Żużel. Zmiany w szwedzkim żużlu. Koniec z oknami transferowymi

WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Artiom Łaguta ucieka Bartoszowi Zmarzlikowi.
WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Artiom Łaguta ucieka Bartoszowi Zmarzlikowi.

Przed sezonem 2020 w regulaminach Elitserien i Allsvenskan doszło do zmian. Chodzi m.in. o kwestie Kalkulowanej Średniej Meczowej i transferów.

W Szwecji żużlowcy rywalizują na dwóch poziomach ligowych rozgrywek. Odpowiednikiem polskiej PGE Ekstraligi jest Elitserien, z kolei Nice 1.LŻ - Allsvenskan. Jakie zmiany wprowadzono przed przyszłorocznymi zmaganiami w obu szwedzkich ligach?

Elitserien:

W sezonie 2020 w najwyższej klasie rozgrywkowej ponownie wystartuje nieparzysta liczba drużyn - w lidze ujrzymy dziewięć zespołów (Dackarna Malilla, Vetlanda Speedway, Vastervik Speedway, Eskilstuna Smederna, Lejonen Gislaved, Kumla Indianerna, Piraterna Motala, Rospiggarna Hallstavik, Masarna Avesta). Co kolejkę jeden z klubów będzie pauzował. Jeśli chodzi o terminarz, będzie on taki sam, jak w tym sezonie.

Ważna zmiana dotyczy korzystania z rezerw taktycznych. Od 2020 roku menedżerowie szwedzkich ekip będą mogli zdecydować się na tego typu roszadę nie tylko do 13. wyścigu, ale i w 14. biegu. W 15. niezmiennie będą startować czołowi żużlowcy obu drużyn.

ZOBACZ WIDEO Przepis na sukces Wiktora Lamparta. Junior Motoru przeszedł na wegetarianizm

Doszło ponadto do zmian w kwestii Kalkulowanej Średniej Meczowej. Górny próg pozostaje na poziomie 10,25 punktu. Dolny obniżono z kolei z 9,00 na 8,50.

Jeśli chodzi natomiast o ruchy kadrowe - nie będzie już okien transferowych. W zamian każda drużyna będzie dysponowała trzema kartami transferowymi. Menedżerowie będą mogli zacząć z nich korzystać po rozegraniu dwóch pierwszych kolejek, ale nie później niż przed odjechaniem 75. proc meczów rundy zasadniczej.

Sezon 2020 będzie ostatnim z zamkniętą ligą (bez awansów i spadków).

Allsvenskan:

Ponownie wystartuje sześć drużyn, z czego trzy zostaną złożone przez kluby Elitserien. W meczowych składach zespołów będzie mogło pojawić się maksymalnie ośmiu żużlowców, z czego pod numerami "6" i "7" będziemy mogli oglądać jedynie szwedzkich żużlowców z najniższą średnią biegową w zespole. Górny KSM wyniesie 10,25 punktu (dolnego jeszcze nie ustalono), zasady transferowe będą identyczne z tymi z Elitserien.

Zobacz też:
Żużel. Tobiasz Musielak z nowym kontraktem. Znów pojedzie w Szwecji
Żużel. Siódme nazwisko w składzie Masarny. Martin Smolinski zostaje na dłużej

Komentarze (5)
avatar
RECON_1
24.10.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Na szczęście młodzi Szwedzi będą jeździli w Pl:) 
avatar
b_florek
23.10.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
A czy przypadkiem nie ma być jednak 8-zespołowa? Przecież Piraterna ma na dniach zbankrutować... Odeszło już kilku znaczących zawodników - Iversen, Michelsen, Sundstroem... 
avatar
kibic_UT
23.10.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Szwedzi już chyba zakładają, że ich juniorzy będą jeździć i szlifować umiejętności w Polsce :)) 
avatar
sympatyk żu-żla
23.10.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Każdy kombinuje jak tylko może ,Poniżej fan pyta się gdzie junior.Osobiście za takimi zmianami ja nie stoję .Nie dziwię się że żużel w Szwecji przechodzi kryzys ,Nie wiem czy takim sposobem ja Czytaj całość
avatar
ADASOS
23.10.2019
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
No a gdzie juniorzy ? Nikt o nich nie myśli tylko musi to robić Rusko z Witkowskim.