Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Żużel. Grand Prix w Togliatti pod znakiem zapytania. Mistrzowie z Rosji pojadą pod neutralną flagą

Światowa Agencja Antydopingowa nałożyła na Rosję 4-letni zakaz udziału w największych imprezach sportowych. Do 2023 Rosja nie będzie mogła również ich organizować. FIM ma teraz kłopot z GP w Togliatti i startem mistrzów świata z Rosji w SoN.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Emil Sajfutdinow WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Emil Sajfutdinow.

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

WADA ukarała Rosję za to, że do końca 2018 roku nie przedstawiła wszystkich dokumentów z moskiewskiego laboratorium antydopingowego (zażądano tego po materiale stacji ARD, który przedstawiał proceder dopingowy w Rosji). Zachodzi podejrzenie, że doszło do manipulowania danymi. Rosjanie odpowiedzieli na 23 z 31 pytań Światowej Agencji Antydopingowej (więcej przeczytasz TUTAJ).

4-letni zakaz udziału w największych imprezach sportowych oznacza, że w tym czasie rosyjscy sportowcy będą mogli startować wyłącznie pod neutralną flagą. Problem dotyczy nie tylko mundialu, czy igrzysk, ale i żużlowego podwórka. Rosjanie jeżdżą w Grand Prix, wygrali ubiegłoroczne Speedway of Nations, a na dokładkę w 2020 organizują u siebie turniej GP. Po decyzji WADA z 9 grudnia mamy gigantyczny problem.

- Ostatecznie musi się wypowiedzieć federacja motocyklowa - stwierdza szef POLADA Michał Rynkowski. - Moim zdaniem, jeśli w Grand Prix jedzie się o medale mistrzostw świata, to startujący tam Rosjanie będą musieli startować pod neutralną flagą, a w razie wygranej nie usłyszą swojego hymnu. A w przypadku turnieju, który ma być organizowany za rok w Rosji, trzeba będzie przeprowadzić dodatkowy konkurs ofert i spróbować zmienić lokalizację.

ZOBACZ WIDEO Emil Sajfutdinow: Nie spełniłem swoich marzeń. Zazdroszczę tytułu Zmarzlikowi

Michał Sikora, prezes PZM, mówi nam, że dyskusja o konsekwencjach decyzji WADA dopiero się zacznie, ale od razu też zaznacza, że tutaj można w pełni polegać na słowach szefa POLADA. - Dziwnie będzie to wyglądało, jak Rosjanie, mistrzowie świata, pojadą w kolejnym finale pod neutralną flagą - mówi.

O ile jazda Rosjan pod neutralną flagą jest raczej nieuchronna, o tyle turniej GP w Togliatti może zostać uratowany. W Formule 1 mają kontrakt z Soczi do 2023 i też nikt nie mówi o jego zerwaniu (więcej przeczytasz TUTAJ). FIM może znaleźć takie zapisy w umowie (np. o karach za zerwanie), które uniemożliwią nawet przeprowadzenie konkursu ofert. A jeśli zostanie on przeprowadzony, to nie jest powiedziane, że znajdzie się nowy kontrahent.

Czy Grand Prix w Togliatti powinno zostać wyrzucone z kalendarza w związku z decyzją WADA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (14):
Zobacz więcej komentarzy (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×