KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Na Śląsku tragedia, a lubuskie jest zieloną wyspą. Stal z Falubazem śpią spokojnie

Tylko 92 zakażenia i żadnego zgonu. Statystyki koronawirusa w lubuskim wyglądają wręcz fantastycznie. - Bo tu mieszkają ludzie ze stali - żartuje Łukasz Cyran, kierowca karetki, były żużlowiec.

Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
karetka na torze żużlowym WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / karetka na torze żużlowym
Sportowa Polska szykuje się do ligowego powrotu. Formę szlifują piłkarze, rywalizacji wyglądają także kluby żużlowe. Powrót PGE Ekstraligi zapowiedział sam premier Mateusz Morawiecki. I gdy dziś nerwowo na start ligi patrzą działacze chociażby z Rybnika, gdzie notuje się bardzo dużo zakażeń, zieloną wyspą na mapie jest województwo lubuskie, ojczyzna dwóch wielkich klubów: Falubazu Zielona Góra oraz Moje Bermudy Stali Gorzów.

Patrząc na statystki koronawirusa w województwie lubuskim, ciśnie się na usta pytanie: jak oni to zrobili? Zwłaszcza że 300 kilometrów dalej, na Górnym Śląsku, COVID-19 szaleje, a od kilku dni zakażenia rosną lawinowo. Jest ich tam 50 razy więcej, a kilka dni temu pojawiły się nawet głosy, że województwo śląskie mogłoby zostać zamknięte i otoczone kordonem sanitarnym.

W piłkarskich i żużlowych klubach z Górnego Śląska panuje nastrój wyczekiwania i napięcie, bo choć premier zapowiedział, że blokady nie będzie, to wszystko może się przecież zmienić. Sytuacja jest dynamiczna. Tymczasem Stal i Falubaz, dwie żużlowe marki, śpią spokojnie. Lubuskie jest zieloną wyspą na mapie koronawirusa, choć graniczy z Niemcami, gdzie przecież sytuacja też nie była wesoła.

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Leigh Adams

- Swoje zrobił pacjent zero - uważa Robert Zapotoczny, lekarz Falubazu. - Postawił nas do pionu, sprawił, że nie zbagatelizowaliśmy problemu. Staliśmy się dzięki niemu czujni do tego stopnia, że udało się uniknąć zakażeń personelu medycznego na wielką skalę. Pacjent zero sprawił też, że mamy wszystko, w sensie środków do walki z koronawirusem. Do nas pomoc przyszła w pierwszej kolejności, teraz niczego nam nie brakuje.

O wielkiej roli, jaką odegrał pacjent zero, mówi również trener Stali Stanisław Chomski. - Jak coś jest daleko, to mówimy sobie, że nas to nie dotyczy i podchodzimy do tego na luzie. Pierwszy pacjent z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa pojawił się u nas, a wraz z nim przyszedł strach i restrykcje. Zadziałaliśmy szybko, rygorystycznie, to mógł być klucz do sukcesu.

Marek Femlak, zastępca dyrektora szpitala wojskowego w Żarach i kibic Falubazu zwraca uwagę, że pacjent zero to tylko część prawdy o sukcesie lubuskiego. - Na przełomie stycznia i lutego mieliśmy dużą liczbę infekcji. Chorzy mieli powikłania dotyczące płuc czy oskrzeli. Sprawa szybko ucichła, ale może my tego koronawirusa przechorowaliśmy wcześniej? - zastanawia się doktor Femlak.

Swoje zrobiła dyscyplina, o której coś wie Jacek Bossy, który ma firmę zajmującą się transportem sanitarnym i pomaga zbierać wymazy. - Mieszka u nas wielu Niemców polskiego pochodzenia, którzy mają zaszczepioną dyscyplinę. Reszta brała z nich przykład. U nas nawet specjalnie nie trzeba było wprowadzać zakazów, bo jednak większość respektowała obostrzenia. Zasadniczo wyciągnęliśmy wnioski z tego, jak radzą sobie nasi zachodni sąsiedzi z epidemią, a wyniki mają przecież świetne - stwierdza Bossy.

Lubuskie nie tylko wyciągało wnioski, ale i prędko wprowadzało rozwiązania powstrzymujące rozszerzanie się epidemii. - Jak tylko pojawiały się jakieś ogniska, ludzie którzy się tam znajdowali, błyskawicznie trafiali do kwarantanny. Szybko powstały izolatoria. Znakomicie działała też u nas komunikacja. Informacje przepływały na bieżąco, co w przypadku takiej walki ma ogromne znaczenie - komentuje Femlak.

Z bliska walkę lekarzy z koronawirusem ogląda Łukasz Cyran, kierowca karetki, były żużlowiec Stali. Ogląda i drapie się po głowie. - Bo to wszystko wygląda trochę tak, jakbyśmy tutaj żyli w jakiejś bańce mydlanej. Nawet stu zakażeń nie ma, a przecież blisko granica i duży przepływ ludzi. Jasne, że w szpitalach działamy według pewnych procedur, ale inni robią to samo. Jeśli pan pyta, dlaczego u nas tak dobrze, to chyba odpowiem, że tu mieszkają ludzie ze Stali. Choć mówi się, że u nas swoje robi duża ilość zalesionych terenów. Przyroda nas chroni.

W sprawie zielonej wyspy nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, dlaczego jest tam tak mało zakażeń. - Każdy z nas ma jakąś teorię, ale jak zapytali szefa szpitala zakaźnego o powód, to rozłożył ręce - komentuje Zapotoczny. - Czynników sukcesu jest wiele. Lasy, grypa, która przyszła wcześniej, szybkie wyłapywanie chorego personelu medycznego, pacjent zero, każda z tych rzeczy pomogła. Poza wszystkim, na nasze wyniki trzeba by spojrzeć przez pryzmat niezbyt gęstego zaludnienia i małej liczby testów.

Czytaj także:
Żużlowiec na kwarantannie. Plan rozpisał co do minuty, tęskni za synami skaczącymi mu po głowie
Ostafiński: Procenty, symboliczna złotówka i Pawlicki jak Schettino
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Dlaczego lubuskie jest zieloną wyspą?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (79)
 • Wojciechus Zgłoś komentarz
  Czytam nagłówek, myślę Ostafiński. Patrzę do środka..... nie myliłem się
  • Toruń Nice PLŻ Zgłoś komentarz
   Tyle, że na grypę jest szczepionka i są leki.. Jesteście tak ciemni i tępi, że uważacie iż nie ma wokół was zarażonych to nie jest to groźne.. Inaczej byście gadali a wręcz
   Czytaj całość
   płakali jakby cała wasza rodzina się zakaziła i połowa zmarła.. Oj cebulaczki..
   • 19 STAL 47 Zgłoś komentarz
    i tu sie z tobą zgadzam w 100 procentach. Pozdrawiam z Gorzowa
    • speed01 Zgłoś komentarz
     Według lemingów z PO w Polsce są miliony zarażonych, tylko nikt o tym nie wie bo się nie robi testów... jprdl...
     • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
      Belzebub usuwa komentarze, a prawda jest taka że sam na wizji zdalnie pracował w kopalni, gdy gościł Rafała D. #KOMENTARZUSUNIĘTY....
      • BaracudaV Zgłoś komentarz
       Zauważcie koledzy i koleżanki jak szybko znikają "niewygodne" komentarze zawierające prawdziwe dane statystyczne na temat covid19 dające rzeczywisty obraz sytuacji. Zostają tylko
       Czytaj całość
       posty z hejtem i szczuciem się nawzajem. Dziękuję serdecznie koledze @jakfenikszpopiołów za merytoryczną choć krótką rozmowę. Dodam tylko że na pewno wiesz iż metoda PCR do testowania zakażenia SARS-CoV-2 nie jest stworzona do tego celu i daje ogromną ilość fałszywie pozytywnych wyników a w rezultacie "bezobjawowe" przejście przez "chorobę" Szukajcie prawdy i bądźcie świadomi. Cenzorzy nie zamknięcie nam ust. Wszystkim kibicom czarnego sportu życzę dużo zdrowia i do zobaczenia na stadionach. ZJEDNOCZENI POWSTANIEMY PODZIELENI UPADNIEMY.
       • BaracudaV Zgłoś komentarz
        Raz jeszcze bo niewygodna wypowiedź usuwa cenzura. Otwórzcie oczy, żyjecie w kłamstwie. Odsetek ludzi "zarażonych" czymś co nazywają covid19 dla Polski wynosi 0.04% populacji.
        Czytaj całość
        Sam naczelny felczer kraju informuje że 80% do 97% tychże przechodzi "to" bezoobjawowo. Czy to można nazwać "pandemią" ??? Czy wprowadzać jakiekolwiek zakazy czy nakazy ??? Na sezonową grypę w Polsce choruje co rocznie około 10% i nikt nigdy nie ogłaszał "pandemii". Nie wierzysz sprawdź, zrób własne wyliczenia. Zbliżone wyniki dostaniesz dla populacji świata, europy, każdego kraju czy nawet województwa śląskiego. Są to zawsze liczby po przecinku... Pomijam fakt otrzymywania fałszywych wyników dodatnich które zawyżają średnią. Ludzie obudźcie się. #szukajprawdy #miejswiadomosc
        • Sacha Baron Cohen Zgłoś komentarz
         Przestańcie pisac wkoło o tym ! Zwykla grypa jest bardziej groźna! Niz to medialnie rozdmuchane oszustwo. Po części uczestniczycie tez w tym przestępstwie redaktorzy z WP a raczej
         Czytaj całość
         SF. Skonczcie ładować ta farse ludziom do głowy i przestańcie straszyć społeczeństwo. Pytam kiedy zatem napiszcie o zwyklej grypie o hiv u innych,bo sa bardziej niebezpieczne niz ta medialna nagonka..śmiechu warte. Panie Ostafinski napisz cos na temat a nie bzdety..
         • Vinetu Zgłoś komentarz
          Największym zagrożeniem oprócz chorób tkwiących w organizmie człowieka jest poziom zanieczyszczenia środowiska w jakim mieszkamy , a nade wszystko pracuje! Aktualne statystyki
          Czytaj całość
          zachorowalności na śląsku - czyt. wśród górników są tego dowodem. Gdyby testy na "covid-19" podawane były w ub.roku i wcześniej to wyniki tez byłyby podobne. Proponuje poczytać gdzie i kiedy powstał test na covid-19 i na co reaguje w organizmie ludzkim.
          • Adol Hulor Zgłoś komentarz
           Ta, straszna tragedia, żaden z górników nie ma objawów. W dodatku te testy często dają fałyszwe wyniki dodatnie.
           • BaracudaV Zgłoś komentarz
            Otwórzcie oczy, żyjecie w kłamstwie. Odsetek ludzi "zarażonych" czymś co nazywają covid19 dla Polski wynosi 0.04% populacji. Sam naczelny felczer kraju informuje że 80% do 97%
            Czytaj całość
            tychże przechodzi "to" bezoobjawowo. Czy to można nazwać "pandemią" ??? Czy wprowadzać jakiekolwiek zakazy czy nakazy ??? Na sezonową grypę w Polsce choruje co rocznie około 10% i nikt nigdy nie ogłaszał "pandemii". Nie wierzysz sprawdź, zrób własne wyliczenia #szukajprawdy #miejświadomość Zbliżone wyniki dostaniesz dla populacji świata, europy, każdego kraju czy nawet województwa śląskiego. Są to zawsze liczby po przecinku... Pomijam fakt otrzymywania fałszywych wyników dodatnich które zawyżają średnią. Ludzie obudźcie się.
            • K.S ROW Zgłoś komentarz
             Lubuskie z biedą 1 mln mieszkańców ,73 os. na km2, Śląskie 4,5 mln .... liczba mieszkańców na km2 370 !!! I nie wspomnę że lubuskie jest większe terytotialnie.
             • POLONISTA Z KRWI I KOŚCI Zgłoś komentarz
              Mało testòw robią I tyle :)
              Zobacz więcej komentarzy (30)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×