Nowy obiekt w Lublinie powstanie w rejonie ul. Krochmalnej i Ciepłej. Będzie to najnowocześniejszy stadion żużlowy w Polsce. Co więcej, w sąsiedztwie obiektu planowana jest budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego z zespołem boisk piłkarskich.
- Szacunkowa wycena kosztów przystosowania obiektu Arena i później przywrócenia stadionu to kwota ok. 20 mln zł, czasowe przeniesienie meczów żużlowych na Arenę Lublin wiązałoby się z koniecznością zapewnienia obiektu zastępczego dla potrzeb piłki nożnej. Dlatego poleciłem szeroką analizę pod kątem dostępności innych gruntów miejskich dla lokalizacji nowego stadionu żużlowego. Ostatecznie podjąłem decyzję o zmianie lokalizacji przyszłego stadionu żużlowego na teren miejski w rejonie ul. Krochmalnej - Cieplnej. Oznacza to, że mecze drużyny Speed Car Motoru Lublin do czasu zakończenia budowy nowego stadionu będą odbywały się dalej na obiekcie przy Al. Zygmuntowskich 5. Przy Bystrzycy planujemy pozostawienie terenu związanego z jeździectwem, przy czym Uniwersytet Przyrodniczy planuje utworzenie dużego hipodromu w innej lokalizacji - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
Zobacz także: Żużlowcy stali Gorzów nagrali piosenkę
W związku z planami budowy stadionu żużlowego od samego początku pod uwagę brane były dwa warianty. W pierwszym planowano zakup terenu pod nową lokalizację stadionu, w drugim przebudowę stadionu przy Al. Zygmuntowskich, co łączyłoby się z koniecznością czasowej adaptacji stadionu Arena Lublin na potrzeby rozgrywania meczów żużlowych w okresie przebudowy obiektu.
Teren, na którym ma powstać nowy stadion, położony jest w obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obejmującym ulice: Dworcowa, Krochmalna, 1-go Maja, Al. Zygmuntowskie i Piłsudskiego - gdzie wskazano tereny zieleni parkowej z dopuszczeniem sportu i rekreacji oraz zabudowy usługowej.
Zobacz także: Grzegorz Walasek wylicytował swój motocykl
Wybudowanie stadionu w nowej lokalizacji wymaga zmiany parametrów zabudowy i zagospodarowania terenu. Uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu Rada Miasta przyjęła w styczniu 2019 r. Do chwili obecnej zebrano wnioski do planu i trwa faza projektowa nowego dokumentu. W pierwszym kwartale 2020 r. projekt planu trafi do opiniowania do Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz uzgodnień z instytucjami. Po ich uzyskaniu projekt zostanie udostępniony do wglądu publicznego.
ZOBACZ WIDEO #MagazynBezHamulców: Gorąca linia Ostafińskiego z Kryjomem. Co ma Pawlicki do Zmarzlika