Żużel. Transfery. Plusy i minusy Unii Tarnów. Duża aktywność, są poważne wzmocnienia, ale jest też pewien problem

Sporo pozmieniała w swoim składzie podczas listopadowego okienka Unia Tarnów. Jaskółki straciły wprawdzie najlepszego juniora, ale za to poważnie wzmocniły się w formacji seniorskiej. Jedna pozycja będzie jednak dla nich stanowić kłopot.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
żużlowcy Unii Tarnów WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: żużlowcy Unii Tarnów
Podsumowujemy listopadowe okienko w wykonaniu polskich klubów. Pod lupę bierzemy pierwszoligową Unię Tarnów.

***

PLUSY

Sprowadzenie dwóch "głodnych" zawodników z PGE Ekstraligi
Łącznie zdobyli 52 punkty i wystąpili w 53 biegach. Jeden i drugi nie był klasyfikowany na koniec sezonu. Zmiana klubu była w ich przypadku spodziewana. Niels Kristian Iversen i Paweł Miesiąc zdecydowali się zejść do eWinner 1. Ligi. Jako pierwszy kontrakt z Unią umowę podpisał Polak. Z Duńczykiem negocjacje był dłuższe. Uczestnika ostatniej edycji cyklu Grand Prix kusiły bowiem jeszcze Cellfast Wilki Krosno.

Ściągnięcie do Tarnowa tej dwójki oceniamy na plus przede wszystkim z uwagi na głód jazdy, jaki mają po nieudanych ostatnich miesiącach. Obydwaj zapewne zamierzają "wrócić do gry". Klasy sportowej też nie można im odmówić. Szczególnie tyczy się to Iversena, który na poziomie pierwszej ligi z miejsca aspiruje do bycia jedną z czołowych postaci. W końcu poprzednie 15 sezonów spędził w elicie, gdzie był niegdyś jedną z największych gwiazd.

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: jak przygotować sprzęgło

Wyrwanie konkurentowi lidera i zarazem jednej z gwiazd ligi. Długo mówiło się, że Rohan Tungate zdecyduje się na przejście do ekstraligowego Falubazu Zielona Góra, lecz w pewnym momencie było już jasne, że czekać go tam będzie trudna rywalizacja o miejsce w składzie. W eWinner 1. Lidze mógł za to dalej liczyć na poważny status. Przedłużenie współpracy z Orłem Łódź wchodziło w rachubę, ale po Australijczyka zgłosiła się i ostatecznie skusiła Unia.

Nie ma co ukrywać, że Tungate powinien być dużym wzmocnieniem Jaskółek. W 2020 roku słabsze wyniki miał Peter Ljung (do tego doszły problemy zdrowotne), brakowało lidera i wyrazistych postaci. Teraz tarnowianie mają dużą szansę mieć dwóch takich jeźdźców. Podobnie jak w 2019 roku, gdy obok Ljunga lokomotywą drużyny z Mościc był Wiktor Kułakow.

MINUSY

Odejście Mateusza Cierniaka. Strata najlepszego młodzieżowca w drużynie i przy tym całej ligi na pewno tarnowian zaboli. Bywały już w końcu spotkania, w których 18-latek był najlepiej punktującym w zespole. Zmiana toru jego kariery była raczej nieunikniona i teraz formacja juniorska Unii będzie sporo słabsza (dlatego też dokonano wzmocnień w seniorskiej). Pocieszeniem jest fakt, że pewne postępy czyni Przemysław Konieczny, a i inne pierwszoligowe drużyny też nie mają za bardzo, kim się chwalić jeśli mowa o młodzieży.

Brak solidnego wzmocnienia na pozycji do lat 24. Z Unii odeszli spełniający nowy regulaminowy wymóg Daniel Kaczmarek i Michał Gruchalski. W Tarnowie bardzo chciano Wiktora Trofimowa jr, ale ten zdecydował się ostatecznie na ROW Rybnik. Pod koniec okienka Gruchalski związał się ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk i w Mościcach pojawił się kłopot. Na sam koniec pozyskano Alexandera Woentina, a umowę warszawską podpisał Oskar Bober.

Biorąc pod uwagę fakt, że w składzie nie ma już wspomnianego Cierniaka, ekipa prowadzona przez menadżera Tomasza Proszowskiego może mieć na pozycji do lat 24 sporą wyrwę, której nie sposób będzie się pozbyć. Woentin to czołowy szwedzki zawodnik młodego pokolenia, ale kompletnie bez doświadczenia z jazdy w Polsce.

Imię i nazwisko Kraj Rok urodzenia Średnia bieg. w 2020 roku
Oskar Bober (U24) Polska 1997 0,000 (Ekstraliga - nieklas.)
Niels Kristian Iversen Dania 1982 1,172 (Ekstraliga - nieklas.)
Ernest Koza Polska 1994 1,565
Paweł Miesiąc Polska 1985 1,208 (Ekstraliga - nieklas.)
Kim Nilsson Szwecja 1990 1,516
Artur Mroczka Polska 1989 1,581
Rohan Tungate Australia 1990 2,348
Alexander Woentin (U24) Szwecja 2000 -
Juniorzy:
Mateusz Gzyl Polska 2002 -
Przemysław Konieczny Polska 2001 1,156
Dawid Rempała Polska 2002 0,917 (nieklas.)
Piotr Świercz Polska 2004 -
Patryk Zieliński Polska 2002 0,091 (2. liga - nieklas.)

Menedżer: Tomasz Proszowski Przyszli: Miesiąc, Bober (Lublin), Iversen (Gorzów), Tungate (Łódź), Zieliński (Rzeszów), Woentin Odeszli: Kaczmarek (Ostrów), Cierniak (Lublin), Ljung (Krosno), Gruchalski (Gdańsk)

CZYTAJ WIĘCEJ:
Za Rafałem Okoniewskim 25 sezonów i grubo ponad 300 meczów ligowych
Huśtawka Antonio Lindbaecka. Nadzieja Szwedów z niedosytem w GP, ale z tytułami w DPŚ

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy Unia Tarnów wygra eWinner 1. Ligę w 2021 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×