Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Lwim pazurem: Regulaminowe zmiany doraźne. Lambert i tak może dostać kontrakt życia [FELIETON]

Były prezes Włókniarza Częstochowa, Marian Maślanka, w swoim najnowszym felietonie odniósł się do regulaminowych zmian. Wprowadzenie zawodnika U-24 określa mianem "doraźnego rozwiązania", a sam najchętniej widziałby dziesięciozespołową Ekstraligę.
Marian Maślanka
Marian Maślanka
ROW - Stal Lambert na prowadzeniu WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / ROW - Stal. Lambert na prowadzeniu.

"Lwim pazurem" to cykl felietonów Mariana Maślanki, byłego prezesa Włókniarza Częstochowa.

***

Wprowadzenie obowiązku zawodnika U-24 wywołała kontrowersje i myślę, że one w dalszym ciągu będą się pojawiać. Z jednej strony dobrze, że cokolwiek zrobiono, bo w jakiś sposób ucina to rozmowy i negocjacje z zawodnikami, które już trwają, a przecież sezon jeszcze się nie skończył. Nie tak mówi regulamin. Ta zmiana daje trochę na wstrzymanie. Z drugiej strony nie jest to decyzja rozwiązująca tematy na przyszłość, bo brakuje mi tu podstawowych kwestii.

Załóżmy, że zawodnik do 24 lat łapie kontuzję. Co wtedy? Kto go zastąpi, jak to będzie wyglądało? Sądzę, że na razie jest to jeszcze niedopracowane. Trzeba to zrobić jak najszybciej, aby kluby wiedziały, kto będzie mógł wskoczyć w miejsce tego zawodnika i kogo do składu brać, aby mieć tego zastępcę w miarę mocnego. 

ZOBACZ WIDEO Żużel. Sprawa Drabika to niebezpieczny precedens. Nie powinno to trwać tak długo

Inna kwestia jest taka, że trochę to rynkiem zamiesza, ale to będzie doraźne. Ta zmiana problemów bardziej przyszłościowych, perspektywicznych, nie rozwiązuje. Dla mnie pozostaje rozwiązanie jedno: trzeba iść w kierunku dziesięciozespołowej PGE Ekstraligi połączonej z KSM-em liczonym z pięciu ostatnich sezonów, tak aby nie było możliwości sterowania KSM-em. Myślę, że to jedyne rozwiązanie, aby doprowadzić do tego, że ta liga będzie miała przyszłość i będzie ciekawa na długie lata. Uważam tak, bo przy takim słabym popycie klasowych zawodników tworzyć będziemy rozgrywki mniej lub bardziej kadłubowe.

Spójrzmy na tegoroczną sytuację PGG ROW-u Rybnik. W momencie, kiedy rzeczywiście mogli myśleć o budowie składu na Ekstraligę, bo byli pewni awansu, to w zasadzie już nie było kogo pozyskać. Rybniczanie środki finansowe posiadali konkretne na kontrakty, a mimo przepłacania nie dało się nikogo z czołówki załatwić. To nie jest dobra, ani zdrowa sytuacja. Z tym trzeba się zmierzyć i wymyślić coś na przyszłość, aby takie problemy rozwiązać.

Czy zawodnicy do 24 lat będą windować stawki? Robert Lambert może otrzymać kontrakt życia, bo ma za sobą bardzo dobry sezon. Spełnia wszystkie warunki, więc niewykluczone, że tak będzie. Nie przesadzałbym jednak z resztą zawodników, bo według mojego rozeznania jest ich więcej niż miejsc w drużynach ekstraligowych. Dlatego spokojnie bym do tego podszedł i nie spodziewam się jakiegoś wielkiego bumu finansowego.

Kolejne zmiany, które mają wejść w życie w 2022 roku dotyczą fazy play-off. W niej mają się znaleźć nie cztery, a sześć zespołów. Moim zdaniem jest to o tyle dobre, że wydłuży to sezon. Gdyby w Ekstralidze było dziesięć zespołów, rozgrywki też mielibyśmy dłuższe i to byłoby właściwie. Teraz jest pomysł by wydłużyć sezon poprzez rozszerzenie liczby drużyn w play-off i sądzę, że jest to interesujące i na ten moment dobre. Dobrze byłoby też, aby zespoły z miejsc 7-8 jechały o utrzymanie. Ogólnie myślę, że poszerzenie składu fazy play-off ma na celu przedłużenie rozgrywek i uważam, że jest to dobry kierunek.

Zobacz także:
Ilona Termińska: Zbudujemy ciekawy skład
Regulaminowa rewolucja w PGE Ekstralidze

Czy popierasz planowane zmiany w polskiej lidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (8):
 • Arczi777 Zgłoś komentarz
  Trele morele czytać się tego nie da Rybnik dał D... Przy transferach i tyle mieli Hampela i mogli mieszać z wielką zmiana co do wypożyczenia zawodnika słabych rządzących tam mają i
  Czytaj całość
  tyle. Toruń jakoś daje radę Lublin dał radę więc po co te kombinacje bo Leszno ma potęgę i chcą to zmienić jak mamy mieć sentyment do zawodników jak będą dobrze jeździć jak w Lesznie A będzie trzeba oddać niektórych bo KSM poszedł im w górę. KSM to bzdura co z tego że kasa się liczy, niech powiedzą w którym sporcie drużynowym się nie liczy tylko kasa. Prawda taka że Rybnik się przeliczył wchodząc do E ligi i nie potrafili nic zbudować mieli Lamberta dobrego byli z pierwszej ligi do brania to wzięli Miedziaka A potem nic mogli Hampela brać A zresztą po co się powtarzam kombinują jak zawsze i tyle
  • tomas68 Zgłoś komentarz
   Doraźne chyba raczej przygotowania do powrotu 10 zespołów w EL.
   • RECON_1 Zgłoś komentarz
    Nie ma sie co oszukiwac ,ale kazda zmiana jest robiona pod klub ktory aktualnke ma najwieksza sile przebicia,a niekoniecznie dobre dla innych.
    • banc Zgłoś komentarz
     Można też liczyć KSM na podstawie kilku sezonów (np. 3). To by lepiej oddawało wartość zawodnika. Niestety znając nasze realia będzie przy tym kombinowanie co sezon. Jak Apator będzie
     Czytaj całość
     za mocny to się obniży KSM, jak Wrocław będzie potrzebował to się podwyższy :-)
     • ADASOS Zgłoś komentarz
      Można a nawet trzeba. Dotyczyć powinien wszystkich dr. od drugiego sezonu obowiązywania KSM. Kto zmienia skład przekraczający limit tylko na zaw. z niższym KSM.
      • STAL-Bosman Zgłoś komentarz
       Naprawdę ciężko jest wprowadzić zapis, że drużyna która nie zmienia składu ma liczony pierwszy KSM ? A nie, karanie zawodników za dobra jazdę i rozwalanie drużyn w których jest
       Czytaj całość
       dobrze. ehh ;)
       • kaloryfer Zgłoś komentarz
        Bardzo dobra zmiana, A czy zawodników brak chyba nie bo instytucja gościa to pokazała ilu jest wartościowych zawodników w niższej lidze, A my smazmy się ciągle przy tych samych
        Czytaj całość
        nazwiskach. U 24 , tylko przyspieszy wymianę zawodników, Napływ nowych,
        • kaloryfer Zgłoś komentarz
         Bardzo dobra zmiana, A czy zawodników brak chyba nie bo instytucja gościa to pokazała ilu jest wartościowych zawodników w niższej lidze, A my smazmy się ciągle przy tych samych
         Czytaj całość
         nazwiskach. U 24 , tylko przyspieszy wymianę zawodników, Napływ nowych,
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×