KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Zmiany w regulaminie. Będą ograniczenia startów. Tylko dwie ligi dla ekstraligowców

Polski Związek Motorowy opublikował nowy Regulamin Przynależności Klubowej na sezon 2021. Jedną z nowości jest ograniczenie dotyczące lig krajowych, w których mogą brać udział zawodnicy.

Dawid Cysarz
Dawid Cysarz
mecz Fogo Unia - RM Solar Falubaz WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: mecz Fogo Unia - RM Solar Falubaz
W sezonie 2020 rozgrywki ligowe odbywały się w Szwecji, Czechach, Rosji oraz Polsce. Z powodu pandemii koronawirusa nie udało się przeprowadzić zmagań o mistrzostwa Danii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec.

Wielu czołowych żużlowców startowało tylko w Polsce i sporadycznie pojawiając się w zmaganiach szwedzkiej Bauhaus-Ligan. Podobnie może być w kolejnym roku, nawet jeśli wystartują rozgrywki w pozostałych państwach.

Wprowadzone zapisy do regulaminu ograniczają bowiem możliwości żużlowców. Zawodnicy PGE Ekstraligi będą zobowiązani do startów w dwóch ligach krajowych (włączając w to polską ligę), natomiast pierwszo- i drugoligowcy mogą podpisać kontrakty w trzech krajach.

Jak wcześniej zapowiadano, instytucja gościa obowiązywać będzie tylko w 2. Lidze Żużlowej (wyjątek to przypadki COVID-u u zawodników), ale zwiększono do czterech liczbę żużlowców, których kluby mogą zakontraktować jako gość.

W meczu może wystąpić dwóch z nich. Co ważne, żużlowiec startujący jako gość nie może być liczony do spełnienia obowiązku posiadania w składzie zawodnika do lat 24.

Wyciąg z Regulaminu Przynależności Klubowej 

art. 216

1. Zawodnik może być potwierdzony do udziału w zawodach żużlowych tylko wtedy, gdy został zgłoszony i ma ustaloną przynależność klubową stosownie do przepisów rozdziału 3, złoży roczną kartę zgłoszenia wg wzoru określonego w załącznikach do niniejszego regulaminu oraz:

4) w przypadku zawodników DMP – zobowiąże się w kontrakcie do ograniczenia liczby startów w zawodach ligowych do dwóch różnych lig krajowych (włączywszy w to ligę polską), a w wypadku zawodników DM I i II – ligi trzech różnych lig krajowych (włączywszy w to ligę polską).

Zobacz też:
Żużel. Artiom Łaguta: Starty z polską licencją nie wchodziły w grę. Jestem Rosjaninem [WYWIAD]
Żużel. Miliony dla klubów z tarczy antykryzysowej. Ekspert ostrzega: Drugi raz tych pieniędzy nie będzie

ZOBACZ WIDEO Prezes PZM tłumaczy, skąd wziął się przepis o zawodniku U24 i dokąd ma zaprowadzić polski żużel
Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (10)
 • intro Zgłoś komentarz
  1 pytanie A jak zawodnik do lat 24 będzie miał kontuzję, albo COVIDa?
  • Kylie Minogue Zgłoś komentarz
   "Zawodnicy PGE Ekstraligi będą zobowiązani do startów w dwóch ligach krajowych" - brzmi jakby musieli startować w dwóch ligach. A oni nie muszą, a mogą.
   • gorzowianin z Mazowsza Zgłoś komentarz
    Ograniczenie jazdy w jednej lidze poza Ekstraligą jest bardzo dobrym posunięciem bo będzie mniej kolidowania terminów dla spotkań Ekstraligi. Jednak najlepszym przepisem jest ten, który
    Czytaj całość
    nie pozwala jazdy w polskich ligach tzw "malowanych Polaków". Ten przepis pokrzyżował plany niektórym prezesom klubów żużlowych.
    • zulew Zgłoś komentarz
     Wydaje mi się, że władze ligowe to wszystko chcą regulować nieustannymi zarządzeniami i zapisami regulaminowymi. Taka centralnie regulowana gospodarka. Skończy sie zapewne na określeniu
     Czytaj całość
     minimalnego wzrostu, jak też maksymalnego dla zawodników, a nawet dziewczyn uatrakcyjniających start
     • Robert Mutu Zgłoś komentarz
      Nie głupie zagranie, Niemcy przenoszą swoje kluby do naszej ligi, może zrobią tak Czesi i Angole. Może dojdzie do tego, że będzie jedna liga światowa, no może trzy. ;)
      • Cysio Zgłoś komentarz
       Dobra zmiana.
       • gryf Zgłoś komentarz
        Bardzo dobrze,to się angole wkuxwią!
        • DżOn Zgłoś komentarz
         Widać, że zmierzają do 10 drużyn. Za chwile zrobi się nadmiar chętnych, dobrych zawodników do 1 ligi. Lepsze pewne trzy ligi niż grzanie ławy w "najlepszej lidze świata" i
         Czytaj całość
         liga rodzima zapewne
         • baraboszkin Zgłoś komentarz
          ...nasze marynary zaczęły rządzić żużlowym światem, te ograniczenia lig to już na zawsze czy na czas pandemii tylko ? zabrali zawodnikom pozycję "gościa" czyli możliwość
          Czytaj całość
          jazdy w dwóch ligach w Polsce, do tego teraz obcięli im ligi zagraniczne, obcięte w związku z epidemią mają też zarobki w Polsce, chyba się to obróci przeciw marynarom, czyżby chcieli przejąć na siebie utrzymanie zagranicznych zawodników z Ekstraligi ? a najbardziej pewnie ucierpią młodzi ekstraligowcy grzejący ławę w swych klubach, którym te ograniczenia lig mocno skomplikują szukanie dodatkowych startów zagranicą... ligi typu czeska czy niemiecka nie powinny być wliczane, bo to raptem parę meczów w sezonie, a dla juniora z ławki w Ekstralidze już jedna zablokuje drugą...
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×