Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Na pełnym gazie: Sprawa Drabika powinna być dawno zakończona. Jej przedłużanie szkodzi zawodnikowi (felieton)

Co ma złamana kość udowa do problemów żołądkowych? O to trzeba by zapytać Maksyma Drabika, który zabrał głos po raz pierwszy od wybuchu afery z jego udziałem. Podobnie jak większość kibiców, ja tej prawniczej mowy nie kupuję.
Jan Krzystyniak
Jan Krzystyniak
Maksym Drabik WP SportoweFakty / Katarzyna Łapczyńska / Na zdjęciu: Maksym Drabik

Trochę to musiało trwać, ale Maksym Drabik w końcu zabrał publicznie głos w związku ze złamaniem przez niego przepisów antydopingowych. Tyle że nie kupuję kompletnie tego tłumaczenia. Oświadczenie zawodnika Betard Sparty Wrocław mnie nie przekonuje.

Choć chyba wypadałoby napisać, że to oświadczenie jego prawnika, bo ze słów w nim użytych jasno wynika, że Drabik tego nie pisał. Jak dla mnie, ten komunikat ukazał się za późno. Cała sprawa z wpadką dopingową Drabika trwa już za długo. Ona powinna być dawno zakończona.

Za chwilę dojdziemy do sytuacji, w której co chwilę ktoś będzie mieć inną wersję wydarzeń. Bo już teraz niektóre fakty się zmieniają. Jeszcze trochę i z krzaków wyskoczy kolejny lekarz, który stwierdzi, że to on dał kroplówkę żużlowcowi, że on nic nie wiedział o przepisach antydopingowych, a Drabik jest niewinny.

ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Prezes Włókniarza w ogniu pytań o Drabika, Cieślaka i Doyle’a

Nie rozumiem też, jak można tłumaczyć problemy żołądkowe wypadkiem z 2016 roku, w którym Drabik złamał kość udową. Co ma jedno do drugiego? Ja też mogę powiedzieć, że przez prawie całą karierę jeździłem z problemami żołądkowymi. Bo miałem wypadek z Romanem Jankowskim na finale IMP, po którym pojawiały się u mnie różne dolegliwości. Jeździłem z tym, nie narzekałem, a wyniki nawet były lepsze niż przed wypadkiem.

To samo tyczy się wstecznego TUE. Przecież nikt nie kwestionuje, że Drabik nie miał prawa po nie sięgnąć. Tyle że trzeba było to zrobić wcześniej, zaraz gdy sprawa wyszła na jaw. POLADA ma pełną rację twierdząc, że żużlowiec zbyt późno poprosił o taki dokument.

Drabik może szukać wytłumaczeń, kombinować, lawirować. To jednak jest bez celu i sensu. Bardzo negatywnie podchodzę do jakichkolwiek oszustw dopingowych, tak samo jak do wszelkiego kombinatorstwa. I kibice również. Przecież oni mają swoją logikę.

Możemy tu dojść jednego wniosku. To Betard Sparcie najbardziej zależy na przeciąganiu całej sprawy, wybieleniu żużlowca. Ten zespół bez Drabika będzie skazany na walkę o utrzymanie w PGE Ekstralidze. Przecież mówimy o liderze, podstawowym zawodniku. Nie da się go zastąpić i we Wrocławiu wiedzą, że jakiekolwiek zawieszenie Drabika to ogromna strata dla drużyny.

Działaczom z Wrocławia podpowiem, że można było sprawę rozegrać inaczej. Szybciej, sprawniej, bez przeciągania jej w czasie. Wystarczyło się przyznać do błędu, posypać głowę popiołem. Przecież, gdy mamy jakiekolwiek procesy i sprawy sądowe, to zawsze przy przewinieniach bierze się pod uwagę przyznanie do winy, skruchę. Tutaj tego nie ma.

Być może, gdyby działacze z Wrocławia inaczej pokierowali temat, Drabik miałby już orzeczoną karę, która biegłaby i zawodnik wróciłby do ligi na pewnym etapie sezonu 2020. Teraz rośnie ryzyko, że decyzja o ewentualnej karze zapadnie za pięć dwunasta, przez co Drabik może stracić nawet cały rok.

Jan Krzystyniak 

Czytaj także:
ROW nie ma dużego wyboru, jeśli chodzi o nowego trenera
Jennie Hancock zabrała głos ws. decyzji męża

POLECAMY: Kup bilet na finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie

Czy wierzysz w tłumaczenia Maksyma Drabika ws. jego dopingowej wpadki?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (18):

 • DrawA Zgłoś komentarz
  Ta sprawa się przedłuża ale przecież dzięki i na życzenie samego Drabika !!! Chłopak musi dorosnąć , czego mu bardzo życzę , bo papiery do jazdy ma ogromne !!! Szkoda go będzie jak
  Czytaj całość
  się nie ogarnie. Szkoda takiego talentu. Tylko z głową musi sobie sam poradzić. Im szybciej - tym lepiej dla samego Maxa.
  • mentikk Zgłoś komentarz
   A czy nie tak dawno Jan nie krzyczał na głos, że Maks powinien bezapelacyjnie dostać karę w maksymalnej swojej rozpiętości? Bez żadnych ulg? Teraz nagle zaczął się martwić o
   Czytaj całość
   przyszłość zawodnika, że sprawa powinna być jak najszybciej załatwiona, bo przy uwzględnieniu okoliczności łagodzących to wrócił by do ścigania jeszcze w sezonie 2020? Jakiś kompletny brak konsekwencji tutaj widać. Nie żeby mnie to dziwiło. Typowy Jan, byle pierd**ić co ślina na język przyniesie, byle powiedzieć cokolwiek i robić to głośno. No, ale jaki portal, taki ekspert. Siądźcie z Darkiem, Cieślakiem w trójeczkę, obalcie kilka flaszek i może wymyślicie kolejne powody do napisania czegoś przeciw Maksowi. Albo przeciw Magicowi. Dla Was to i tak jeden pies, byle do**ebać, bo nie skaczą wokół Dara jak posłuszne pacynki, a Wy na jego zawołanie ciśniecie po chłopakach aż żal...
   • Patomorfolog Zgłoś komentarz
    Przestańcie w końcu bronić tego dzieciaka Maksia . On jest tak infantylny jak na zdjęciu z hulajnogą . Nie darować mu tego przewinienia i 24 miesiące wlepić .
    • Godfather-Darth Vader Zgłoś komentarz
     Sam ją przedłużał i kluczył. Dwadzieścia cztery miesiące i finito.
     • tejot_tejot Zgłoś komentarz
      Panie Krzystyniak! Kończ Waść, wstydu (sobie) oszczędź. Skąd Pan do ciężkiej cholery może wiedzieć, jakie dokładnie obrażenia odniósł Drabik w 2016 r.?? Widział Pan kartę
      Czytaj całość
      leczenia?? Wypis ze szpitala?? To, że w mediach pojawiła się informacja jedynie o złamanej kości udowej, jeszcze absolutnie nic nie znaczy!!! Był Pan dobrym żużlowcem, trudno Panu odmówić wiedzy na temat tego sportu, jednakże, pańska, znana jeszcze z czasów zawodniczych, awersja do wrocławskiego klubu (żeby nie powiedzieć fobia) nie pozwala Panu napisać czegokolwiek obiektywnego w tej sprawie.
      • yes Zgłoś komentarz
       A gdzie na stronie żużlowej podział się mecz z udziałem eksperta? Była to ciekawostka sprzed lat.
       • stepp Zgłoś komentarz
        Panie Krzystyniak działacze Sparty mają przyznać się do błędu i posypać głowy popiołem? Nie wymagaj pan od nich takich cudów :) Żądasz pan niemożliwego:)
        • Marekx Zgłoś komentarz
         Sprawa zdecydowanie za długo się ciągnie. Był doping więc kara powinna być natychmiast po udowodnieniu, a jej przeciąganie źle tylko świadczy o kontroli antydopingowej w Polsce.
         • Penhall Zgłoś komentarz
          Kto następny jurto o Drabiku? Może Władek Gollob? Chętnie bym poczytał.
          • Maciej Falubaz Zgłoś komentarz
           @banita: zapomniałem,że Janek starej daty i trzeba czytać między wierszami ☺
           • Cz-waCKM Zgłoś komentarz
            - Komuś widocznie bardzo zależy , aby trwało to wszystko tak długo ... oby tylko wyrok był łagodny bo w przeciwnym razie , ojciec psa będzie miał dużo czasu na spacery z synusiem... :)
            • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
             Można się zgodzić z tym .POLADA robi to opieszale sprawa powinna być już dawno wyjaśniona oraz zakończona.Wszystko się ciągnie jak flaki z olejem.Drabikowi się nie dziwię jest
             Czytaj całość
             głównym winowajcom .Nad jego głową grożą zawisy, Więc bajeruje ,Myśli że ktoś uwierzy, mu się uda wyjść na czysto,Jednak jak na to patrzy zboku obiektywnie coś załapie .Na sucho raczej ten nr nie przejdzie Drabikowi.Należy z cierpliwością czekać finału.
             • Maciej Falubaz Zgłoś komentarz
              @banita: możliwe, Gryczka chyba miałby problem, żeby wyskoczyć z tych krzaków, no ale wirażowy to nie lekarz , ciężko zrozumieć ten portal i jego ekspertów
              Zobacz więcej komentarzy (5)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×