Żużel. Zmiany w regulaminie. Będą ograniczenia startów. Tylko dwie ligi dla ekstraligowców

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: mecz Fogo Unia - RM Solar Falubaz
WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: mecz Fogo Unia - RM Solar Falubaz
zdjęcie autora artykułu

Polski Związek Motorowy opublikował nowy Regulamin Przynależności Klubowej na sezon 2021. Jedną z nowości jest ograniczenie dotyczące lig krajowych, w których mogą brać udział zawodnicy.

W sezonie 2020 rozgrywki ligowe odbywały się w Szwecji, Czechach, Rosji oraz Polsce. Z powodu pandemii koronawirusa nie udało się przeprowadzić zmagań o mistrzostwa Danii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec.

Wielu czołowych żużlowców startowało tylko w Polsce i sporadycznie pojawiając się w zmaganiach szwedzkiej Bauhaus-Ligan. Podobnie może być w kolejnym roku, nawet jeśli wystartują rozgrywki w pozostałych państwach.

Wprowadzone zapisy do regulaminu ograniczają bowiem możliwości żużlowców. Zawodnicy PGE Ekstraligi będą zobowiązani do startów w dwóch ligach krajowych (włączając w to polską ligę), natomiast pierwszo- i drugoligowcy mogą podpisać kontrakty w trzech krajach.

Jak wcześniej zapowiadano, instytucja gościa obowiązywać będzie tylko w 2. Lidze Żużlowej (wyjątek to przypadki COVID-u u zawodników), ale zwiększono do czterech liczbę żużlowców, których kluby mogą zakontraktować jako gość.

W meczu może wystąpić dwóch z nich. Co ważne, żużlowiec startujący jako gość nie może być liczony do spełnienia obowiązku posiadania w składzie zawodnika do lat 24.

Wyciąg z Regulaminu Przynależności Klubowej 

art. 216

1. Zawodnik może być potwierdzony do udziału w zawodach żużlowych tylko wtedy, gdy został zgłoszony i ma ustaloną przynależność klubową stosownie do przepisów rozdziału 3, złoży roczną kartę zgłoszenia wg wzoru określonego w załącznikach do niniejszego regulaminu oraz:

4) w przypadku zawodników DMP – zobowiąże się w kontrakcie do ograniczenia liczby startów w zawodach ligowych do dwóch różnych lig krajowych (włączywszy w to ligę polską), a w wypadku zawodników DM I i II – ligi trzech różnych lig krajowych (włączywszy w to ligę polską).

Zobacz też: Żużel. Artiom Łaguta: Starty z polską licencją nie wchodziły w grę. Jestem Rosjaninem [WYWIAD] Żużel. Miliony dla klubów z tarczy antykryzysowej. Ekspert ostrzega: Drugi raz tych pieniędzy nie będzie

ZOBACZ WIDEO Prezes PZM tłumaczy, skąd wziął się przepis o zawodniku U24 i dokąd ma zaprowadzić polski żużel

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (10)
avatar
intro
2.11.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
1 pytanie  A jak zawodnik do lat 24 będzie miał kontuzję, albo COVIDa?  
avatar
Kylie Minogue
2.11.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
"Zawodnicy PGE Ekstraligi będą zobowiązani do startów w dwóch ligach krajowych" - brzmi jakby musieli startować w dwóch ligach. A oni nie muszą, a mogą.  
avatar
gorzowianin z Mazowsza
1.11.2020
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Ograniczenie jazdy w jednej lidze poza Ekstraligą jest bardzo dobrym posunięciem bo będzie mniej kolidowania terminów dla spotkań Ekstraligi. Jednak najlepszym przepisem jest ten, który nie poz Czytaj całość
avatar
zulew
1.11.2020
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Wydaje mi się, że władze ligowe to wszystko chcą regulować nieustannymi zarządzeniami i zapisami regulaminowymi. Taka centralnie regulowana gospodarka. Skończy sie zapewne na określeniu minimal Czytaj całość
avatar
Robert Mutu
1.11.2020
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Nie głupie zagranie, Niemcy przenoszą swoje kluby do naszej ligi, może zrobią tak Czesi i Angole. Może dojdzie do tego, że będzie jedna liga światowa, no może trzy. ;)