Takiego stadionu nie będzie miał nikt inny w Polsce. Włókniarz poszedł w ekologię

Firma Zielona-Energia.com została sponsorem strategicznym forBET Włókniarza Częstochowa. Dzięki temu klub będzie dysponował pierwszym w Polsce stadionem wyposażonym w instalację fotowoltaiczną.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
mecz Włókniarza ze Spartą w 2018 roku (49:41) obserwował komplet publiczności WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: mecz Włókniarza ze Spartą w 2018 roku (49:41) obserwował komplet publiczności
Czym jest instalacja fotowoltaiczna? To układ zasilający dom w darmową energię elektryczną, który wykorzystuje promienie słoneczne do produkcji prądu. To ekologiczna instalacja, która ma pomóc zadbać o środowisko. Stadion forBET Włókniarza Częstochowa dzięki umowie z firmą Zielona-Energia.com ma zmienić swoje oblicze. Budynek klubowy ma zostać wyposażony w taką instalację, a dodatkowo ma ona zostać wykorzystana do podgrzewania wody w szatniach zawodników.

- W pierwszej kolejności, jeszcze przed startem sezonu, wybudujemy na dachu budynku klubowego instalację fotowoltaiczną, która będzie zapewniała darmową i czystą energię. Zmodernizujemy też kompleks szatniowy, gdzie będziemy wykorzystywać ogrzewanie wody za pomocą fotowoltaiki oparte na patentach, których jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce - powiedział Michał Klimczyk, współwłaściciel firmy.

Jak zapewnia Klimczyk, dzięki takiej inwestycji, Włókniarz będzie miał pierwszy stadion w Polsce, który będzie wyposażony w odnawialne źródła energii. Firma wskazuje szereg innych korzyści dla klubu. - To, że ta współpraca ma miejsce, pokazuje, że Włókniarz jest zarządzany w sposób nowoczesny. Odnawialne źródła energii w Polsce raczkują. To działa i będzie miało dla klubu wymiar ekonomiczny. Wzrost cen energii jest ogromny, a klub nie będzie ponosił tych kosztów. Do tego dochodzi odpowiedzialność społeczna za czystość w atmosferze - dodał Łukasz Fonfara, drugi ze współwłaścicieli firmy, a prywatnie brat boksera Andrzeja Fonfary.

To kolejne inwestycje w częstochowski stadion żużlowy. Planowane są również prace związane z modernizacją parku maszyn. Klub otrzymał w tej sprawie pismo ze Speedway Ekstraligi. - Pojawiło się takie zagadnienie, ale zdaję sobie sprawę, że Częstochowa ma inny problem stadionowy na głowie. Nie chcę nadużywać dobroci przedstawicieli miasta. Może inni prezesi do tego tak nie podchodzą, ale ja uważam, że jeżeli ktoś inny ma potrzeby, to ja nie będę przeszkadzał - powiedział prezes Włókniarza, Michał Świącik.

Dla władz Częstochowy priorytetem w temacie stadionowej infrastruktury jest modernizacja obiektu Rakowa Częstochowa, który jest blisko awansu do Lotto Ekstraklasy. - Staramy się robić to we własnym zakresie. Wyremontujemy szatnie, natryski, warsztaty, boksy zawodników, ale docelowo chcielibyśmy zmodernizować park maszyn. Wyrównać nasypy i najtańszym sposobem postawić dwukondygnacyjną trybunę, którą moglibyśmy w przyszłości zabudować - snuł plany prezes Lwów.

- To jest przyszłość. Odbudowujemy Włókniarza, a gospodarzem obiektu jest miasto i to ono będzie decydowało czy coś robić na stadionie. Nie chcę dodawać miastu jeszcze jednego problemu, jakim byłby stadion Włókniarza - dodał Świącik.

ZOBACZ WIDEO Tai Woffinden: Na PGE Narodowym najlepsza atmosfera i pełne trybuny


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Czy forBET Włókniarz Częstochowa w przyszłym sezonie awansuje do fazy play-off?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×