Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Roman Karkosik ma propozycję dla Andrzeja Witkowskiego. 1,5 mln zł trafi na rozwój żużla?

Roman Karkosik wydał oświadczenie, w którym odpowiedział na słowa Andrzeja Witkowskiego. Były właściciel Unibaksu Toruń ma propozycję dla PZM i Ekstraligi Żużlowej, dzięki której zyskać mogą kluby.
Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Żużlowcy Unibaksu Toruń / Żużlowcy Unibaksu Toruń

Andrzej Witkowski, prezes honorowy PZM, mówił w jednym z wywiadów dla "Przeglądu Sportowego", że przez spór sądowy, który od 2013 roku toczy się między byłym właścicielem Unibaksu Toruń a PZM, związek nie może przeznaczyć 1,5 mln zł na rozwój polskiego żużla. Kwota ta musi być zabezpieczona na poczet spłaty należności dochodzonych w tych postępowaniach sądowych. Ponadto prezes zaapelował do Romana Karkosika, by ten wycofał pozew.

Teraz głos zabrał Roman Karkosik. Serwis torun.com.pl opublikował oświadczenie miliardera, w którym przedstawił on propozycję dla Polskiego Związku Motorowego i Ekstraligi. Karkosik jest gotów zakończyć spór sądowy, a w przypadku zawarcia ugody, w wyniku której na konto Unibaksu przelane zostaną środki o które toczy się sprawa, Unibax przeznaczy te kwoty na rozwój polskiego żużla w ciągu 30 dni od ich otrzymania.

Przypomnijmy, że po słynnej "ucieczce" Unibaksu z finału z Falubazem Zielona Góra w 2013 roku, Ekstraliga nałożyła na toruński klub drakońskie kary. Zarówno finansowe, jak i sportowe. Te pierwsze oszacowano na ponad milion złotych, a do tego dołożono minus 8 punktów na starcie sezonu 2014. Karkosik wyliczył straty na 1,5 mln zł i walczy w sądzie.

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Jason Crump

Miliarder wycofał się z finansowania toruńskiego klubu w 2014 roku. Decyzję tłumaczył niewłaściwym jego zdaniem sposobem zarządzania Speedway Ekstraligą.

Oświadczenie Romana Karkosika:

"W odpowiedzi na prośbę skierowaną do mnie przez Andrzeja Witkowskiego - przewodniczącego Rady Nadzorczej Ekstraligi Żużlowej i honorowego Prezesa Polskiego Związku Motorowego - o wycofanie się z procesów skierowanych przeciwko Polskiemu Związkowi Motorowemu o zapłatę, z uwagi na trudną sytuację finansową, w której znalazły się Polski Związek Motorowy i kluby żużlowe w wyniku zawieszenia rozgrywek z powodu wprowadzenia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, niniejszym działając jako współwłaściciel UNIBAX Spółki z o.o. w Toruniu, na rzecz której Klub Sportowy Toruń S.A. będący stroną powodową postępowań toczących się obecnie przed Sądami Okręgowymi w Bydgoszczy i w Warszawie przeciwko pozwanym Polskiemu Związkowi Motorowemu i Ekstralidze Żużlowej Sp. z o.o o zapłatę, zobowiązany jest przekazać całość zasądzonych od pozwanych kwot, rozumiejąc trudną sytuację, w jakiej znalazł się Polski Żużel, oświadczam, że jestem gotów podjąć działania zmierzające do ugodowego zakończenia toczących się sporów i zrezygnować z sądowego dochodzenia należnego odszkodowania i zwrotu kwot nienależnie uiszczonych w związku z wykonaniem bezprawnie nałożonych kar przez Trybunał Polskiego Związku Motorowego.

Mając jednak pewne zastrzeżenia do działań Polskiego Związku Motorowego, które zresztą legły u podstaw mojej decyzji o wycofaniu się ze sponsorowania polskiego sportu żużlowego ( których konsekwencją są zresztą toczące się spory sądowe), chcąc jednak wierzyć w prawdziwość deklaracji złożonej przez pana Andrzeja Witkowskiego, że gdyby nie toczące się sprawy sądowe, środki w kwocie 1,5 miliona złotych zabezpieczone na poczet spłaty należności dochodzonych w tych postępowaniach sądowych, zostałyby przeznaczone na cele polskiego żużla, mam propozycję pozwalającą zrealizować deklarowane cele.

Oświadczam bowiem, że gotów jestem spowodować przekazanie dochodzonych od Polskiego Związku Motorowego i Ekstraligi środków na cele związane z polskim sportem żużlowym. W konsekwencji mogę się prawnie zobowiązać, że Unibax, w przypadku zawarcia z Polskim Związkiem Motorowym i Ekstraligą stosownej ugody, na podstawie której Unibax otrzyma od tych podmiotów dochodzone w procesach sądowych kwoty, Unibax przeznaczy te kwoty na rozwój polskiego żużla w ciągu 30 dni od ich otrzymania. Na marginesie deklaruję przy tym, że możliwe jest zrezygnowanie przez Unibax z odsetek od dochodzonych kwot, co pozwoli zaoszczędzić PZMot. i Ekstralidze kilkuset tysięcy złotych.

Rozwiązanie to:

1/ pozwoli zrealizować cel, jaki deklaruje Pan Andrzej Witkowski - Przewodniczący RN Ekstraligi Żużlowej i Prezes Honorowy PZMot., a także pomniejszy zobowiązania tych podmiotów o odsetki od dochodzonych kwot,

2/ da mi pewność, że kwoty będące przedmiotem sporu pomiędzy Unibax oraz PZMot. i Ekstraligą rzeczywiście przeznaczone zostaną na rozwój sportu żużlowego i nie zostaną wydatkowane przez PZMot. na bliżej nieokreślone cele, choćby związane z utrzymaniem aparatu biurokratycznego PZMot. czy wydatkami samych działaczy Związku.

Tak więc, Panie Prezesie Witkowski - SPRAWDZAM !"

Zobacz także:
- Rosyjska federacja cofnęła Emilowi Sajfutdinowowi zgodę na starty w Polsce
Quiz. Ligowi rzemieślnicy z lat 90. Czy pamiętasz, gdzie jeździli?

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (33):
 • Robisz Zgłoś komentarz
  To ten toruński obciach sprzed lat jeszcze żyje i ma się dobrze,jak wnioskuję po komentarzach. Katastrofa.Jeszcze można na tym kasę ugrać? Nie ma sprawiedliwości... ale to już wiem od
  Czytaj całość
  dawna;)
  • Time vel Netto Zgłoś komentarz
   Trafiony zatopiony ...panie Witkowski nie ta waga !
   • Zbeer Zgłoś komentarz
    Przy Karkosiku ten beton stojący u władzy polskiego żużla to zwykli chłopcy w przykrótkich spodenkach. Wyciągam popcorn i obserwuję jak się do tego odniosą.
    • Vinetu Zgłoś komentarz
     Napisałem ,że pierdziele dostali w pape i już mój post inny pierdziel usunął !
     • smok Zgłoś komentarz
      Haha świetne! Ale ich załatwił jak chłopców. :-)
      • MartinezZz Zgłoś komentarz
       Jeśli Unibax "dostanie" te 1.5 mln zł to tędzie przyznanie się do błędu PZMot i Ekstraligi. Ładnie to rozegrał Pan Karkosik. Teraz to Witkowski będzie ten zły jeśli nie
       Czytaj całość
       zgodzą się na te rozwiązanie :P
       • Wawa61 Zgłoś komentarz
        Panie Romanie obnaża Pan faktyczne intencje i poziom intelektualny tzw. działaczy. Czy oni są w ogóle potrzebni? Jak tak to niech wpierw wyciągną słomę z butów.
        • Angrift Zgłoś komentarz
         I pomyslec ze TAKI KAPITAL został zniechęcony do wspierania polskiego zuzla.Panie Karkosik,niech Pan wraca do torunskiego klubu.Dosc już tego kryzysu.
         • rose.yeah.bunnyXD Zgłoś komentarz
          wszyscy wiedzą że chodzi o drakonskie kary, ktore nie mialy pokrycia w rzeczywistosci. Wszyscy wiedza ze gdyby trenerem Torunia byl Cieslak, to nie byloby osiągniętego progu KSM-u i sprawa
          Czytaj całość
          rozmylaby sie po kosciach i bez zadnej kary. Przy KSMie kontuzjowanego Golloba i Holdera, moznabylo robic wszystko tylko nie tak jak to zrobil Kryjom
          • DżOn Zgłoś komentarz
           Roman jak Ty mi zaimponowałeś !!
           • SpartaWKS Zgłoś komentarz
            Szybki podbródkowy i Witkowski nie ma siły się podnieść.Brawo Panie Karkosik.
            • Czubenza Zgłoś komentarz
             W 2013 roku jak się to wszystko wydarzyło to było mi wstyd za Apatorków i dalej jest, ale prawda jest taka, że wielkość tej kary była bardzo kontrowersyjna. Działacze sportowi to z
             Czytaj całość
             reguły cwaniaki o mentalności mizernych polityków. Takie Sasiny same, którym na rozwoju sportu zależy, ale na hajsie dla siebie i swoich żołnierzy zależy im bardziej (Ostafa tylko mi tego nie usuwaj pliiiis!!). Zdecydowanie czas na zmiany w polskim żużlu, bo betony są już w nim za długo. Na dzień dzisiejszy mam pełne poparcie dla Karkosika. Bardzo mądry ruch. Nawet kosztem zablokowanego awansu dla Torunia. Trudno, 1 liga też zapowiada się ciekawie, a w Toruniu przyda się trochę świeżego powietrza, a nie ciągle Leszno i Zielona i ciągle te same drużyny.
             • zuzel85 Zgłoś komentarz
              Znowu Karku zagrał złodziejom na nosie:)
              Zobacz więcej komentarzy (20)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×