KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Kolejna różnica w regulaminach. "Parasol ochronny" nad zawodnikami do lat 24 w eWinner 1. lidze i 2. lidze

Sezon 2021 będzie pierwszym, w którym w składach musi się znaleźć miejsce dla zawodnika do lat 24. Obowiązek ten wprowadzony został do wszystkich klas rozgrywkowych w Polsce. Jak się okazuje pojawił się również dodatkowy zapis.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Daniel Kaczmarek WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Daniel Kaczmarek
W Regulaminie Drużynowych Mistrzostw 1. i 2. ligi, w części dotyczącej stosowania rezerw, możemy znaleźć punkt, który dokładnie opisuje możliwość dokonywania zmian za zawodników do lat 24. Co ciekawe tego zapisu nie ma już w Regulaminie Drużynowych Mistrzostw Polski, czyli w rozgrywkach PGE Ekstraligi. Pełna jego treść brzmi:

"W biegach I, III-XIII zawodnika do lat 24 może zastąpić rezerwa zwykła lub taktyczna (bez biegu nr I) tylko odpowiednio z numerami startowymi 6, 7, 8 i 14, 15, 16. Natomiast raz w meczu, zawodnika do lat 24 w biegach III-XIII może zastąpić rezerwa taktyczna z numerami startowymi 1-5 i 9-13."

Krótko mówiąc zawodnika do lat 24 można w trakcie meczu zastąpić dowolnie młodzieżowcami oraz tym, znajdującym się pod numerem 8 lub 16 (w eWinner 1. lidze), natomiast z rezerwy taktycznej może być on zmieniony tylko jeden raz w meczu przez tych z pozycji seniorskich. O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy w żużlowej centrali.

ZOBACZ WIDEO Tomasz Bajerski gościem "Żużlowej Rozmowy". Obejrzyj cały odcinek!

- Wzięło się to z tego, aby dać szansę jazdy tym zawodnikom. Na początku wprowadzony przepis mówił, że w ogóle nie można stosować za nich rezerwy taktycznej. Na prośbę klubów przychyliliśmy się jednak do tego i to zostało zmienione. Jeżeli zrobiliśmy przepis o zawodniku do lat 24, to w 1. i 2. lidze chcieliśmy dać im szansę jazdy i pokazania się. W związku z powyższym mogą oni być zmieniani tylko przez zawodników z numerami 6-8 oraz 14-16 i jeden raz z rezerwy taktycznej - mówi Dariusz Cieślak, członek podkomisji regulaminowej przy GKSŻ, w rozmowie z WP SportoweFakty.

Dlaczego zatem podobny zapis nie znalazł się w regulaminie, dotyczącym najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce i w PGE Ekstralidze nie będzie dodatkowego "parasola ochronnego" nad tymi zawodnikami? - Ja za regulaminy ekstraligowe nie odpowiadam i w tej sytuacji informacje należałoby uzyskać bezpośrednio w Ekstralidze. Po za tym nie jest to przecież jedyna różnica pomiędzy regulaminami Ekstraligi Żużlowej i "naszymi". A w tym konkretnym przypadku nie było ustaleń o jednej wersji regulaminowych zapisów - dodaje.

Ponieważ regulacja o zawodniku do lat 24 obowiązywać będzie pierwszy rok, to dodatkowy zapis nie zostanie już zmieniony przed rozgrywkami, których start zaplanowano na kwiecień. - Zwrot "parasol ochronny" jest w tej sytuacji jak najbardziej właściwy. Zdecydowanie zatem nie spodziewałbym się zmian w regulaminie i ten przepis pozostanie w tej, a nie innej formie - podsumowuje Dariusz Cieślak.

Do takich samych wniosków nie doszli jednak włodarze Ekstraligi Żużlowej i w tym wypadku zawodnik do lat 24 w sezonie 2021 może być zmieniany z rezerwy taktycznej bez limitu. Jak zatem brak tego dodatkowego punktu tłumaczony jest na najwyższym szczeblu rozgrywek w Polsce?

- Regulamin Drużynowych Mistrzostw Polski, dotyczący zawodnika "U24" od początku przewidywał, że za niego obowiązują takie same zasady zmian, jak za każdego innego z numerami 1-5 lub 9-13. W kwestii regulaminów Drużynowych Mistrzostw 1. i 2. ligi decyzję podejmuje organ zarządzający, czyli GKSŻ - wyjaśnia Przemysław Szymkowiak, menedżer ds. PR PGE Ekstraligi.

- Podobnie jak w przypadku zawodnika rezerwowego została przyjęta dowolność w jego wykorzystaniu, tak samo analogicznie jest w przypadku zawodnika "U24" i stosowania rezerw. Ekstraliga Żużlowa nie uważa za zasadne komplikowanie regulaminu w tym zakresie, gdyż w związku z posiadaniem zawodnika rezerwowego do lat 23, zawodnik "U24" może być w każdej chwili dowolnie zastąpiony, co czyni dodatkowe ograniczenia ochroną wyłącznie iluzoryczną - dodaje Szymkowiak.

Dwa organy zarządzające rozgrywkami przedstawiły zatem swoje odmienne zdanie na temat możliwości zmian z rezerwy taktycznej za zawodników do lat 24, a na ocenę zastosowanych rozwiązań przyjdzie czas po pierwszym sezonie obowiązujących przepisów. Kibiców jednak mogą dziwić rozbieżności w regulaminach i w kolejnym sezonie muszą pamiętać o tym, że w różnych klasach rozgrywkowych, w podobnych sytuacjach obowiązują inne zasady.

Czytaj także:
Ważna zmiana w polskich Grand Prix! Nie każdy będzie mógł dostać "dziką kartę"
Siedmiu wspaniałych z Daugavpils. Mistrz Europy, medaliści mistrzostw świata i gwiazdy żużla w ZSRR!

Czy dodatkowy "parasol ochronny" dla zawodników do lat 24 jest potrzebny?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Co jak co,ale orzepisy powinny byc takie same dla kazdej ligi.Inaczej sport jest malo powazny.
  • ADASOS Zgłoś komentarz
   W każdym razie ja oceniam zamysł bardzo pozytywnie. Szkoda tylko, że GKSŻ zapożyczając od EL ten przepis wprowadziła taki zamęt w przepisach wykonawczych. Jak bardzo musiało urosnąć
   Czytaj całość
   ego pewnego Pana ? Mieści się w biurze ? Co z tego ,że przed TV kibice będą dostawać małpiego rozumu oglądając w wekennd ze 4 mecze i w każdym na przemian będzie inny przepis ? Mieliście prawo wprowadzić ten przepis ale po co to tak spapraliście ?
   • ADASOS Zgłoś komentarz
    A samo to , że mają miejsce w składzie na KAŻDY mecz, to mało ? Poza tym kto zastąpi Lindseya ? Schlauderbach ? RT może ze 2-3 w sezonie. To samo w Gorzowie czy Wocławiu. Słabo może
    Czytaj całość
    być w Grudziądzu z Krakowiakiem, bo GKM niemal w każdym meczu ma szansę na kilka RT, podobnie Falubaz. Nawet Jeppesen w Częstochowie może dostać z 40 wyścigów w sezon. Jak U24 będzie jechał jakieś minimum na seniora, to coś ujedzie.
    • erik stelmacher Zgłoś komentarz
     wprowadzili u24,aby dać im szansę na wejście w trudny etap seniorski i pozostanie w żużlu-tak to tłumaczyli i można się z tym zgodzić,a teraz niekonsekwencja-można ich zastąpić
     Czytaj całość
     seniorami- RZ i RT?,czy tylko RT?,to znaczy,że wcale nie muszą jechać jak wyjdzie,że są słabi?,czy jednak muszą np.2-3 biegi?-dziwne-chyba lepiej to zostało przemyślane w 1,2 lidze-gdzie za u24 jadą tylko juniorzy-tak powinno być,bo po co u24 wprowadzono do elipy jeśli te zastępstwa są możliwe-będą siedzieć jak przysłowiowe kevlary?-a kasę dostali,że ho ho...
     • AMON Zgłoś komentarz
      Najśmieszniejsza liga świata to już państwo w państwie mają osobne przepisy i to nie tylko jesli chodzi o u-24 ale też o ilość sponsorów tytularnych czego dobitnym przykładem jest
      Czytaj całość
      klub Fiałkowskiego ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz w 1 lub 2 lidze taka nazwa jest już nie do pomyślenia taki Polski żużlowy CYRK :)
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×