Billy Hamill udzieli lekcji żużla polskim amatorom. Czwórka Biało-Czerwonych w zawodach Celebration of Speed

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Kurt Bauer / Billy Hamill podczas zajęć szkółki w Tennessee
WP SportoweFakty / Kurt Bauer / Billy Hamill podczas zajęć szkółki w Tennessee
zdjęcie autora artykułu

28 lutego w amerykańskim Shelbyville odbędą się zawody Celebration of Speed Indoor Mayhem, w których weźmie udział czterech żużlowców-amatorów z Polski. Wcześniej lekcji jazdy udzieli im mistrz świata z 1996 roku Billy Hamill.

W stanie Tennessee żużel reaktywowano po blisko 40-letniej przerwie. Na początku marca 2019 roku odbyła się pierwsza impreza pod nazwą Celebration of Speed. Jednym z punktów był trening dla młodych zawodników przeprowadzony przez Billy'ego Hamilla.

Indywidualny mistrz świata z 1996 roku ponownie zjawi się w Shelbyville, przy okazji tegorocznej edycji zmagań, które zaplanowano na 28 lutego. Tym razem jednak szkolił będzie nie tylko młodzież. Amerykanin poprowadzi zajęcia także dla dorosłych.

Czytaj także: PGG ROW już nie śpi na miejskiej kasie

Dzięki uprzejmości organizatora Patricka Bedforda Billy Hamill udzieli lekcji jazdy także polskim amatorom, którzy wezmą udział w tej imprezie. Wiadomo, że do Tennessee wybiera się czwórka żużlowców AKŻ Speedway Ostrów.

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce

- Jesteśmy pod wrażeniem, że będziemy mogli potrenować pod okiem byłego mistrza świata. W Polsce niektórzy trenerzy czy byli zawodnicy nie są tak chętni, żeby udzielać wskazówek amatorom, bo uważają, że jesteśmy zbyt starzy, żeby się czegoś nauczyć - powiedział prezes AKŻ Speedway Ostrów, Cezary Kozanecki w rozmowie z portalem WP SportoweFakty.

- Na szczęście nie wszyscy są takiego zdania i mamy również przyjaciół wśród działaczy, zawodników byłych i obecnych, którzy chętnie pomagają i dzięki temu żużel amatorski w Polsce może się rozwijać - dodał.

Oprócz Billy'ego Hamilla zajęcia prowadził będzie także dwukrotny mistrz Stanów Zjednoczonych Aaron Fox. Żużlowa lekcja ma potrwać godzinę, a następnie na torze pojawią się młodzi adepci.

Czytaj także: Wybrał niemiecki klub i mniejsze pieniądze niż polski i siedzenie na ławie

- Jest to dla nas niezwykłe wydarzenie i spełnienie marzeń, móc pokręcić treningowe kółka pod okiem tak doskonałych zawodników zza oceanu jak Billy Hamill i Aaron Fox. To z pewnością będzie doskonała lekcja żużla na bardzo krótkim, technicznym torze. Wielkie ukłony dla Patricka Bedforda za stworzenie takiej możliwości - skomentował zawodnik ostrowskiego klubu Jarosław Wawrzyniak.

Na zakończenie dnia odbędzie się turniej z udziałem zawodników z całych Stanów Zjednoczonych. Swój przyjazd do Shelbyville potwierdzili m.in. Max Ruml, Sara Cords, Lukas Michalski czy promotor zawodów w Cuddebackville Voytek Dojka, a także Polacy: Jarosław Wawrzyniak, Michał Waluszyński oraz Cezary i Mateusz Kozaneccy. Uczestnicy podzieleni zostaną na trzy dywizje, w zależności od prezentowanych umiejętności.

Już teraz prowadzona jest sprzedaż wejściówek na tę imprezę. Dwudniowy pakiet (w sobotę odbędą się zmagania we flattracku) kosztuje 20 dolarów. Organizatorzy zapowiadają, że przeprowadzą transmisję na żywo z zawodów za pośrednictwem Facebooka.

Harmonogram zawodów Celebration of Speed Indoor Mayhem (28 lutego): 21.00 (czasu polskiego) - Billy Hamill Speedway School (dorośli) 22.15 - Billy Hamill Speedway School (juniorzy, 6-13 lat) 01.00 - Otwarcie bram dla kibiców 01.45 - Prezentacja 02.00 - Zawody żużlowe

Źródło artykułu: