Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Żużel. Wanda buduje nową markę. Poznaliśmy logotyp klubu, a to dopiero początek

TŻ Wanda Krakowskie Smoki ma ambicje, aby odbudować żużel w dawnej stolicy Polski. Klub stara się o podział środków w ramach budżetu obywatelskiego, a teraz opublikowała nowe logo, które ma być początkiem do ekspansji promocyjnej zespołu.
Artur Babicz
Artur Babicz
Kibice żużla z Krakowa / Kibice żużla z Krakowa

Kilka miesięcy temu było głośno o powstaniu nowego klubu żużlowego w Krakowie, którego głównym celem jest odbudowanie pozycji speedwaya w mieście. Następnie przez długi czas do mediów nie dochodziły informacje związane z reaktywacją krakowskiego żużla, jednak ostatnio temat ponownie ożył.

Przede wszystkim poznaliśmy logo TŻ Wandy Krakowskich Smoków, które ma być początkiem do rozwijania nowej marki na żużlowej mapie Polski. - Zdecydowaliśmy się zlecić zaprojektowanie nowego logotypu nie tylko z chęci zbudowania marki od podstaw, ale także z konieczności. Wszystkim znany herb z "K" w koronie należy bowiem do nadal istniejącej spółki. W takiej sytuacji nie mogliśmy przywłaszczyć sobie tego emblematu. Świeże logo to symbol nowego startu, początek pisania nowej historii krakowskiego żużla - skomentował na oficjalnej stronie klubu Marcin Kromoliński, prezes TŻ Wandy Krakowskich Smoków.

Nowy emblemat został zaprojektowany przez Jakuba Malickiego, który zapoznał się z historią krakowskiego żużla oraz z przeszłością dotychczas funkcjonującego znaku. Zgromadzoną wiedzę przełożył na stworzenie całkiem nowego, ale nawiązującego do historii znaku.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga. Patryk Dudek zmierzył się z quizem!

- Jak wskazuje nazwa Towarzystwa Żużlowego "Wanda Krakowskie Smoki", znak miał być pomostem między historyczną tożsamością żużlowego klubu, a jednym z najpopularniejszych symboli miasta – Smokiem wawelskim. Zanim rozpocząłem prace nad emblematem, spojrzałem na historyczne symbole Wandy. Poprzedni klub używał inicjału K w koronie, zaczerpniętego z pieczęci Kazimierza Wielkiego, używanego również przed laty jako znak Krakowa. Symbol osadzony był na tarczy przypominającej odznakę Zrzeszenia Sportowego "Gwardia", z którym jednak żużlowcy nie mieli nic wspólnego. W PRL-u używali odznaki z białą chorągwią i poziomym niebieskim pasem na jej środku. Dostrzegłem za to potencjał w tymże błękitnym pasie, który znalazł się na wspominanych znakach, ale i dawnych plastronach. Element ten w nowym logo nawiązuje więc do historii Wandy - tłumaczył na stronie "www.speedwaykrakow.pl" Jakub Malicki, twórca nowego logo klubu.

Działalność TŻ Wandy Krakowskich Smoków w ostatnim czasie nie ograniczała się wyłącznie do stworzenia nowego logo. Uruchomiono również dwa projekty w budżecie obywatelskim - ogólnomiejski "Poczuj żużel" oraz dzielnicy XVI Bieńczyce "Jedź ze Smokiem - szkolimy młodzież".

Pierwszy z nich ma na celu promocję speedwaya poprzez umożliwienie kibicom darmowego wejścia na wszystkie wydarzenia organizowane na krakowskim owalu. Natomiast drugi z nich zakłada możliwość bezpłatnego trenowania żużla na obiektach klubu. 

Głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego odbędzie się w dniach 26 września - 5 października. Swój głos (w formie tradycyjnej lub online) może oddać każdy mieszkaniec Krakowa - w przypadku projektów ogólnomiejskich oraz każdy mieszkaniec dzielnicy - w przypadku projektów dzielnicowych.  

Zobacz także: Finał IMEJ odwołany
Zobacz także: Falubaz z karą za łamanie obostrzeń

Czy TŻ Wanda Krakowskie Smoki wystartuje w rozgrywkach ligowych w sezonie 2021?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (13)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×