Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Dyrektor Startu Gniezno spiął się z miejskim radnym. Poszło o pieniądze

Wpis jednego z miejskich radnych na Facebooku rozjuszył dyrektora GTM Startu Gniezno Piotra Mikołajczaka. Poszło o pieniądze. Precyzując, radny Tomasz Dzionek ma wątpliwości związane z wysokością środków przeznaczanych z budżetu miejskiego na żużel.
Mateusz Domański
Mateusz Domański
kibice w Gnieźnie WP SportoweFakty / Tomasz Kordys / Na zdjęciu: kibice w Gnieźnie

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

"To, że jestem kibolem szlaki odkąd sięgam pamięcią nie znaczy, że nie potrafię obiektywnie spojrzeć na sposób finansowania sportu w naszym mieście" - rozpoczął swoje rozważania gnieźnieński radny Tomasz Dzionek we wpisie opublikowanym za pośrednictwem jego oficjalnego profilu na Facebooku. 

Następnie zaznaczył, że "w projekcie przyszłorocznego budżetu miejskiego 75 proc. inwestycji w miejskie ośrodki przeznaczone będzie na stadion żużlowy (317 tys.). Reszta, to zakup maszyny do czyszczenia piłek na nowej hali (20 tys.), oświetlenie na ul. Małej (10 tys.) i basen (47 tys.). O wsparciu finansowym klubów nie wspomnę - większość dotacji otrzyma pewnie jak co roku żużel" - dodał.

Czytaj także: Bez rewolucji, ale z ewolucją. Brak finału będzie porażką (analiza)

Radny Dzionek podkreślił, że "każdy miejski ośrodek ma potrzeby. Ogromne. Dyskutowaliśmy o tym burzliwie na wczorajszej Komisji Sportu i Wychowania Fizycznego. Zaskakują mnie jednak PROPORCJE" - napisał.

ZOBACZ WIDEO Anna Lewandowska opuściła gardę. Powiedziała o pieniądzach, strachu i roli religii w życiu

W dalszej części facebookowego wpisu Tomasz Dzionek porównał kluby z Ostrowa Wielkopolskiego i Gniezna. Przytoczony przykład wiernie odwzorowujemy poniżej: 

"Ostrów Wielkopolski: 72.000 mieszkańców; wsparcie na żużel: ok.225.000 zł (wraz ze szkółką żużlową), Budżet klubu to 3,5 mln zł, 7 proc. udziału ma miasto.

Gniezno: 65.000 mieszkańców; wsparcie na żużel: ok.650.000 zł. Budżet klubu to 3,6 mln zł, 18 proc. udziału ma miasto.

Ostrów Wielkopolski ogólnie na sport (kluby) wydaje 1.050.000 zł (do czerwca) + 2.500.000 zł na szkolenia dla dzieci i młodzieży

Gniezno ogólnie na sport (kluby) wydaje ok.1.200.000 zł (razem ze szkoleniami dla dzieci i młodzieży)."

Radny zakończył rozważania następującymi słowami: "Rok 2020 ma być bardzo trudny pod kątem finansowym ze względu na rządowe decyzję ograniczające wpływy dla samorządów. Żużel jest w Gnieźnie od lat wiodącą dyscypliną sportu ze względu na ilość kibiców chodzących na mecze. Nie zmienia to mojego zdania, że budżet w większym stopniu powinien wspierać dyscypliny sportu krzewiące aktywność sportową wśród młodych gnieźnian a nie łożyć na utrzymanie profesjonalnych klubów sportowych.

Przyszłością naszego miasta są DZIECI, którym daje się możliwość aktywności sportowej a nie Duńczyk, Szwed czy Chorwat, który dziś jeździ dla Startu a za rok dla innego klubu. Dlatego podjąłem tą dyskusję na Komisji Sportu i będę to czynił dalej" - podsumował.

Wpis miejskiego radnego zadziałał jak płachta na byka na dyrektora GTM Startu Gniezno. Piotr Mikołajczak skomentował słowa Dzionka w bardzo obszerny sposób. Napisał tak (pisownia oryginalna):

"Coś nie do końca wniknął Pan w temat. Podaje Pan przykład Ostrowa. Więc siedząc w tej dyscyplinie troszeczkę Panu naświetlę sytuację Ostrowa. Dlaczego Ostrów dostaje mniejszą dotację na sport niż jest to w Gnieźnie? otóż miasto Ostrów remontuje stadion żużlowy, już drugi etap - część trybun na prostej - inwestycja ponad 4 mln zł. Wcześniej wyremontowano trybuną główną - wartość inwestycji ok. 6 mln zł. Ponadto miasto Ostrów zakupiło dla klubu nową bandę dmuchaną o wartości 300 tys zł. Zakupiło ponad 1000 ton nawierzchni - wydatek ponad 100 tys. zł. Wykonało remont band drewnianych oraz zakupiło bandy kinetyczne. To również kilka tysięcy złotych.

Jeśli popatrzymy na te kwoty inwestycyjne miasta Ostrowa, to gdzie jest Gniezno??? Dlatego, że są tak duże inwestycje miejskie, to mniejsza jest kwota dotacji. My jako klub w Gnieźnie, tor utrzymujemy sami. Sami zakupujemy nawierzchnię, ją układamy i o nią dbamy. W przeciągu 4 lat naszego funkcjonowania wydaliśmy na ten cel około 200 tys. zł własnych środków. Poza tym, 18 proc. naszego budżetu to środki miejskie jak Pan zaznaczył. W tym na szkolenie dzieci i młodzieży zaledwie 60 tys, z których się cieszymy. Ale skoro Pan poruszył ten temat, to oznajmię Panu jakie są koszty szkolenia dzieci i młodzieży w żużlu. Otóż klub do tej pory wydał na szkółkę żużlową, wyposażenie jej, na niezbędny sprzęt, serwisy, opiekę trenerską i mechanika, opiekę medyczną, zabezpieczenie logistyczne treningów i zawodów młodzieżowych, etc. około 1,2 mln zł.

A zatem dotacja miasta na szkolenie dzieci jaki stanowi procent tej kwoty??? Zaznaczę, że klub nie pobiera żadnych opłat z tego tytułu od młodych adeptów, jak to czynią inne kluby sportowe z Gniezna. Jeśli zatem dokona Pan analizy stanu faktycznego, zarówno miasta Gniezna i przywołanego Ostrowa, to wyjdzie Panu, że środki przeznaczone przez miasto Ostrów z inwestycjami to rachunek jest tożsamy albo większy niż posiadany ogólny coroczny budżet ostrowskiego klubu. Więc Pańskie argumenty są naprawdę nietrafione i może najpierw trzeba podjechać do klubu i ze spokojem o tym porozmawiać, a nie szerzyć wśród mieszkańców Gniezna jakąś dziwną politykę. Przy Pańskich analizach proszę również wziąć pod uwagę, jaki sport króluje w Gnieźnie, gdzie przychodzi najwięcej kibiców, jaki klub promuje najlepiej nasze miasto.

Jeśli takie dane Pana interesują również zapraszam do klubu i je Pan otrzyma. Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszej owocnej pracy jako radny naszego miasta, pracy opartej na faktach, na polskich realiach, na twardych liczbach, a nie na ich szczątkach. Miłego weekendu życzę :) P.S. Proszę przy okazji pochylić się nad kwestią, ile procent budżetu innych klubów stanowi dotacja miasta? Np. w klubie piłki nożnej, na co są przeznaczane środki, jak są wydatkowane? I dlaczego są wiecznie braki, rekompensowane z publicznych pieniędzy? Bo płynące informacje w gnieźnieńskim środowisku są niepokojące..." 

Później panowie wymienili się jeszcze raz swoimi stanowiskami, a dyskusję zwieńczył dyrektor Startu, twierdząc, że radny dokonał internetowej "wydmuszki".

Czytaj także: Oskar Fajfer wciąż wspomina feralny bieg. Po sezonie podjął się zagranicznej pracy

Kto ma rację w tym sporze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (17):
 • Nίghtmare Zgłoś komentarz
  @krecik start: no ja wiem rze u nasz kicha jest z kasom aleć nieh każdy orze jak może i jak miasto chce pomagać klubom to nieh pomaga boć sytuacja morze sie odwrucić na lepsze i czy ftedy
  Czytaj całość
  też ci co nie dostajom a dostanom bendom ... na nie? - co wtedy?
  • krecik start Zgłoś komentarz
   Ja też nie jestem zwolennikiem dotacji,zasiłków zapomóg itp ale pan radny przytoczył przykład Ostrowa bo taki był dla niego wygodny. O Lesznie już nie wspomina chociaż to miasto tej
   Czytaj całość
   samej wielkości i w tym samym regionie. Jak chce być obiektywny niech przedstawi sytuację we wszystkich ośrodkach w WLKP. Manipulant.
   • Nίghtmare Zgłoś komentarz
    @Godfather-Darth Vader: jakih podatków? ot zbierania puszek i petuf pot stadionem nie płacisz ... podatków
    • AMON Zgłoś komentarz
     18 % budżetu klubu z dotacji miejskiej oczywiście najlepiej by było gdyby START nie korzystał z funduszy publicznych ale WOLI prawdy w porównaniu z Bydgoszczą,Grudziądzem,Częstochową
     Czytaj całość
     ,Rybnikiem gdzie bez wsparcia miasta te kluby co najwyżej jechały by w 2 lidze to naprawdę niewielkie wsparcie cała sprawa ma charakter polityczny i wszystko w tym temacie Prezydent Gniezna i większość w radzie miasta jest za wspieraniem Startu Gniezno i wszystko w tym temacie .
     • Tylko Start Gnieznooooooo Zgłoś komentarz
      1. W 2020 mają zostać wprowadzone opłaty około 100zł/mies.od adeptów 2. Co drugi chłopak na treningu ma awarie sprzętu stąd też takie koszty. 3. W trakcie treningu mechanik siedzi
      Czytaj całość
      przy piwku w warsztacie. 4. Adepci zdający licencję nie mają prawie żadnego wsparcia klubu, dlatego Lewandowski, Szwacher czy Burlaga skończyli kariery. Wiem, bo syn znajomego jeździ w szkółce...
      • Hatemaster Zgłoś komentarz
       Rewelacyjny beniaminek drugiej ligi piłki ręcznej Szczypiorniak Gniezno dostaje od miasta na cały sezon 2 (słownie: dwa) tysiące złotych, co wystarcza na jeden wyjazd. Wobec takiego obrotu
       Czytaj całość
       sprawy piłkarze grają ponownie w trzeciej lidze... Z Dzionkiem parę razy się ścierałem, ale w tym przypadku muszę przyznać mu rację. W Gnieźnie tylko Start, a inne kluby rzeźbią w goownie.
       • rzeszuf Zgłoś komentarz
        Naczelny guru amon siedzi cicho.. A tak wszystkim tłumaczył,że gniezno sie nie utrzymuje z pieniędzy miejskich
        • avaterys. Zgłoś komentarz
         Gdzie jest gAMON przeciwnik miejskich dotacji oraz wierny "kibic" Startu?
         • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
          Owszem potrzeby są duże z dotacjami na sport .Dzisiejszej dobie sport jest zawodowy to kosztuje należy łożyć nakłady ,aby mieć rezultaty oraz medale liczyć się na arenie Europy oraz
          Czytaj całość
          świata. Amatorzy mogą sobie pobiegać lub pochodzić z kijkami po osiedlu dla własnego zdrowia lata 60---70 minęły.Wtedy były inne układy. ,P.Radny .Popatrz pan na ośrodki takie jak Kraków ,,Wanda się rozsypała jakie są dotację na piłkę jakie na żużel.Ile chciała dotacji Piła nie dostała nic inne sekcje dostały klubu nie ma w lidze ,Jak potraktowali fanów tego klubu przez miasto. Poznań jaka duża aglomeracja jaka dotacja na żużel nie można znaleźć sponsora w tym okręgu. Tarnów jak by nie Azoty żużla by w tym mieście nie było. Miasto nic nie daje więcej ma ludności niż pana miasto ,Rzeszów za p.Marty Półtorak co miasto dawało na żużel.Teraz zmądrzeli radni jak na nowo należy budować skład i klub. Rzeszów ma tradycje w tym sporcie,Owszem idzie się zgodzić z wielkością pomocą dla danego sportu .Za wiele nie ma w budżecie kasy miasta też tak bywa . Można pomagać klubom w trudnych okresach w inny sposób .Za wynajem obiektu wziąć symboliczną złotówkę ,n,p.Miasto daje dotację wysokości 70 tys a za wynajem bierze 400 tys jaka to dotacja ,Takie procedery istnieją w Polsce .p,Radny odpowiedz sobie teraz pan sam.Poco wybrano pana na radnego komu ma pan służyć ,o kogo zadbać,Jak nie o mieszkańca pańskiego miasta ,Pozdrawiam,
          • Piotr Biega Zgłoś komentarz
           Radny pokazał miastu gołą doope i przy okazji udowodnił że się nie zna na gospodarce oraz logistyce tłumacząc że Ostrów ma 72 a Gniezno 65 tyś. mieszkańców. Otóż ważniejsza
           Czytaj całość
           jest gęstość zaludnienia na km/2 niż liczba mieszkańców na rozległym terenie gdyż wystarczy zabrać wkoło siebie parę wiosek i jest się większym miastem, albo zabrać pare miasteczek i jest się agromeracja tylko że z tym się wiążą większe koszty utrzymania. Przykład Poznań - Zielona Góra i Leszno - Zielona Góra. Jakby nie patrzeć to Zielona Góra zawsze z tyłu . Przy okazji radny nie wie ile mieszkanców ma Gniezno
           • caido Zgłoś komentarz
            Może prywatni właściciele sklepów powinni też wystąpić o kasę do miasta? W końcu zakupy robi jeszcze więcej mieszkańców i bez sklepów mieszkańcy nie będą mieli jak żyć?
            • smok Zgłoś komentarz
             Jak chcą dawać na gnieźnieńska młodzież, a nie prywatny klub to niech sfinansują prowadzenie szkółki Startu. Wtedy zamiast 650 tys będzie 1 mln. :-)
             • Nίghtmare Zgłoś komentarz
              @KRZYZAK: no raczej - bo u nasz słabo i dotacja by siem pszydała aleć co zrobić - dla dobra żużla zżekne siem ... obiadowych brokuł i brukselki w przedszkolu
              Zobacz więcej komentarzy (4)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×