Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. POLADA podsumowuje 2020 rok. Tylko dwie kontrole w żużlu

Z raportu podsumowującego działania w 2020 roku wynika, że POLADA była w czołówce agencji realizujących śledztwa nieanalityczne, a w dwóch przypadkach dotyczyły one żużla. Samych kontroli nie było zbyt wiele, bowiem zaledwie dwie.
Michal Juraszek
Michal Juraszek
POLADA podpisała umowę z Ekstraligą Od lewej: Ryszard Kowalski, Michał Rynkowski, Wojciech Stępniewski Materiały prasowe / Ekstraliga Żużlowa / POLADA podpisała umowę z Ekstraligą. Od lewej: Ryszard Kowalski, Michał Rynkowski, Wojciech Stępniewski

POLADA w 2020 roku pobrała łącznie ponad 1300 próbek, wykryła 9 przypadków naruszenia przepisów antydopingowych, a także przeprowadziła 13 śledztw nieanalitycznych. Władze chwalą się zwłaszcza tym ostatnim. - Wytężona praca śledczych doprowadziła do 13 spraw nieanalitycznych. W tym kontekście POLADA jest wśród najprężniej działających agencji na świecie - podkreśla dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski

- W 2020 roku skoncentrowaliśmy się na sprawach nieanalitycznych, czyli takich, które nie wynikają bezpośrednio z pozytywnego wyniku kontroli antydopingowej. Śledztwa te wymagają większego nakładu pracy. Każda wskazówka znaleziona w otwartych źródłach informacji wymaga dokładnego sprawdzenia. Ilość danych, które trzeba przeanalizować jest ogromna, jednak wyniki takiej pracy są spektakularne - wyjaśnia Agnieszka Ostrowska, kierownik Zespołu Analityczno - Śledczego POLADA. 

Dwa takie śledztwa dotyczyły żużla, a dokładnie lekarza i ratownika medycznego, powiązanych ze sprawą zawieszonego ostatnio Maksyma Drabika. Martwić może natomiast bardzo mała liczba kontroli przeprowadzonych w czarnym sporcie - do nich doszło bowiem tylko dwukrotnie, przy czym łącznie pobrane zostały zaledwie 4 próbki. W żadnej z nich nie wykryto niedozwolonych substancji, jednak żużel był wśród najrzadziej badanych dyscyplin. 

Utrudnieniem dla kontrolerów z pewnością były obostrzenia sanitarne czy odwołanie niektórych imprez. W trakcie sezonu widzieliśmy, jak poważnie do tych kwestii podchodzono w speedwayu. W parku maszyn obowiązywał limit osób, a zasłaniać usta i nos w trakcie zawodów musieli nawet zawodnicy. To spowodowało, że pracownicy Polskiej Agencji Antydopingowej nie mieli zbyt wielu okazji do sprawdzenia żużlowców. 

Zobacz także: Żużel. Marek Grzyb odpowiada na atak Jerzego Synowca. "Nie chodzi mu o sport, ale o wybory do Senatu"

Zobacz także: Żużel. Jerzy Synowiec odpowiada na słowa Marka Grzyba. "Nie mieszajmy w to polityki. Ja nie dostałem z miasta złotówki"

ZOBACZ WIDEO Żużel. Te wspomnienia są szczególne dla Macieja Janowskiego i Bartosza ZmarzlikaPolub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • jaco Zgłoś komentarz
  Ten rok dla Drabika to parodia dla żużla i zielone światło dla dopingowiczów i szprycówki Wrocław Polada karanie za doping wyglądają tak W 2019 pielęgniarka Bogumiła Sawicka
  Czytaj całość
  zauważając podejrzane kroplówki podawane piłkarzom Pogoni, poinformowała Polską Agencję Antydopingową. Sportowcom dożylnie podawano suplementy w dawce 10 razy większej, niż dopuszczalna, przy czym taka suplementacja pomaga wypłukać z organizmu substancje zabronione, jednak są też niebezpieczne dla zdrowia. Za działalność sygnalizatorską, pielęgniarka spotkała się z ostracyzmem w miejscu pracy. Siedmiu zawodników klubu zostało ukaranych przez Polską Agencję Dopingową półroczną dyskwalifikacją, jednak zawieszoną na okres 48 miesięcy. W wyniku skutecznego odwołania się WADA od tej decyzji, 6 piłkarzom orzeczono dyskwalifikację czteroletnią bez zawieszenia, a siódmy otrzymał dwuletnią bez zawieszania i kolejne dwa lata dyskwalifikacji w zawieszeniu. Na cztery lata zdyskwalifikowano także lekarza klubowego Pogoni. Klub Pogoń Siedlce został ukarany przez Komisję Dyscyplinarną PZPN odjęciem sześciu punktów w sezonie 2020/2021, po odwołaniu się od orzeczenia przez klub Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN karę zredukowała do odjęcia trzech punktów[.
  • yes Zgłoś komentarz
   Myślę, że ilość masek w parku maszyn nie wpłynęła na wyniki (pracy) POLADy...
   • Kacper.U.L Zgłoś komentarz
    To jak Drabik wpadł kiedy były tylko dwie kontrole?Qwa co za pech...
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×