Żużel. Fogo Unia mistrzem czwarty rok z rzędu! Klasyfikacja końcowa i statystyki PGE Ekstraligi

Czwarty raz z rzędu i piąty raz w ciągu sześciu lat. Nie ma mocnych na Fogo Unię Leszno. Drużyna prowadzona przez Piotra Barona w finałowym dwumeczu PGE Ekstraligi pokonała Moje Bermudy Stal Gorzów 103:76 i została Drużynowym Mistrzem Polski!

Wojciech Ogonowski
Piotr Pawlicki WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Piotr Pawlicki.
Ostatnią drużyną, która wygrywała ligę cztery razy z rzędu była... Stal Gorzów w latach 1975-1978. Dla Byków to już w sumie 18 tytuł w historii.

Srebrny medal dla gorzowian, to w tym roku i tak wielki sukces. Przypomnijmy, że po pierwszych sześciu meczach ten zespół nie posiadał na swoim koncie żadnych punktów i zajmował ostatnie miejsce w tabeli.

Z brązowym medalem rozgrywki kończy Betard Sparta Wrocław, która w dwumeczu o trzecie miejsce pokonała RM Solar Falubaz Zielona Góra 82:77.

Z ligi spada PGG ROW Rybnik, a po rocznej banicji do PGE Ekstraligi wraca eWinner Apator Toruń. Przed klubami teraz okres transferowy. Oficjalnie kontrakty będzie można podpisywać dopiero między 1 a 14 listopada.

Tegoroczny sezon był zdecydowanie inny od pozostałych. Przez pandemię koronawirusa rozpoczął się o wiele później niż powinien. Pierwsze spotkania odjechano 12 czerwca. Mimo to 64 mecze, przy kapryśnej wiosną pogodzie, udało się odjechać w trzy miesiące.

Klasyfikacja końcowa PGE Ekstraligi:

W zestawieniu najskuteczniejszych zawodników triumfował Emil Sajfutdinow z Fogo Unii, których w 18 meczach wykręcił średnią bieg. 2,523. Co ciekawe, jest to jedyny przedstawiciel Byków w pierwszej dziesiątce. Przykładowo Motor Lublin, który ligę skończył na szóstym miejscu, w dziesiątce ma dwóch przedstawicieli.

Drugie miejsce w rankingu indywidualnym zajął Artiom Łaguta z MrGarden GKM-u (2,480), natomiast trzecie Bartosz Zmarzlik (2,430) z Moje Bermudy Stali. Najskuteczniejszym juniorem rozgrywek był Dominik Kubera z Fogo Unii, który ze średnią 1,890 sklasyfikowany został na 17. miejscu.