Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Przewodniczący Rady Nadzorczej ROW-u o odejściu Mrozka, hejcie, Hampelu i sytuacji finansowej klubu [WYWIAD]

- W przypadku prezesa Mrozka mamy do czynienia ze zwykłym hejtem. Kiedy drużyna jechała dobrze, to był bohaterem. Teraz niektórzy robią z niego winowajcę. Moim zdaniem powinien zostać w klubie – mówi Tomasz Budniok, przewodniczący RN w PGG ROW-ie.
Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Krzysztof Mrozek, prezes PGG ROW-u Rybnik WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Krzysztof Mrozek, prezes PGG ROW-u Rybnik

Jarosław Galewski, WP SportoweFakty: Część kibiców PGG ROW-u Rybnik domaga się dymisji prezesa Krzysztofa Mrozka. Podczas spotkania z MrGarden GKM-em wywiesili transparent: "Stop dyktaturze. Dosyć popyliny. Prezesie obiecałeś. Kłaniamy się nisko. Opuść stanowisko". Co pan na to?

Tomasz Budniok, Przewodniczący Rady Nadzorczej PGG ROW-u Rybnik: Emocje kibiców, kiedy drużyna przegrywa na własnym terenie, są dla mnie czymś zupełnie zrozumiałym. Transparent to już jednak wyraz zwykłego hejtu, a to jest już nie na miejscu. Uważam, że wszyscy powinni być nieco bardziej powściągliwi, bo kiedy drużyna wygrała u siebie ze Stalą Gorzów, to prezes był bohaterem. Teraz stał się głównym winowajcą, a temat jest trochę szerszy.

To znaczy?

Prezes zarządza klubem, ale nie jeździ na motocyklu. Nie wszystko zależy od niego, bo na torze występują zawodnicy. Rada Nadzorcza rozlicza pana Mrozka z tego, jakie podejmuje decyzje. Moja ocena jego dotychczasowej działalności jest bardzo pozytywna, bo zawsze był osobą niesłychanie zaangażowaną. To pasjonat i zapewniam, że w okresie transferowym zrobił wszystko, co możliwe, żeby PGG ROW mógł walczyć o utrzymanie.

ZOBACZ WIDEO Dlaczego ROW nie chce sięgnąć jeszcze po Tungate'a albo Kułakowa?

PGG ROW nie ściągnął ani jednej gwiazdy. Naprawdę uważa pan, że nie dało się zrobić więcej?

Problem leży w regulacjach, które obowiązują w PGE Ekstralidze. Brak KSM to spore utrudnienie dla beniaminka, który ma ograniczone pole manewru. Doskonale wiem, jak wyglądały rozmowy kontraktowe i wiem, czego próbował pan Krzysztof Mrozek. Rozmawiał z wieloma klasowymi żużlowcami, ale wszyscy byli zdecydowani na inne opcje.

A może PGG ROW nie miał pieniędzy na żadną gwiazdę?

We wrześniu czy październiku klub miał możliwości finansowe, żeby sprowadzić takiego zawodnika. To nie stanowiło problemu. Jeszcze raz mówię, że rozmowy się toczyły, propozycje były konkretne, ale w odpowiedzi najczęściej padało stwierdzenie: "przepraszam, ale nie w tym roku".

Mówi pan, że był problem z dostępnością zawodników. To ja przypomnę, że przed startem ligi okazało się, że do wzięcia jest Jarosław Hampel, a PGG ROW tej szansy nie wykorzystał.

Koronawirus sprawił, że wpływy do klubowej kasy zostały mocno ograniczone. Odeszły nam pieniądze z biletów. Poza tym kłopoty pojawiły się u naszego sponsora tytularnego, którym jest PGG. A to przekłada się na realizację naszej umowy. W związku z tym pan Mrozek musiał zwrócić się do zakontraktowanych wcześniej zawodników i poprosić ich o zgodę na obniżkę stawek. Oni wykazali się zrozumieniem i wyrazili zgodę na taki ruch. Gdyby klub spełnił później oczekiwania finansowe pana Jarosława Hampela, to zburzyłby morale w całej drużynie. To byłoby niesprawiedliwe. Mówimy zatem o czymś, co było kwestią honoru i zwykłej przyzwoitości. Poza tym trzeba mieć świadomość, że jeden zawodnik meczu nie wygra.

Skoro nie Jarosław Hampel, to można było sięgnąć po jeszcze jednego gościa z eWinner 1. Ligi. To też się do tej pory nie wydarzyło…

Błędem mogło być, że Adrian Miedziński był czasami za szybko skreślany. Jechał jeden bieg, a później już nie otrzymywał szans. O tym trzeba by porozmawiać z panem trenerem. Dodam jednak, że sytuacja z gościem nie jest zamknięta, bo wiem, że prezes Mrozek szuka obecnie wzmocnień.

Rozumiem zatem, że Krzysztof Mrozek pozostanie prezesem PGG ROW-u niezależnie od tego, jak drużyna zakończy sezon 2020?

Nie jestem w stanie odpowiedzieć panu na to pytanie. Będę mógł to zrobić w październiku lub listopadzie, kiedy spotkają się współzałożyciele klubu. Mogę jednak powiedzieć, jaka będzie moja rekomendacja. Jeśli pan Krzysztof Mrozek będzie chciał nadal stać na czele klubu, to powinien zostać. Dla mnie najważniejsza będzie jego wola i stanowisko miasta, które jest głównym sponsorem.

A czy zgłaszają się do pana inni kandydaci? Nie ma nikogo, kto chciałby stanąć na czele klubu i zastąpić prezesa Krzysztofa Mrozka?

Dociera do mnie tylko hejt. Do tej pory nie było nawet propozycji spotkania, próby przedstawienia innej wizji, a pan pyta o kandydata na prezesa. Nikt taki w Rybniku się do tej pory nie objawił.

A jaka jest obecnie sytuacja finansowa klubu i co będzie, jeśli PGG ROW będzie musiał dokończyć rozgrywki bez kibiców?

Powiat rybnicki jest oznaczony kolorem czerwonym, ale mamy nadzieję, że taki stan nie potrwa długo, bo do meczu pozostało jeszcze półtora tygodnia. Sytuacja klubu jest w tej chwili stabilna, aczkolwiek za zgodną z naszymi oczekiwaniami bym jej nie uznał. Jak już powiedziałem, w nazwie widnieje firma PGG, ale wpływów z tego tytułu w tej chwili nie mamy i nie wiemy do końca, jak ten temat zostanie załatwiony. W związku z tym każdy sprzedany bilet jest dla klubu niezwykle istotny.

A co będzie, jeśli PGG ROW jednak spadnie? Czy w sezonie 2021 będziecie chcieli od razu walczyć o szybki powrót do elity?

Po spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej w przypadku klubu z taką tradycją ambicja nakazuje walczyć o powrót. Czy będziemy o to jechać od razu w sezonie 2021? Dziś nie złożę takiej deklaracji, bo musimy najpierw skończyć rozgrywki i zobaczyć, jaka będzie wtedy sytuacja. Na ten moment nie mówię ani tak, ani nie. Zapewniam jednak, że celem PGG ROW-u jest jazda w PGE Ekstralidze.

A dlaczego taki klub jak PGG ROW ma ogromny problem z wychowankami? Nie macie ani jednego zawodnika, który jest w stanie z powodzeniem rywalizować na ekstraligowym poziomie.

Trzeba spojrzeć sześć, siedem lat w tył. Zabrakło zaangażowania w prowadzeniu młodzieży. Nie było osoby, która mogłaby to poprowadzić. Prezes Krzysztof Mrozek próbował, ale on nie jest trenerem. Być może szkoleniowcy kładli zbyt duży nacisk na pierwszy zespół. Efekt był taki, że w tym sezonie klub musiał pierwszy raz od dawna ratować się transferem z zewnątrz. Na pewno mamy problem, ale podejmujemy działania, żeby go rozwiązać. Efekty będą widoczne za rok czy za dwa lata.

Co zatem robi PGG ROW, żeby z juniorami było lepiej?

W Rybniku powstała akademia żużlowa. Mamy klub Rybki Rybnik z odnowionym obiektem, na którym odbywają się treningi z udziałem ponad 20 chłopców. W ostatnich dniach licencję zdobył Paweł Trześniewski, a w kolejce czekają następni. Potrzeba jednak cierpliwości, ciężkiej pracy i przede wszystkim trenera, który to dobrze poprowadzi. Jestem przekonany, że niebawem PGG ROW będzie mieć kolejnych wychowanków na poziomie Kacpra Woryny.
Zobacz także:
Mechanik Grigorija Łaguty o nitro
Klub Golloba i Bońka w poważnych tarapatach

Czy PGG ROW Rybnik utrzyma się w PGE Ekstralidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (32):
 • KibicROWu Zgłoś komentarz
  Już dziś ten wielki nieudacznik powinien szukać i rozmawiać z zawodnikami by zbudować mocną drużynę na 1 ligę bo jak tego nie zrobi to za rok będziemy w 2 lidze , a niech P Tomasz
  Czytaj całość
  Budniok, przewodniczący RN KS ROW nie pieprzy że nie ma chętnych za mrozkach są Dymek , Kędziora , Skupień po drugie niech Mrozek spróbuje oddać do innego klubu Łogaczewa to go krew zaleje , oraz nie załatwi ponownego kontraktu z Lamberta zawsze czeka na plewy bo myśli że coś ugra tak i efekty tego widać a tym bardziej zawodnicy z wyższej półki z Mrozkiem nie chcą mieć do czynienia , dlaczego Hampel nie przyszedł dlaczego Jamróg nie przyszedł zgoda wypadli z ligi winę ponosi Mrozek i on powinien odejść , a nie zasiedzieć się w ROW ie niszcząc żuzel Rybnicki , zniszczył naszą juniorkę , wszystko niszczy , niech to wreszcie Budnik zauważy trzeba rozmawiać z Brady Kurtz ,Grzegorz Zengota, Mateusz Szczepaniak. Siergiej Łogaczow . Andrzej Lebiediew, Kacper Woryna , Rafał Karczmarz, Milik, Wiktor Kułakow , Aleksandr Łoktajew, Rohan Tungate ,Andreas Lyager, Koza Ernest Michał Curzytek , Kamil Nowack Mateusz Tudzież Dominik Tyman Mateusz Cierniak ,Dawid Piestrzyński , Pawła Trześniewskiego. Trener: Piotr Świst, Rafał Dobrucki, Piotr Świderski . trener juniorów Ryszard Kowalski i któryś z tych panów powyżej , bo drużynę trzeba budować nie na sezon lecz na 4 - 5 sezonów . a nasz wspaniały nieudacznik mrozio uważa że na sezon wystarczy - kara i za brama z nim
  • mark83 Zgłoś komentarz
   Nie na tego złego co by na dobre nie wyszło. Zawsze to będziecie mogli oglądać jego popisy kaskaderskie na quadzie. Prawdziwa rzadkość. Może i teraz tak sezon zakończy? Może na dwóch
   Czytaj całość
   kołach pojedzie?
   • Cortez Zgłoś komentarz
    Ja trochę tego nie rozumiem. Sytuacja bardzo podobna jak rok temu w Toruni. Może tylko bardziej oczywista. Niemniej jest to dziwne. Najpierw najmądrzejszy prezes kontraktuej skład na spadek,
    Czytaj całość
    a później jest zdziwienie że zawodnicy realizują posatwione przed nimi zadanie......
    • Kung Lao Zgłoś komentarz
     @katia srebrny kask:Poza Lambo raczej nikt w elipie nie znajdzie angażu no może jeszcze Woryna. Ale utrzymać tego składu to awans po ewentualnym spadku. Jak Toruń.
     • Zielakowski Zgłoś komentarz
      Czyli przepraszamy wielki Mrozo. Daje z siebie wszystko a porażki to wina złych zawodników i trenera : ( I ci źli kibice z transparentami. W tobie nadzieja Mrozo. Ave Mrozo.
      • karol3414 Zgłoś komentarz
       Z jednym trzeba się zgodzić, sytuacja w której klub renegocjuje kontrakty z zawodnikami i obniża stawki tłumacząc to problemami finansowymi spowodowanymi COVID, a potem za zaoszczędzone w
       Czytaj całość
       ten sposób pieniądze kontraktuje sobie gwiazdę jest zwykłym oszustwem. Taka akcja wskazuje na to, że powód obniżenia kontraktów był fałszywy.
       • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
        Gala,Ty masz pojecie o zuzlu jak Olkowicz,Ryczel,Slak,Feddek,Majewski,Cugowski,Paczpan i lamotte-"najwiekszy znawca speedwaya w Europie",ten ktory twierdzi ze Piotr Swist ma tytul IMP
        Czytaj całość
        seniorow. Laiki i pikniki.
        • Krystian Zgłoś komentarz
         Wychodzi na to, że reklamują w nazwie PGG za darmo. Górnictwo to jednak jest stan umysłu.
         • Andre Gaj Zgłoś komentarz
          Ale bzdety. Nikt nie ma prawa nic powiedzieć jak Prezes Mrozek. Jak kaze tak ma być. Mimo przeszlosci mógł być Grisza (schowac dume i urazę zamiast kazać mu jechać za free), mógł być
          Czytaj całość
          Mikelsen, ale gdzie, szkoda kasy, mogl byc Hampel, ale po co skoro mamy skład 1szo ligowy. Krew czlowieka zalewa kiedy Prezes zmienia się w złotówę myśląc więcej o swoim domu jak o klubie. Myślę że Prezes Mrozek ma świadomość tego co się dzieje i po prostu chce wyciągnąć ile się da. Jak nie wiesz o co chodzi to chodzi o kasę
          • Goa78 Zgłoś komentarz
           Skład do końca sezonu Woryna Bathelor Szczepaniak Logachov Lambert Nowacki Tudzież/Trześniewski Choć nie wiem czy ten młodzieniaszek ma ukończone lata na start w lidze. I niech
           Czytaj całość
           to będzie drużyna,a nie zbieranina
           • katia srebrny kask Zgłoś komentarz
            Nie widzę optymistycznie sytuacji w Rybniku, bo w 1 lidze nie utrzymamy tych zawodników, jakich mamy i znowu będzie jazda na 3 miejsce w najlepszym wypadku. Mecze 1 ligi są bardzo
            Czytaj całość
            wyrównane. Rozmawiałam ostatnio z kibicami z Leszna i tam szkolenie juniorów wygląda całkiem inaczej. Jesteśmy daleko z tylu, a ,zawodnicy Rybek niekoniecznie będą jeździć w klubie. To jest teraz tylko zaplecze. Ponad to niepokoi mnie odejście Eugeniusza Skupienia. O szerokim składzie już pisałam, im więcej tym gorzej. Raz jedzie Szczepaniak w miarę ok jak na swoje możliwości, potem nagle jedzie Miedziak i po wywiezieniu niefajnym przez Kryche, gdzie jedyne co można było zrobić to upaść i nie wstawać nie dostaje już szansy. Za to Milik jeździ słabo do końca. Nie wiem co jeszcze można powiedzieć. Zaangażowanie to na pewno dobra postawa, ale trzeba też umieć podzielić robotę i mieć zaufanie do ludzi którzy ja wykonują.
            • 7dyzio1 Zgłoś komentarz
             Panie Jarosławie Galewski to nie jest hejt na prezesa !! To jest proszenie żeby spakował swoje walizki i wynocha z Rybnika bo odkąd tu jest nie mamy ani jednego dobrego zawodnika i juniorów
             Czytaj całość
             . Gdzie ta kasa z urzędu miasta na co poszła na zarobki pana albo kogoś innego
             • yes Zgłoś komentarz
              Stal ze swoimi kłopotami wydostała się (na dzisiaj) z głębokiej dziury. ROW ma kłopoty. Wiele będzie zależeć od meczu 14.08. Stal-ROW. Wynik pierwszego meczu jest teraz korzystny dla
              Czytaj całość
              Gorzowian...
              Zobacz więcej komentarzy (19)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×