Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Lwim pazurem: Dobrucki musi zbudować kadrę na nowo. Potrzebuje ludzi, którzy go nie zawiodą [FELIETON]

"Złoto w SoN pewnie będzie jednym z głównych celów dla Rafała Dobruckiego. Przed nim inne ważne zadanie, a mianowicie zbudowanie kadry na nowo" - pisze w swoim najnowszym felietonie Marian Maślanka.
Marian Maślanka
Marian Maślanka
Rafał Dobrucki (z prawej) na zawodach reprezentacji WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Rafał Dobrucki (z prawej) na zawodach reprezentacji.

"Lwim pazurem" to cykl felietonów Mariana Maślanki, byłego wieloletniego prezesa Włókniarza Częstochowa.

***

W grudniu oficjalnie Rafał Dobrucki zostanie zaprezentowany jako nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Uważam, że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ Rafał ma doświadczenie w prowadzeniu kadry juniorskiej z bardzo dobrymi wynikami. Przejęcie kadry seniorów to naturalna droga rozwoju. Myślę, że nasza drużyna narodowa już pod jego przewodnictwem dalej będzie odnosić sukcesy.

Nie udało nam się póki co zwyciężyć w Speedway of Nations, ale to loteryjna impreza. Choćby w tym roku w Lublinie nie dokończyliśmy zawodów, a kto wie, jak potoczyłoby się to dalej. Pewnie ogralibyśmy resztę towarzystwa. Stało się jednak tak, że nie ma złota i uważam, że to będzie jeden z głównych celów dla Rafała Dobruckiego, aby po to mistrzostwo sięgnąć. Oczywiście przed nim inne bardzo ważne zadanie, a mianowicie zbudowanie kadry na nowo. 

ZOBACZ WIDEO Żużel. PGE Ekstraliga 2020: jak przygotować sprzęgło

Potrzebujemy drużyny takiej, która przede wszystkim będzie zaangażowana w reprezentowanie barw narodowych. Świadomej określonych celów, która będzie stanowiła zgrany team już pod dowództwem Rafała Dobruckiego.

Otwiera on nowy rozdział w historii kadry narodowej. Myślę, że wszyscy zawodnicy mają do niej drogę otwartą, z tymże z pewnością Rafał powinien to budować w taki sposób, żeby mieć ludzi, którzy rzeczywiście będą chcieli reprezentować Polskę z pełnym zaangażowaniem. Kryterium sportowe to oczywiście podstawa, bo prezentowany poziom musi być najwyższy by znaleźć się w kadrze narodowej, ale musi też być od zawodników jasna deklaracja, że oni z zaangażowaniem chcą ścigać się dla Polski.

Z tego co pamiętam jest chyba dokument w Polskim Związku Motorowym jak karta praw i obowiązków reprezentanta Polski. Myślę, że w oparciu o to Rafał Dobrucki powinien prowadzić rozmowy tak, by dojść do przekonania, że ci ludzie go nie zawiodą w każdej sytuacji. Nie tylko w wielkich finałach, ale i w meczach towarzyskich reprezentacji. W tym momencie, jeśli chodzi o starty w kadrze narodowej, zawodnicy mają świetne warunki. Są znakomici sponsorzy, są wynagrodzenia za występy, marketing pracuje bardzo dobrze. Wizualnie wygląda to bardzo ładnie. Jestem pod wrażeniem boksów, które zaprezentowano nam podczas finału SoN w Lublinie. 

Wszystko to wygląda bardzo profesjonalnie, na wysokim poziomie. Do tego potrzeba ludzi, którzy chcą równie wysoki poziom prezentować, uczestnicząc w polskiej kadrze. Reprezentowanie barw narodowych na najwyższym szczeblu to jest wyróżnienie. Mamy takich zawodników, ale trzeba z nimi mocno porozmawiać, ustawić jak to wszystko powinno wyglądać i zarządza jeden - Rafał Dobrucki.

Dlatego Maciej Janowski i Piotr Pawlicki mają oczywiście otwartą drogę. To co się wydarzyło to przeszłość. Są to już dojrzali mężczyźni, więc myślę, że wnioski wyciągnęli. Rafał Dobrucki widział i wie jak to wyglądało. Teraz trzeba tylko rozmowy i określenia: "tak, chcę reprezentować barwy narodowe". Powołanie in gremium mija się z celem. Rafał jest inteligentnym człowiekiem i wyczuje każdego zawodnika, co w nim siedzi i jak on podchodzi do reprezentowania Polski. Sądzę, że powoła ludzi, u których będzie czuć wsparcie w każdej sytuacji.

Marian Maślanka

Czytaj również:
-> Prezes PGE Ekstraligi o okresie transferowym, plandekach i renegocjacji kontraktów
-> Niedźwiedź żałuje okresu w Falubazie

Czy twoim zdaniem Maciej Janowski i Piotr Pawlicki wrócą do polskiej kadry?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (13):
 • mari Zgłoś komentarz
  Od budowania są budowlańcy. Selekcjoner bierze statystyki i wybiera, nie ma w tym żadnej magii. Prosta robota, nie za trudna dla przeciętnego znawcy.
  • mentikk Zgłoś komentarz
   Ale o co Marianowi chodzi? Żeby Rafał szedł śladem Cieślaka i obrażał się na chłopaków? Przecież nie po to przejmuje kadrę, żeby robić copy-paste Marka. Poza tym, gdyby Marek nie
   Czytaj całość
   obraził się na chłopaków po nagonce Dariusza przy flaszce, to całej afery by nie było, a nieobecność zawodników byłaby jedynie wzmianką. Niech Rafał zrobi to po swojemu, oceni się go po wynikach za rok czy dwa.
   • tomas68 Zgłoś komentarz
    A kto niby zawodził w ostatnich latach ?
    • Ela 27 Zgłoś komentarz
     Spokojnie, Rafał Dobrucki nie ma jeszcze umowy, więc Cieślak 0,7 może wrócić - nie mów chop! zanim nie przeskoczysz.
     • PABL0 Zgłoś komentarz
      @Spokój: Woźniak był na tzw. potrzebę chwili i fakt, że ten turniej był bez znaczenia. W normalnych okolicznościach nie byłoby mowy o jego nominacji.
      • PABL0 Zgłoś komentarz
       Dobrucki to żaden trener, a jedynie gość od wypełniania programu. W selekcji to ważne, a póki co jego siłą będą zasoby, które zastał. Na dłuższą perspektywę Rafi się wg mnie nie
       Czytaj całość
       sprawdzi.
       • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
        Dobrucki nie musi szukać zawodników do kadry .Przecież był trenerem kadry młodzieżówki za razem przyglądał się na ręce narodowemu przez długi okres, Dobrze widział na co może
        Czytaj całość
        liczyć od danego zawodnika na torze,Takich po klubach jest sporo zawodników ,Zrobi szeroka kadrę i będzie widział jak się prezentują zawodnicy kadrowi w meczach ligowych, ,Wtedy tylko będzie wstawiał do składu,
        • Spokój Zgłoś komentarz
         Oby doparowym Bartka nie był zawodnik ze średnią punktową 20 wśród Polaków. Bo gorszego powołania jak Woźniak to nigdy nie było.
         • HR_Sparta Zgłoś komentarz
          Towarzyszu Maślanka, Was to już się nawet czytać nie da. To są zawodnicy. Każdy z nich ma swoje ambicje i swój honor. To nie są szeregowi żołnierze na służbie. Tak myślał Cieślak
          Czytaj całość
          i się przeliczył. Przy takim podejściu sukcesów sportowych nie będzie.
          • Wasylczuk Zgłoś komentarz
           Marek Gorzów@ znowu się podszywasz pod kibica Stali podszywaczu z Lublina?Nudny już jesteś
           • olo Zgłoś komentarz
            Chomski to się nadaje...wiesz na bermudy.
            • MarekGorzów Zgłoś komentarz
             Ten trener to będzie niewypał. Wspomnicie moje słowa. Jedynym kandydatem na to stanowisko, który się nadaje do tej roli jest nasz Staszek Chomski
             • yes Zgłoś komentarz
              Jeżeli ma być trenerem, to pewnie wie co góra chce od niego i co on chce...
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×