Żużel. Transfery. Plusy i minusy Polonii Bydgoszcz. Skład z pomysłem, a jeden z kontraktów to istny cud

WP SportoweFakty / Sonia Kaps / Na zdjęciu: Andreas Lyager
WP SportoweFakty / Sonia Kaps / Na zdjęciu: Andreas Lyager

Abramczyk Polonia Bydgoszcz wykonała szereg dobrych ruchów związanych z seniorami. Gorzej sprawa ma się z juniorami. Niewiadomą pozostaje z kolei sytuacja dotycząca trenera zespołu.

Plusy
Zatrzymanie Lyagera.

Ruch rozpatrywany w kategorii cudu. Duńczyk zaliczył w barwach Abramczyk Polonii Bydgoszcz bardzo udany sezon, co znacząco podbudowało jego osobę, gdy wszedł przepis o konieczności posiadania zawodnika U-24. W teorii klub nie miał prawa go utrzymać, gdyż 23-latek dostawał naprawdę ciekawe oferty. Stal, GKM, mówiło się także o Włókniarzu. Perspektywa jazdy w PGE Ekstralidze była bardzo duża. Mimo to Jerzy Kanclerz porozumiał się ze Skandynawem, dzięki czemu zespół z Bydgoszczy nie tylko rozwiązał sytuację na newralgicznej pozycji, ale także zatrzymał lidera zespołu.

Mocni Polacy. W 2020 roku Polonii zdecydowanie nie udały się ruchy dotyczące polskich seniorów. Przed sezonem odpadł Josh Grajczonek, dlatego dziurę szybko załatano "gościem" - Dawidem Lampartem, który jednak nie spełnił w pełni oczekiwań. W 1. lidze nie sprawdził się też Kamil Brzozowski.

Teraz Jerzy Kanclerz znacząco wzmocnił te pozycje, zatrzymując zakontraktowanego na ostatnie mecze Grzegorza Zengotę oraz pozyskując Adriana Gałę. Zengota już w minionych zmaganiach udanie wrócił na tor, natomiast Gała to solidny zawodnik na eWinner 1. Ligę, co udowadnia już od kilku lat. Presję na wspomnianą dwójkę będzie wywierał Grajczonek. Między nimi może wywiązać się ciekawa rywalizacja, ale co najważniejsze, każde zestawienie powinno przynieść pokaźną zdobycz punktową.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: jak przygotować sprzęgło

Pewniejszy zawodnik zagraniczny. Ostatnio długo Polonia nie miała zawodnika, który prowadziłby drużynę do zwycięstw. Na takiego zaczął kreować się David Bellego, ale zatrzymała go kontuzja. Potem pałeczkę przejął Lyager. Spore oczekiwania kierowano w stosunku do Kaia Huckenbecka, lecz Niemiec miał wahania formy.

Dla bydgoszczan to stanowczo za mało, dlatego do Lyagera i Bellego dołączył Wadim Tarasienko. Rosjanin ma za sobą świetny sezon, zarówno w eWinner 1. lidze, jak i 2. Lidze Żużlowej. 27-latek udowodnił, że na zapleczu PGE Ekstraligi może wnieść do zespołu sporo jakości. Oprócz tego zawodnik lubi bydgoski tor, dlatego można spodziewać się, że będzie punktował na odpowiednim poziomie.

Odpowiednio szeroka kadra. W ruchach kadrowych Polonii jest jakiś pomysł. Na każdej pozycji znajduje się jeden rezerwowy. O ile wśród Polaków może wyniknąć rywalizacja, tak wśród zagranicznych żużlowców trudno oczekiwać, by Dimitri Berge wywalczył miejsce w składzie kosztem Bellego i Tarasienki. Brayden McGuinness z kolei nie ma na dziś szans z Lyagerem. Mamy zatem wyraźny podział między pierwszym składem i rezerwowymi, przy jednoczesnym dbaniu o odpowiednie zaplecze, dzięki czemu tym razem bydgoszczanie nie będą musieli szukać wzmocnień w ostatniej chwili.

Minusy

Młodzieżowcy. Jeśli już czepiać się czegoś w przypadku bydgoszczan, to kadry młodzieżowej. Trudno jednak pozyskać wartościowego młodzieżowca, bo tych w tej chwili na rynku brakuje. W obecnym zestawieniu dość dużo zależy od 15-letniego Wiktora Przyjemskiego, a to stanowi duże ryzyko.

Co z tym trenerem? Jeszcze w trakcie minionych zmagań prezes zapowiadał pozyskanie trenera na sezon 2021. Decyzja została przyjęta z entuzjazmem, gdyż drużynę przejąłby człowiek mogący pomóc swoim torowym doświadczeniem. Czas jednak leci, a szkoleniowiec nadal nie został ogłoszony, choć żużlowcy rzekomo znają jego nazwisko. Czemu zatem klub wstrzymuje się z jego ogłoszeniem? Tajemnicą poliszynela przecież jest, że chodzi o Lecha Kędziorę.

Kadra:

Imię i nazwiskoKrajRok urodzeniaŚrednia bieg. w 2020 roku
David Bellego Francja 1993 1,905
Dimitri Berge Francja 1996 1,528
Adrian Gała Polska 1995 1,746
Josh Grajczonek Polska 1990 -
Andreas Lyager (U24) Dania 1997 2,097
Brayden McGuinness (U24) Australia 2000 -
Wadim Tarasienko Rosja 1994 2,146 i 2,652 (2. liga)
Grzegorz Zengota Polska 1988 2,071 (nieklas.)
Juniorzy:
Mateusz Błażykowski Polska 2000 0,250 (nieklas.)
Nikodem Bartoch Polska 2001 0,519 (nieklas.)
Hubert Gąsior Polska 2005 -
Wiktor Przyjemski Polska 2005 -

Trener: -
Przyszli: Gała (Gniezno), Tarasienko (Krosno)
Odeszli: Brzozowski (Opole), Huckenbeck (Landshut), Ivacic, Jagła, Orwat (Opole)

Czytaj także:
Żużel. Transfery. Duńczyk był jedynką na liście życzeń Marka Cieślaka. ROW wygrał ważną bitwę z Unią Tarnów
Żużel. Transfery. Prezes Wilków Krosno: Iversen był bardzo blisko, ale nie chciałem uczestniczyć w licytacji [WYWIAD]

Komentarze (42)
avatar
Rysio-z-Klanu
21.11.2020
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
@AMON jak tam Pająk i Miruś? Nie pozabijają się o przygotowanie nawierzchni?:))) 
avatar
Rysio-z-Klanu
21.11.2020
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
@intro z tak rozrywkowym trybem życia nicz niego nie będzie.Częściej chłopaka można spotkać w bydgoskich klubach muzycznych niż na treningu Polonii. 
avatar
AMON
21.11.2020
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
gwardyjka i "awans " bu ha ha ha chyba że do 2 ligi to ok :))) 
avatar
Bydgoszczanin w Pradze
21.11.2020
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Najpierw nowe dwa łuki a potem ewentualny awans. Oglądanie zawodników przez lornetkę przestaje bawić nawet najbardziej zatwardziałych kibiców ... 
avatar
intro
21.11.2020
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
@Rysio-z-Klanu: z "adeajdzika" być może będzie zawodnik U24. Z Orwata na tym poziomie nic nie będzie.