Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Żużel. Grand Prix. Komplet podiów dla Polaków? W Toruniu mogą dokonać historycznej rzeczy

W erze Grand Prix nigdy nie zdarzyło się, by we wszystkich w sezonie rundach reprezentanci Polski byli w pierwszej trójce. W sobotę w Toruniu mogą więc dokonać wielkiej rzeczy, bo dotąd stawali na podium we wszystkich turniejach w 2019 roku.
Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik

W każdej z imprez mieliśmy naszego przedstawiciela w finale dnia i w każdej mogliśmy cieszyć się z jego widoku na podium. Cała czwórka Polaków startujących w tym roku w cyklu Grand Prix poznała smak szampana. Od 1995 roku nie zdarzyło się, by we wszystkich rundach Polacy plasowali się w pierwszej trójce. Do historycznego wyniku brakuje więc już "tylko" sukcesu przynajmniej jednego Biało-Czerwonego w sobotniej GP Polski w Toruniu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Fredrik Lindgren wciąż ma nadzieję na medal w Grand Prix

Najczęściej na podium stawał lider klasyfikacji tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Świata, Bartosz Zmarzlik - pięciokrotnie. Maciejowi Janowskiemu udało się to trzykrotnie, Patrykowi Dudkowi dwukrotnie, a Januszowi Kołodziejowi raz. Wygrali w sumie pięć imprez.

Jeśli na Motoarenie ujrzymy Polaka w trójce (przypomnijmy, że z dziką kartą wystąpi Adrian Miedziński) będzie to dla naszego żużla pierwszy taki wyczyn. Blisko tego było już w świetnym roku 2010. Tylko w Gorican nie udało się być żadnemu z naszych żużlowców, choć rund było o jedną więcej. Przypomnijmy, że wówczas Tomasz Gollob został mistrzem, Jarosław Hampel wicemistrzem, a Rune Holta ukończył rywalizację na czwartej pozycji. W 2017 z kolei na dwanaście imprez brakowało nas na podium tylko w Pradze i Teterow.

ZOBACZ WIDEO: Niels Kristian Iversen w Stali Gorzów? Bardzo możliwe, ale klub ma też inne opcje

Dodajmy, że w 2008 roku w jedenastu na jedenaście rund stawali Duńczycy, co jest dotąd najlepszym takim wynikiem w historii cyklu. W latach 1995-2001, gdy turniejów było w kalendarzu mniej (sześć), udało się to Amerykanom (1997) oraz Szwedom (1998 i 2001).

CZYTAJ WIĘCEJ: Bilety na Grand Prix Polski w Warszawie od 9 października

O tym, że dla polskiego żużla jest to udany rok, mogą też świadczyć dokonania w innych prestiżowych, międzynarodowych turniejach. Wprawdzie w TAURON SEC medalu nie zdobył żaden Polak, to w każdej z czterech rund tego cyklu na podium przynajmniej jeden z nich stawał. Podobnie jest w IMŚJ, gdzie istnieje duża szansa na zgarnięcie kompletu medali.

Reprezentanci Polski na podium w zawodach Grand Prix 2019:

Bartosz Zmarzlik Maciej Janowski Patryk Dudek Janusz Kołodziej
1. Krsko 3. Hallstavik 3. Warszawa 1. Praga
1. Wrocław 3. Malilla 3. Praga
2. Teterow 1. Teterow
1. Vojens
3. CardiffKUP BILET NA 2020 PZM WARSAW FIM SPEEDWAY GRAND PRIX OF POLAND (PGE NARODOWY, 16.05.2020)

Czy w sobotę w Toruniu stanie na podium przynajmniej jeden Polak?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (8):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×