Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Żużlowa Liga Mistrzów - szansa na rozwój czy wymysł?

Każdy o niej słyszał, każdy po cichu jej pragnie. Nie chodzi wcale o Emily Clark czy Daisy Ridler. Nie brakuje osób, które mówią, że to niemożliwe i nierealne. Koncepcja rozgrywania żużlowej ligi mistrzów ciągle jest wkładana między bajki.

Łukasz Chrzanowski
Łukasz Chrzanowski
Armando Castagna WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Armando Castagna
Rok temu na łamach niemieckiego tygodnika "Speed Week" ukazał się wywiad z Armando Castagną, w którym pada między innymi zaskakujące stwierdzenie, że żużlowa liga mistrzów wróci do kalendarza światowych rozgrywek. Rozgrywki nazywane przez Castagne World Speedway League (Światowa Liga Żużla) miały być nie tylko dla najlepszych klubów Europy, ale także miały brać pod uwagę ośrodki z Czech, Niemiec czy Rosji.

Pomysł z międzynarodowymi rozgrywkami klubowymi na żużlu nie jest nowy. W latach 1997 – 2011 odbywał się Klubowy Puchar Europy pod szyldem Europejskiej Unii Motocyklowej. Inicjatywa ciekawa, ale nie była pozbawiona mankamentów. Idea przetrwała kilkanaście lat, ale nigdy nie wzbudziła chęci rywalizacji u drużyn z Danii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

Dla odmiany w 2012 kluby tylko z tych trzech krajów zgłosiły się do FIM Club Championship. Polskie kluby się nie stawiły. Nie brakowało głosów, że to w powodów finansowych Polaków zabrakło na starcie. Dla niektórych względy promocji dyscypliny są mniej istotne, niż czysty zysk. W latach 2014-2015 w województwie lubuskim rozgrywano World Speedway League. Wtedy pojawił się promotor i podpisał 10-letnią umowę. W jaki sposób promował dyscyplinę? Plany miał ambitne. Impreza w 2016 roku w Berlinie miała być ostatnią rozgrywaną w Europie na przestrzeni następnych lat. Padały nazwy takich miejsc jak Katar czy Malezja. Turniej w stolicy Niemiec odwołano, a słuch po imprezie i promotorach zaginął. Firma, która pozyskała prawa do pokazywania tych rozgrywek to Team Player Management.

ZOBACZ WIDEO #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

- Wierzymy w perspektywicznie rozwinięcie tej imprezy w przyszłości. Poprzez wsparcie dużych firm, jak Unibax czy Borygo pana Romana Karkosika, pani Marty Półtorak, czy pana Leszka Bacia ze SPAR Polska, jesteśmy w stanie zorganizować coś, co może mieć naprawdę duży efekt finalny - mówił w 2015 roku WP SportowymFaktom szef TPM, Sławomir Gębka.

Czytaj także: Żużel. Senator milioner. Budował sukcesy Falubazu, a dziś jest w klubie persona non grata

Dlaczego hasło międzynarodowych rozgrywek padło rok temu z ust Armando Castagni? Chyba opinia społeczna nigdy się nie dowie. Czy międzynarodowe rozgrywki klubowe są potrzebne? Tak. Zawsze były. Kluczem do realizacji takiego projektu to zaplecze finansowe i organizacyjne. Taki turniej musiałby być dobrze przemyślany pod kątem regulaminowym i atrakcyjny dla uczestników pod względem finansowym. Optymalna forma to czwór -, bądź trójmecze. Zespoły nie musiałyby wtedy zestawiać zbyt licznych składów.

Takie rozgrywki mają dodatkową zaletę. Poratowałyby kluby w krajach, gdzie nawet najlepsze ekipy nie mają szansy na dużą liczbę spotkań w roku. Większa liczba startów to większa szansa na rozwój w Niemczech, Czechach czy na Węgrzech. Naczelnym argumentem, że nie da się przeprowadzić takich rozgrywek jest kwestia przynależności klubowych. Tak naprawdę nikt na poważnie nie sprawdzał tego pomysłu w praktyce. Można wprowadzić klucz ekonomiczny (kto da więcej tam jadę); klucz geograficzny (jestem Duńczykiem, więc w pierwszej kolejności muszę reprezentować klub z Danii). Jeśli zawodnik nie ma ligi w swoim kraju (patrz Australijczycy) może wybierać swobodnie lub ma narzucany np. klub z Anglii. W tym przypadku decyduje klucz językowo - kulturowy.

Atrakcyjne nagrody spowodowałyby, chęć jazdy o coś więcej niż np. bycie za Unią Leszno. Migracja takich zawodów poza Europę byłaby jak najbardziej wskazana. Trudno mówić, że koncepcja międzynarodowych zawodów klubowych jest nietrafna, ponieważ nikt tak naprawdę nie zrealizował jej na poważnie.

CZYTAJ TAKŻE: Możliwy powrót KSM więc prezesi ruszyli na łowy

Kup bilet na 2023 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland – Warsaw. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Czy wierzysz, że żużlowa Liga Mistrzów powróci?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (9)
 • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
  Liga mistrzów czy powróci. Dużo zależy od centrali oraz klubów które by w tej lidze jechały.Liga już jechała wyszło nie za bardzo ciekawie ,Pytanie się nasuwa Po co tworzyć coś co
  Czytaj całość
  nie wypaliło był bubel.
  • Angrift Zgłoś komentarz
   Do zobaczenia p.Lukaszku.Mam nadzieje ze zobaczymy się w 2020 i będę mogl poznac cenzora z Wp osobiście.Milych Swiat Bozego Narodzenia.i proszę pamietac o tym co pan zrobil.
   • yes Zgłoś komentarz
    Nie sprawdziło się kiedyś i kolejne wejście do tej samej wody jest/byłoby niebezpieczną zabawą.
    • RECON_1 Zgłoś komentarz
     Największym problemem byłaby przynależność klubowa, tu trzeba by się skupić jak to rozwiązać. To jest największym problemem gdy zawodnik ma 2-3 różne kluby, dodatkowo termin czy na
     Czytaj całość
     koniec czy dopiero na początek kolejnego sezonu.
     • HR_Sparta Zgłoś komentarz
      Wcześniej należałoby ograniczyć przynależność klubową do jednej drużyny, obojętnie w jakim kraju. Chyba jest za mało zawodników, żeby tak zrobić. Liga mistrzów mogłaby dotyczyć
      Czytaj całość
      reprezentacji krajów. Nie widzę na to szans skoro nawet DPŚ został zlikwidowany.
      • Japa Zgłoś komentarz
       Jednak zmieniamy się. Coraz więcej osób dostrzega, że nie sztuka być mistrzem w polskim grajdole. 2/3 dalej sądzi, że Polska jest pępkiem świata. . Parę lat temu było to ponad
       Czytaj całość
       80%. Ciekawy wynik by dało zapytanie o Ligę Mistrzów kibiców z Leszna i samej Unii Leszno.. To by dało dopiero przełożenie na sukces bycia MP. Tylko trzeba się wziąć za to jak pisze autor na poważnie, profesjonalnie. a nie prowincjonalnie.
       • rose.yeah.bunnyXD Zgłoś komentarz
        nie ma sensu mowic w zuzzzlu o lidze mitrzzow. nalezzaloby prynalezznossc klubowa zamknac do 1/max2klubow dla/1 zawodnika. nie ma wogole o czym rozmzawiac. Natomiast liga NBA,
        Czytaj całość
        mega jednawielka, tak.
        • Wódka 07 Zgłoś komentarz
         Ten człowiek to największy szkodnik żużla na świecie!
         • Nίghtmare Zgłoś komentarz
          o i najlepszy dowud rze Armando Castagnia nie ma pojencia o żużlu i na czym on polega - niestety ktoś taki jest szefem żużlowym w fim - liga miszczuf fajnie to bżmi ale jak zorganizować
          Czytaj całość
          zawody 3 a morze i 4 klubów w kturyh pomykajom te same ... zawodniki?
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×