Żużel. Zdunek Wybrzeże Gdańsk chce wyjść z impasu. To pierwsza taka sytuacja w historii klubu!

Zdunek Wybrzeże Gdańsk już siódmy sezon z rzędu odjedzie w niższej klasie rozgrywkowej. To najdłuższa przerwa od występów w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski w historii tego klubu.

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Krystian Pieszczek na prowadzeniu WP SportoweFakty / Tomasz Rosochacki / Na zdjęciu: Krystian Pieszczek na prowadzeniu
Po tym jak gdański klub został zdegradowany z Ekstraligi w 2014 roku, zespół od razu awansował z II ligi do I. Zbliżający się sezon będzie więc już siódmym poza najwyższą klasą rozgrywkową. Wcześniej najdłuższy rozbrat gdańskiej drużyny z elitą wynosił zaledwie trzy lata - miało to miejsce w latach 1972-74 oraz w latach 1996-98. Najdłużej wśród najlepszych ekipa znad morza ścigała się 15 lat z rzędu, w sezonach 1975-1989.

Gdańszczanie chcieliby awansować i na pewno nie byłaby to dla nich żadna nowość. W całej historii, gdański klub do wyższej klasy rozgrywkowej wchodził aż jedenastokrotnie - dziewięć razy miało to miejsce z drugiego poziomu na pierwszy, a dwukrotnie z trzeciego na drugi.

W całej historii zdecydowanie najwięcej punktów dla Wybrzeża zdobył Mirosław Berliński, który jeździł dla tego klubu w latach 1977-1992. Łącznie przywiózł on 2 170,5 punktu, na podium znajdują się też Jarosław Olszewski i Henryk Żyto. Spośród obecnych zawodników Wybrzeża najwięcej punktów zdobył Krystian Pieszczek. W sześć sezonów przywiózł 591 punktów. Do 20. w klasyfikacji Marvyna Coxa brakuje mu tylko 37 punktów, w 2021 roku ma realną szansę na awans nawet na 16. miejsce w klasyfikacji najskuteczniejszych.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Stal Gorzów mierzy w złoto, ale musi lepiej zacząć sezon. Trzeba też utrzymać atmosferę

Jak dotąd dla Wybrzeża ścigało się 60 obcokrajowców z 60 państw. Wiktor Kułakow i Aleksandr Kajbuszew mogą być trzecim i czwartym Rosjaninem (po Lenarze Nigmatzjanowie i Renacie Gafurowie), Lukas Fienhage w przypadku debiutu będzie trzecim Niemcem (wcześniej jeździli Robert Barth i Tobias Kroner), przed Drew Kempem jeździło sześciu Brytyjczyków (John Davis, Marvyn Cox, Steve Schofield, David Norris, Andy Smith i Josh Auty), a przed Kevinem Juhlem Pedersenem jeździło aż 13 Duńczyków.

Do gdańskiego klubu przyszło też dwóch Polaków. Jakub Jamróg to trzeci wychowanek Unii Tarnów w Wybrzeżu - wcześniej w czerwono-biało-niebieskich barwach ścigali się Paweł Baran i Grzegorz Dzik. Michał Gruchalski to natomiast piąty częstochowianin - wcześniej w klubie z Gdańska ścigali się Sebastian Ułamek, Artur Pietrzyk, Piotr Jędrzejkiewicz i Hubert Łęgowik.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Czy docelowo Krystian Pieszczek znajdzie się w czołowej dziesiątce najskuteczniejszych zawodników Wybrzeża w całej historii klubu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×