KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Śląsk Świętochłowice zawiedziony dotacją z miasta. Klub nie wystąpi w DMPJ

Śląsk Świętochłowice w tym roku nie wystartuje w zawodach o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów. W obliczu niesatysfakcjonującej dotacji z miasta i braku wsparcia od sponsorów, działacze postanowili wycofać klub z młodzieżowych rozgrywek.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
zawodnicy Śląska Świętochłowice WP SportoweFakty / Marcin Inglot / Na zdjęciu: zawodnicy Śląska Świętochłowice
Na początku lutego działacze ze Świętochłowic ogłosili, że zgłoszą klub do rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów. Wtedy nie wiedzieli jeszcze, że władze miasta przekażą tylko 80 tysięcy złotych dotacji na dwie sekcje należące do Śląska Świętochłowice: żużlową i speedrowerową.

Tak niska dotacja wywołała oburzenie wśród działaczy Śląska. 80 tysięcy złotych nie wystarczy na spełnienie wszystkich celów założonych na ten rok. Dlatego postanowiono wycofać zespół z DMPJ, a i dalsze funkcjonowanie klubu stoi pod dużym znakiem zapytania.

Oświadczenie MS Śląsk Świętochłowice:

Jako Zarząd Młodzieżowego Stowarzyszenia "Śląsk" zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby Mateusz Pacek, Dawid Kołodziej, Łukasz Szczęsny oraz Marcel Krzykowski przystąpili do rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów w roli zawodników Śląska Świętochłowice. Miał to być początek pisania "nowej" historii naszego żużla i powód do dumy, że Śląsk wrócił na klubową mapę Polski. Wiele zależało jednak od uzyskanego wsparcia finansowego ze strony Urzędu Miasta oraz Partnerów klubu.

ZOBACZ WIDEO Ofiara: Motor może rywalizować z GKM-em o utrzymanie

Niestety, wsparcie ze strony świętochłowickiego magistratu w wysokości osiemdziesięciu tysięcy złotych dla dwóch sekcji sportowych - żużlowej oraz speedrowerowej to zdecydowanie za mała kwota na realne plany startu w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów w sezonie 2019. W związku z tym decyzją Zarządu MS ”Śląsk”drużyna zostanie na dniach wycofana z tegorocznych rozgrywek, a wychowankowie z licencjami zostaną wypożyczeni do innych klubów.

Niestety pomniejszona o blisko 50 proc. dotacja ze strony Urzędu Miasta utrudni również bieżącą działalność naszego Stowarzyszenia. Jak wiadomo stan obiektu nie daje możliwości udostępniania powierzchni reklamowych ani organizacji imprez czy treningów, które regularnie organizowaliśmy na innych torach ponosząc niemałe koszta.

Jeśli w najbliższym czasie nie uda nam się zebrać kwoty niezbędnej do pokrycia brakującej kwoty wydatków przeznaczonych na wyjazdy, sesje treningowe młodzieży oraz zaopatrzenie w sprzęt nowych juniorów będziemy zmuszeni podjąć radykalne kroki i zawiesić działalność Stowarzyszenia. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak taka sytuacja może wpłynąć na przyszłość sportu żużlowego w Świętochłowicach.

Najbliższe tygodnie zdecydują o dalszych losach klubu, tym niemniej dołożymy wszelkich starań aby żużel i speedrower nie zniknął z mapy sportowej Polski. Obiekt speedrowerowy OSiR "Skałka" ma z końcem lipca gościć najlepszych zawodników świata. Deklarujemy, że chcielibyśmy nadal szkolić młodych adeptów szkółki żużlowej, a zespół speedrowera powinien walczyć o obronę tytułu Drużynowego Mistrza Polski, ale musimy realnie ocenić nasze możliwości finansowe.

Wierzymy, że z pomocą niezawodnych kibiców i ludzi dobrej woli staniemy na wysokości zadnia. Jesteśmy to winni tym, którzy kiedyś tworzyli żużlową markę Śląsk i wspierali jego reaktywację w 2015 r.

Zarząd pragnie także poinformować, że dopuszczamy w tej skrajnie trudnej sytuacji emisję cegiełek o różnych nominałach oraz internetową zbiórką pieniędzy w serwisie zrzutka.pl, której celem byłoby zebranie funduszy na dalszą działalność klubu. Sport żużlowy przez lata był wizytówką tego miasta i nadal jest… w sercu Śląska.

Finalne decyzje zapadną na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu członków klubu, które planujemy w dniu 22 marca.

Czy wierzysz w to, że w Świętochłowicach powstanie nowy stadion żużlowy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
speedwaysw.pl
Komentarze (9)
 • intro Zgłoś komentarz
  a miało być tak pięknie.... Po uj rozbierali stare trybuny??!!?? Nie można postawić czegoś na 999 osób i doprowadzić stadion do używalności, żeby jeździć dalej?
  • Andrzej TRybus Zgłoś komentarz
   Przy takim zadłużeniu miasta to i tak dobrze, że coś dostali . Teraz trudne decyzje i cięcia . Skoro żużel ma priorytet to niestety trzeba odpuścić sekcję speedrowerową . W
   Czytaj całość
   Krośnie normalną dotacją i klub bez długòw za KSMu , normalną dotacją że strony miasta było 100 000 na cały sezon i wszystkich zawodnikòw , a całkowity budżet wachał się między 800 a 850 000 i jakoś ciągło się to przez 12 lat . Obecnie Wilki Krosno dostało 120 000 z kasy miasta + pomoc mniej oficjalną , wspierającą np poprawę bandy , czy dosypkę na tor . Tu po niestety likwidacji sekcji rowerowej , to kwota 80 000 na czterech junioròw . Szukać sponsoròw i starać się jednak wystartować w DMPJ . Trudne to są jednak decyzje , no ale trudno .
   • yes Zgłoś komentarz
    Czytam na początku: "...i brak wsparcia od sponsorów". Czyli jest miasto, a nie ma sponsorów, szkoda.
    • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
     Czytając news wypowiedź prezydenta miasta Świętochłowic,,Miasto jest zadłużone .Przez poprzedniego Prezydenta na blisko 100 mil .Miasto może zniknąć z mapy Polski jako miasto. Nie ma
     Czytaj całość
     na nic pieniędzy.Jeżeli za tamtego prezydenta nastał taki dług to czemu obecny prezydent nie zgłosi do prokuratury o przestępstwie. Jeżeli wiedział jeden i drugi prezydent miasta o tak kiepskich finansach miasta to po co zniszczyli tor na skałce buldożerami celem remontu obiektu.Wstyd panie prezydencie nie ma pieniędzy na sport w tym mieście ale podatki zdzierać potrafi ratusz z obywateli,
     • Maciek Adamek Zgłoś komentarz
      Miasto prawie bankrut dziękujmy za to ludziom którzy dbają o to miasto,
      • thyrtvyska Zgłoś komentarz
       stadion im zburzyli, dotację dali symboliczną i paszoł won - miasto ma długi, to po jaką cholerę ten stadion zburzyli ??? ze stadionem byłoby im łatwiej, ten cały Kostempski powinien
       Czytaj całość
       za to beknąć i sam przywrócić poprzedni stan Skałki własnymi rękami - społecznie, bo ta umowa na remont i wyburzenie to jakaś samowolka z jego strony, co on sobie myśli ??? stadion zburzył - niech odbudowuje, a jak nie to do loszku, pod klucz, o chlebie i wodzie, jakaś odpowiedzialność powinna obowiązywać - dygnitarz majowy... gospodarz, który nie wie, ile ma w portfelu, wyciągnąć go spod ziemi, bo się oczywiście zapadł i niech fajansiarz sfinansuje Śląskowi start w DMPJ...
       • ksolar Zgłoś komentarz
        Szkoda,ze nie wspomnieli czemu dostali tak małą dotacje. Świętochlowice jako miasto stoją na skraju bankructwa i muszą wszędzie ciąć koszty.Kosztem żużla również.
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×