Żużel. Motor Lublin czekał na to 28 lat! Koziołki piąty raz górą w Częstochowie

Po ponad 28 latach żużlowcy Motoru Lublin ponownie pokonali na wyjeździe rywala z Częstochowy. Szósta drużyna ubiegłego sezonu PGE Ekstraligi wygrała w niedzielę pod Jasną Górą (po świetnym meczu - 47:43) dopiero po raz piąty w historii.
Tomasz Janiszewski
Grigorij Łaguta WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Grigorij Łaguta

Przed rokiem jedyny zwycięski wyjazd Motoru Lublin miał miejsce w czerwcu na Motoarenie w Toruniu, gdzie beniaminek zdeklasował wręcz miejscowe Anioły - 53:37. Dla Koziołków było to pierwsze zwycięstwo w Grodzie Kopernika od ćwierć wieku. W tym sezonie lublinianie mieli za sobą dwa wyjazdy i oba trudne, bo do Wrocławia (35:55) i Leszna (37:53), gdzie nie miały większych szans.

Wyjazd do wicelidera z Częstochowy jawił się jako kolejny, w którym niekoniecznie Motor będzie faworytem. W końcu Eltrox Włókniarz miał za sobą trzy zwycięstwa odniesione w bardzo dobrym stylu oraz przerwany mecz w Gorzowie (przy stanie 28:32). Zawodnicy Lwów dawali uzasadnione nadzieje, że starcie z gośćmi z Lublina też zakończą z tarczą, a nie na tarczy.

Stało się inaczej, bo to drużyna prowadzona tym razem przez Macieja Kuciapę okazała się lepsza i w pełni zasłużenie wygrała w niedzielne popołudnie - 47:43. Bohaterem przyjezdnych okazał się były jeździec Włókniarza - Grigorij Łaguta, zdobywca 13 punktów.

W Częstochowie odbyło się dotąd 20 ligowych potyczek między tymi zespołami na różnych szczeblach. Motor wygrał ich dotąd tylko 5 i raz też zremisował (rok 1989). Poniżej tabela uwzględniająca wszystkie zwycięskie występy Koziołków pod Jasną Górą. Dodajmy, że w 1983 roku z Włókniarzem rywalizowała druga drużyna Motoru (rezerw).