Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Sajfutdinow może się zdenerwować i zacznie jeździć jako Polak. Obywatelstwo ma

WADA ukarała Rosję 4-letnim zakazem udziału w największych imprezach. Kara dotknie także żużlową reprezentację Rosji i zawodników z tego kraju startującymi w GP. – Nie zdziwię się, jak Sajfutdinow zacznie jeździć jako Polak – mówi Sławomir Kryjom.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Janusz Kołodziej (z lewej) w walce z Emilem Sajfutdinowem WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Janusz Kołodziej (z lewej) w walce z Emilem Sajfutdinowem.

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kara Światowej Agencji Antydopingowej WADA nałożona na Rosję nie ma żadnego związku z żużlem (chodzi o dyscypliny olimpijskie), ale i ten sport dotknie. Eksperci mówią, że reprezentacja Rosji i żużlowcy z tego kraju startujący w Grand Prix będą musieli jeździć pod neutralną flagą, że nie będą słuchali rosyjskiego hymnu w razie zwycięstw (więcej przeczytasz TUTAJ).

Pamiętamy, jak Emil Sajfutdinow walczył o zainteresowanie dyscypliną samego prezydenta kraju. Z tego i innych zabiegów nic nie wyszło. Kara WADA stawia rosyjski żużel w jeszcze gorszym położeniu. - Jeśli WADA po odwołaniu nie zmieni wyroku, to żużlowcy mogą się zagotować - uważa Sławomir Kryjom, żużlowy menedżer, ekspert nSport+. - Jazda pod jakąś dziwną flagą i bez hymnu będzie dla nich wręcz przykra. Taki Emil Sajfutdinow może się wkurzyć i zacznie jeździć z polską licencją, jako reprezentant naszego kraju.

- Artiom Łaguta też stara się o obywatelstwo, więc przez to, że rosyjski żużel dostał rykoszetem, możemy się wzbogacić o dwóch bardzo dobrych zawodników. Frustracja rosyjskich żużlowców może być o tyle wielka, że te kary WADA nałożyły się na jakikolwiek brak przełożenia sukcesów w SoN na kontrakty sponsorskie. Rosja zdobyła dwa złote medale z rzędu, ale nic na tym finansowo nie ugrała, choć wielkich firm w tym kraju nie brakuje. Sukcesy w SoN przeszły bez echa - komentuje Kryjom.

- Na brak zainteresowania rosyjskich koncernów nic nie poradzimy, ale w przypadku kary WADA można mieć nadzieję na jej zmniejszenie. Na początku agencja zawsze uderza z grubej rury, a potem federacje składają wyjaśnienia i kary są zmieniane i łagodzone - kończy Kryjom.

Na razie Rosja może cieszyć się z tego, że przyszłoroczne GP w Togliattii jest niezagrożone. Michał Rynkowski z Polada mówił, iż być może potrzebny będzie konkurs ofert i zmiana gospodarza, ale najwyraźniej umowa jest tak skonstruowana, że nie da się tego zrobić. Zresztą Armando Castagna z FIM już powiedział, że rosyjska runda w 2020 roku się odbędzie (więcej przeczytasz TUTAJ).

ZOBACZ WIDEO #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Czy Rosjanie startujący w GP pod polską flagą, to byłoby dobre rozwiązanie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (19):
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Taaa już widzę jak jadą w reprezentacji... Chyba że naszym-bo ma ktonjechac- każe się iść na l4.
  • yes Zgłoś komentarz
   Informacja z 10 marca 2009 roku: "Emil Sajfutdinow ma polski paszport. Na nadanie obywatelstwa naszego kraju indywidualnemu mistrzowi świata juniorów zgodził się prezydent Lech
   Czytaj całość
   Kaczyński". Pod wcześniejszymi komentarzami do tego artykułu jest 37 minusów - niektórzy porządzili jak kierownicy albo prezesi ;)
   • AWC Zgłoś komentarz
    Nie musiał mu Adrian osobiście wręczać tzw.paszportu. Zrobił to człowiek z Urzędu Wojewody. Nie musiał być to nawet jego wielmożność wojewoda. Od tego ma ludzi. Adrian tylko
    Czytaj całość
    podpisuje,a że podpisuje jak leci... to i Emil dostał obywatelstwo. Wystarczy,że mieszka kilka lat,ma stabilną pracę i nie stanowi zagrożenia dla Pañstwa. Nie musi być bohaterem narodowym. Wiem,że Konstytucja stała się warta tyle,co papier,na którym jest drukowana,ale...poczytaj sobie.
    • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
     Nie słyszałem żeby Emil otrzymał obywatelstwo z rąk prezydenta ,,RP,,
     • pz0 Zgłoś komentarz
      "możemy się wzbogacić o dwóch bardzo dobrych zawodników" Cooo? Jakie wzbogacić? Lubię i Łagutów i Emila i ogólnie Rosjan. Komuś jednak coś sie stało w miejscu w którym
      Czytaj całość
      inni mają mózg. Jakie wzbogacić? W takim przypadku Rosjanie zajmują w reprezentacji dwa miejsca dla Polaków. Dajmy jeszcze paszport Czugunowowi i kadra na SoN: Łaguta, Sajfutdinow, Czugunow. Złoto w SoN dla Polski? Na pewno? Jest inna strona medalu. W takim przypadku jest duża szansa że miejsca dla Drabika w reprezentacji już długo nie będzie i chyba o to niektórym chodzi. Kurcze, jak ta głupia zawiść zaślepia. Coraz bardziej żałosne te teksty.
      • Piter ZG Zgłoś komentarz
       Osobiście jestem na nie,ale porównując Holtę i Emila,to ten pierwszy w połowie nie zasłużył na obywatelstwo jak Emil.
       • Penhall Zgłoś komentarz
        Emil był jest i będzie Rosjaninem.I pewnie pojedzie pod flagą Wspólnoty Narodów a hymn puści sobie z telefonu.
        • MarS_80 Zgłoś komentarz
         @tytusq: Mam takie samo zdanie! Także bardzo ich lubię. Dodam jeszcze że dla Polski ma kto jeździć, co prawda są konflikty, fochy ale wierzę że w najbliższym czasie po zrozumieniu
         Czytaj całość
         osobistych błedów, nieporozumienia te zostaną zażegnane. Możliwości kadrowe by stworzyć narodową mega ekipę która leje inne kraje mamy niesamowite. Tylko co niektórym należy przemówić do rozsądku i wytłumaczyć co znaczy jazda na owalu z orzełkiem na piersi, a zatargi klubowe pozostawić na E-ligę (ewentualnie GP, SEC) i tam udowadniać osobiste perypetie i swoje racje!
         • Marco Polonia Zgłoś komentarz
          Emil gdyby nie Polska mógłby nigdy nie być w tym miejscu co jest w tej chwili i od prawie od początku posiada Polską licencję. to miało mu pomóc rozwinąć karierę. Dzięki temu
          Czytaj całość
          łatwiej było mu podróżować a w żużlu to konieczność. Łagutom pomogło to że posiadają również obywatelstwo Łotewskie.Jeśli zawodnicy będą chcieli jechać pod Polską flagą to powinno się im to umożliwić. Jednak nie przenosił bym jednak na reprezentację za to jest za póżno bo każdy wie jaki kraj reprezentowali.
          • tytusq Zgłoś komentarz
           Artiom czy Emil to bardzo fajni, sympatyczni ludzie i wydaje się, że czują się u nas świetnie, ale na Boga nie ubierajcie ich w biało czerwone barwy bo dla nich Rosja zawsze będzie
           Czytaj całość
           jedyną, prawdziwą ojczyzną.
           • yes Zgłoś komentarz
            Myślałem, że przyczyną jest to, że w Rosji 17 drużyn ma jechać w 2 ligach i będą go do czegoś zmuszać.
            • Tommy DeVito Zgłoś komentarz
             Jeździłeś dla swojego kraju to nie możesz jeździć dla innego, zasada prosta jak świński ogon :/
             • LUZ Zgłoś komentarz
              Gańmy swoich za L4 pozwalając innym bronić naszych barw bo mają focha. Pozwólmy na zagranicznych juniorów w trosce o rozwój żużla na świecie, a później im wszystkim dajmy polskie
              Czytaj całość
              obywatelstwo. To ma sens.XD
              Zobacz więcej komentarzy (6)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×