KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Unia Tarnów nie miałaby młodzieży, gdyby nie szkółki Cierniaka i Kołodzieja. To świadoma polityka

Menedżer Unii Tarnów chwalił niedawno klub za szkolenie. Tymczasem w kadrze jest trzech juniorów, ale ani jednego wychowanka. Po odejściu Patryka Rolnickiego do GKM-u Grudziądz w Unii zostali zawodnicy ze szkółek Cierniaka i Kołodzieja.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Mateusz Cierniak WP SportoweFakty / Weronika Waresiak / Na zdjęciu: Mateusz Cierniak

Grupa Azoty Unia Tarnów nie miałaby młodzieży, gdyby nie szkółki Mirosława Cierniaka i Janusza Kołodzieja. Z tej pierwszej wywodzą się dwaj juniorzy z kadry zespołu na sezon 2019. Chodzi o Mateusza Cierniaka i Przemysława Koniecznego. Ten trzeci, czyli Dawid Rempała, jest natomiast wychowankiem szkółki Janusza Kołodzieja. W przypadku Rempały Unia wykonała wyłącznie ostatni szlif, tam też żużlowiec zdał licencję.

Jak powyższe fakty mają się do niedawnej wypowiedzi menedżera Unii Tomasza Proszowskiego, który chwalił klub za dobrą pracę z młodzieżą. Spytaliśmy go o to. Wyjaśnił, iż miał na myśli to, iż w Unii od pewnego czasu obowiązuje model, iż szkolenie prowadzi szkółka Cierniaka. Zawodnicy UKS-u Jaskółki Tarnów są z automatu przerzucani do Unii, gdzie już zajmuje się nimi trener Paweł Baran.

Paweł Racibor, menedżer Jakuba Jamroga i człowiek dobrze znający realia tarnowskiego żużla przyznaje, że rozmowa o szkoleniu zawodników przez Unię jest tematem złożonym. Mówi, że nie zna na tyle szczegółów umowy między prezesem Łukaszem Sadym i szkółką Cierniaka. Przyznaje też jednak, że po odejściu Patryka Rolnickiego faktycznie nie ma już w kadrze zawodnika ukształtowanego od A do Z przez tarnowski klub. - I ciekawe, co będzie teraz? Ostatnio Mirosław Cierniak pracował w Unii, więc to, że jego zawodnicy przychodzili do klubu, było naturalne. Wiemy jednak, że po ostatnim sezonie szef szkółki mini-żużla stracił posadę w Unii - mówi Racibor.

A co mówi Cierniak? - Kiedyś prowadzona przeze mnie szkółka podpisała umowę partnerską z Unią, bo chciałem, żeby chłopcy uczący się u mnie podstaw żużla mieli takie miejsce, gdzie będą mogli zrobić następny krok - komentuje. - Choć nie ma mnie w Unii, to nie będę tego zmieniał. Rozmawiam o przedłużeniu współpracy z mini-szkółką Włókniarza, ale UKS Jaskółki zostaną i dalej będą szkolić młodzież dla Unii. Myślę też, że Tomasz Proszowski miał też prawo chwalić klub za szkolenie, bo ta nasz umowa wynika z pewnego, przyjętego przez klub systemu. Tak to jest poukładane, że u mnie podstawy, a w Unii reszta - wyjaśnia Cierniak.

Proszowski mówi wprost, że Unia wyprzedziła inne kluby, wprowadzając optymalny model szkolenia. U Cierniaka jest praca z motocyklami o pojemności 125cc i 250cc, a u Barana w Unii zawodnicy przychodzą na ostatni szlif. To świadoma polityka. Inna sprawa, że strach pomyśleć, co będzie, jak ktoś podkupi Cierniaka i rozbije model. Kusi go forBET Włókniarz Częstochowa, ale w rachubę wchodzi też inny klub. PZM w tym roku odstąpił od kar za brak szkolenia, ale po sezonie 2019 wszyscy mają być surowo rozliczeni. Szkółka Cierniaka może stać się podmiotem bardzo pożądanym, a co za tym idzie takim, który ciężko będzie utrzymać. Unia odcięta od źródła zostanie z niczym.

ZOBACZ WIDEO Wielcy żużlowi mistrzowie ślą życzenia dla Tomasza Golloba

Czy Unia dobrze zrobiła rezygnując z kompleksowego szkolenia?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (12)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Panie autorze a może wspomniany że młody Rempala zaczynał u cierniaka i później poszedł do Kołodziej, a że chciał zdawać w Unii licencje to do niej poszedł. Warto też zauważyć że
  Czytaj całość
  od cierniaka chłopaki przechodzą do Unii a od Kołodzieja niestety idą w Polske patrz np Kowalski a tego nikt nie widzi.
  • Rafał Ponikiewski Zgłoś komentarz
   Nie każda szkółka się sprzedaje... pozdrowienia dla Pana po lewej od Mateusza Cierniaka. Unia Tarnów 1984-1989.
   • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
    P. Darku Tarnowie zostali tylko wychowankowie Cierniaka ,Wychowankowie Kołodzieja ani jeden nie jedzie w Tarnowie .Więc bez aluzji z tytułem. Jeżeli jest to nie prawda. Dla czego Dawid
    Czytaj całość
    Rempała został w unii to dzieło ojca i wujków Sprzęt Dawid miał swój .Jeżeli by nie wujkowie to by Dawid jeździł poza Tarnowem ,Dla czego szkółka Kołodzieja nie jest sponsorowana przez GA, Przecież była .Cierniak ,Mirek nadal jest w Tarnowskiej unii tylko nie na fotelu trenera 1 składu.Lecz szkółki .Baran nadal jest trenerem razem wraz Proszowskim.gdyż ten drugi niema papierów na fotel trenera.Wyraźnie wcześniej pisało kto jaki fotel zajmuje.Widocznie pan nie czytał.
    • keotarnów Zgłoś komentarz
     wprowadzic zpis o odstpnym tylko minimum 1 mln zl
     • obcy Zgłoś komentarz
      Panie ,,redaktorze". Jedna szkółka, już przestała kierować wychowanków do unii i jak to się skończyło wszyscy wiedzą (płaszcz i zgrzytanie zębów w mediach). Uważam, iż Mirek nie
      Czytaj całość
      będzie jeździł po Polsce za parę groszy więcej. Dlatego artykuł napisany przez pana jest nie kompletny (brak wzmianki o tym, dlaczego zakończyła się współpraca głównego sponsora klubu inną szkółką) oraz pozbawiony jakiegokolwiek sensu.
      • MrAB0604 Zgłoś komentarz
       To są niuanse, owszem ważne. Relacje w klubie, oddzielny temat, też ważny. Nasuwa mi się pytanie: czy Pan redaktor jest zdolny napisać choć raz artykuł w pozytywnym tonie? Jątrzenie
       Czytaj całość
       Panu wychodzi.
       • omen Zgłoś komentarz
        Mirek szkoli dla Unii a Janek już chłopkami handluje! To ze Dawid trafił do Unii to tylko sprawa Tomka Rempały!
        • kapecfc Zgłoś komentarz
         Szkółek by nie było gdyby nie sponsor który w myśl o Unii sponsoruje dane szkółki :)
         • kapecfc Zgłoś komentarz
          Szkółek by nie było gdyby nie sponsor który w myśl o Unii sponsoruje dane szkółki :)
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×