Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Drużyny rezerw w 2.LŻ mogą stać się codziennością. To sposób na zwiększenie liczby zawodników

W 2. Lidze Żużlowej coraz modniejsza robi się współpraca z klubami PGE Ekstraligi. Zdecydowali się na nią działacze z Rawicza, Opola i Poznania. Wiele wskazuje na to, że jest to trend, który będzie się utrzymywać.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Jaimon Lidsey WP SportoweFakty / Jakub Barański. / Na zdjęciu: Jaimon Lidsey

Jeszcze kilka lat temu pojawiło się zamieszanie, gdy Fogo Unia Leszno chciała uczynić z Kolejarza Rawicz swoją drużynę rezerw. Z jednej strony leszczynianie ratowali ten ośrodek żużlowy, z drugiej pojawiały się zarzuty o niesportową rywalizację w 2. Lidze Żużlowej.

W czym tkwił problem? W tym, że rawiczanie na mecz z jednym z rywali mogli przyjechać w składzie chociażby z Bradym Kurtzem czy Bartoszem Smektałą, a już na kolejny wybrać się w znacznie gorszym zestawieniu. Wynikało to głównie z terminarza i tego jak ułożone były spotkania leszczyńskiej Fogo Unii.

Czytaj także: Pit-bike tańszą alternatywą dla miniżużla 

Obecnie współpraca ośrodków z Leszna i Rawicza już nikogo nie dziwi. Wręcz przeciwnie, kolejni działacze idą ścieżką wytyczoną przez kluby z Wielkopolski, choć w nieco mniejszym zakresie. OK Bedmet Kolejarz Opole zamierza korzystać z juniorów forBET Włókniarza Częstochowa, Power Duck Iveston PSŻ Poznań podpisał umowę z truly.work Stalą Gorzów.

ZOBACZ WIDEO Cieślak o odejściu Miedzińskiego z Włókniarza. "Dużo do powiedzenia miał jego sponsor"

Blisko było też współpracy Stelmet Falubazu Zielona Góra z Polonią Piła. Zielonogórzanie byli skłonni na preferencyjnych warunkach oddać pilanom swoich zawodników w zamian za możliwość szkolenia. Temat upadł w związku z wycofaniem się klubu z rozgrywek 2. Ligi Żużlowej.

Pytanie, czy lada moment tego typu współpraca nie stanie się normą w 2. LŻ. Kluby na najniższym szczeblu rozgrywek nie posiadają bowiem zbyt dużego zaplecza finansowego. W obliczu możliwego wycofania z rywalizacji, bycie rezerwową drużyną ekstraligowca jawi się jako opcja na przetrwanie.

- Nazwijmy to wprost. To jest ratowanie tych mniejszych ośrodków. One przyjmą każdy sposób, byle żużel w tych miastach przetrwał. Klubom z PGE Ekstraligi też to jest na rękę, bo chociaż zainwestują część środków i wezmą na siebie utrzymanie tych zawodników, to w ten sposób wspomogą proces szkolenia - powiedział nam Jan Krzystyniak, były żużlowiec i trener.

Nie wszystkim kibicom podoba się jednak pomysł, by ich kluby były rezerwami dla PGE Ekstraligi. Część z nich wolałaby oglądać rywalizację gwiazd, czasem nawet nieco zakurzonych, niż młodych zawodników. Zwłaszcza, że część z nich nie gwarantuje jeszcze wielkiego widowiska.

Czytaj także: Polityka transferowa Betard Sparty do weryfikacji 

- Nie dziwię się kibicom. Jeśli zespół ekstraligowy wysyła swoje zaplecze do 2. LŻ, to wiemy jaki poziom tacy zawodnicy często prezentują. Tylko fani w tych miastach muszą zrozumieć, że tych gwiazd jest coraz mniej. Nic nie poradzimy na to. Musimy działać, by zwiększyć pulę dostępnych żużlowców. Szkolenie poprzez drużyny rezerw jest jednym ze sposób na to - podsumował Krzystyniak.

Czy w 2.LŻ będzie przybywać drużyn rezerw?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (8):
 • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
  Jeżeli całą 2 L zrobimy rezerw ,Jednej strony dobry pomysł drugiej zły gdyż nikt z 2 L nie awansuje wyżej gdyż klub matka nie będzie finansować klub fuzji w `1L gdyż to jest spory
  Czytaj całość
  nakład Znów jeżeli klub wyleci z 1 L raczej szans wejścia z powrotem mieć nie będzie.Gdyż się skład rozleci,może być i tak że klub też.Różne chodzą pomysły i domysły można przymierzać różne warianty.Mamy tęgie głowy w centrali niech myślą.
  • brak_zawodnika Zgłoś komentarz
   Wątpię żeby drugoligowe kluby szły na dłuższą współpracę z eligowymi, bo jaki mają w tym interes? Póki jeżdżą w 2 lidze to jeszcze im się opłaca, ale Opole marzy o awansie i
   Czytaj całość
   jeśli im się to uda, to współpraca z Częstochową upadnie, bo tacy zawodnicy jak Czaja czy Łęgowik to tylko 2 liga i nic więcej, a polis to już nawet tam do składu się nie łapie. Dobrze że Gruchalski nie dał się wkręcić do 2 ligi.
   • trz1971 Zgłoś komentarz
    Tylko powinien być przepis że tylko zawodnik zgłoszony do rezerw może jechać w 1 zespole a nie że z ekstraligi jedzie w 2 lidze. Tak było w zeszłym sezonie że przyjechał Kurtz na mecz
    Czytaj całość
    z Polonią Bydgoszcz, zrobił dwucyfrówkę i remis dla Kolejarza. Z innymi już nie. To niesprawiedliwe. Drużyna rezerw to drużyna która ma wspierać pierwszy zespół a nie że pierwszy zespół wspiera rezerwy. To się mija z celem.
    • kibicujmy kulturalnie Zgłoś komentarz
     coraz wiecej fuzji Rawicz teraz Poznan za rok Piła
     • LANDBOND Zgłoś komentarz
      To niesamowite jak szybko znikają komentarze, które obnażają luki w wiedzy WIELKICH REDAKTORÓW SF. Panie redaktorze jak napisał pz 0 umowa pomiędzy Unią Leszno, a Kolejarzem Rawicz
      Czytaj całość
      obowiązuje od 2018 roku- czyli 2 lat.
      • pz0 Zgłoś komentarz
       Kuczera, czyżbym się pomylił w obliczeniach i dlatego wywalono ten mój komentarz: "Jeszcze kilka lat temu pojawiło się zamieszanie, gdy Fogo Unia Leszno chciała uczynić z Kolejarza
       Czytaj całość
       Rawicz swoją drużynę rezerw" Te kilka lat mnie zastanawia. Od kiedy jest fuzja? Jeśli się nie mylę to od 2018. Czyli od zeszłego roku minęło już kilka lat, jak ten czas na SF szybko leci.
       • Angrift Zgłoś komentarz
        W Toruniu chyba 10 lat już obiecuje się 2 druzyne w rozgrywkach.Ale wszystkie pieniądze ida jakos bokiem i na gadaniu się konczy.Ale przed sezonem gadanie i obiecywanie znow się zaczyna a
        Czytaj całość
        później znow w składzie Chris Holder.A juniorow brak.
        • Arek Czajka Zgłoś komentarz
         Leszno z Rawiczem fuzja czyli tak jak napisaliscie Rawicz jest drugą drużyną Leszna... Opole nie wiem ja jakiej zasadzie podpisało umowę z Częstochową... Ale Poznań i Gorzów nie mają
         Czytaj całość
         żadnej fuzji!!! I nikt nikogo drugą drużyna nie będzie!! To jest umowa Partnerska!!!
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×