daniel Jeleniewski. W tym momencie Walasek mógł jeszcze doprowadzić do biegu dodatkowego.

Tak się jednak nie stało i zwycięzcą 31. Memoriału im. Eugeniusza Nazimka został Krzysztof Buczkowski. Drugie miejsce zajął Grzegorz Walasek, a podium uzupełnił Jakub Jamróg. Nadspodziewanie słabo spisali się Edward Mazur i Kacper Gomólski, którzy zajęli dwa ostatnie miejsca.