Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Reprezentant Polski zginął w skandalicznych okolicznościach. Ta sprawa wciąż budzi niedowierzanie i złość

Zbigniew Raniszewski to wybitna postać w historii polskiego żużla. Na jego koncie były spore sukcesy. Torunianin doskonale panował nad motocyklem. Pewnego dnia jednak nie miał możliwości obronić się przed upadkiem na tor. Był on opłakany w skutkach.
Dawid Franek
Dawid Franek
moment upadku Zbigniewa Raniszewskiego YouTube / raniszewski.com.pl / Na zdjęciu: moment upadku Zbigniewa Raniszewskiego

W latach 50-tych Zbigniew Raniszewski był jednym z najlepszych polskich żużlowców. Potwierdzają to jego indywidualne i drużynowe osiągnięcia. Dwukrotnie zdobył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski (1951,1955). W lidze był mocnym punktem zarówno TKM Toruń, jak i Gwardii Bydgoszcz. Z tym drugim klubem wywalczył tytuł mistrzowski w 1955 roku. 

Na całą karierę cieniem rzucił się jednak mecz międzypaństwowy z 1956 roku, w którym reprezentacja Polski rywalizowała z Austrią w Wiedniu. Te zawody w ogóle nie powinny dojść do skutku. Stadion "Prater" nie był odpowiednio przygotowany na rywalizację żużlowców. Na obiekcie nie było nawet band okalających tor. Nasi zawodnicy protestowali przed rozpoczęciem spotkania, ale presja publiczności i organizatorów była tak wielka, że meczu nie odwołano.

W niektórych miejscach na stadionie wokół toru znajdowały się betonowe schody prowadzące na trybuny. To właśnie uderzenie w schody okazało się późniejszą przyczyną śmierci Zbigniewa Raniszewskiego. Nasz zawodnik w piętnastym wyścigu nie miał szans, aby obronić się przed upadkiem.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Jaką rolę będzie pełnił Adrian Miedziński w składzie eWinner Apatora Toruń? Tomasz Bajerski komentuje

Okoliczności kraksy są znane dzięki filmikowi, który został opublikowany w Internecie. Warto przy tym dodać, że przez wiele lat rodzina tragicznie zmarłego żużlowca była okłamywana przez różne podmioty w sprawie wypadku. Sporo osób przedstawiało fałszywą wersję wydarzeń. Jednak pewnego dnia wnuk Zbigniewa Raniszewskiego natrafił w Internecie na wstrząsające nagranie, które pokazało całą prawdę (sporo materiałów w związku z tą sprawą rodzina publikuje na stronie raniszewski.com.pl).

Świadkowie zdarzenia w pomeczowych zeznaniach upierali się, że w kilku miejscach na torze od zewnętrznej strony były umiejscowione worki ze słomą. Wedle słów organizatorów zabezpieczenie zostało umiejscowione na wirażach oraz ich wybiegach, gdzie zachodziła obawa, że jeździec może być wyrzucony poza tor przez siłę odśrodkową.

Podczas meczu z Austrią kapitanem naszej reprezentacji był ś.p. Włodzimierz Szwendrowski. W 2012 roku udzielił on wywiadu Gazecie Wyborczej. Opisał on feralną kraksę w Wiedniu ze swojej perspektywy: 

"Całą sytuację widziałem z parkingu, gdzie już było nerwowo po wcześniejszym upadku Andrzeja Krzesińskiego. Doszło do kontaktu między Raniszewskim i przeciwnikiem jadącym przed nim. Zbyszek po zetknięciu się z rywalem nie był w stanie zamknąć gazu. Odprostowało go, przymusowo stracił rytm jazdy, a potem doszło do kolizji z Sidlo. Następnie skulony Polak z całym impetem uderzył w betonowe schody. Obraz był wstrząsający. O wszystkim decydowały ułamki sekund i skończyło się, tak jak się skończyło. Nie było szans, aby się uchronić przed uderzeniem w beton, gdyż w tym miejscu nie było żadnej bandy".

Nagranie zawierające upadek Zbigniewa Raniszewskiego:

Po meczu Austriacy wyglądali na ludzi, którzy za nic mają życie człowieka. Tłumaczyli, że taki jest żużel i wypadki się zdarzają. Zmusili polskich żużlowców do dalszego kontynuowania tournee po Austrii, mimo że ci mieli prawo być wykończeni psychicznie.

Jeszcze większy ból czuła rodzina Zbigniewa Raniszewskiego. Trumna z jego ciałem została wysłana z Austrii pociągiem towarowym, lecz w Polsce znalazła się dopiero po długim czasie. Ponadto do rodziny nigdy nie dotarły pieniądze z odszkodowania, które miała gwarantować polisa ubezpieczeniowa. Była to kwota w wysokości 15 tys. szylingów. Wygląda na to, że już nikt nie poniesie odpowiedzialności za wydarzenia, które miały miejsce w Austrii. Mimo że od feralnego meczu w Wiedniu minie w tym roku już 65 lat, to do dziś budzi on wśród wielu kibiców niedowierzanie i złość.

Czytaj także:
Niemal zginęła w wypadku spowodowanym przez sportowca. Drugie życie Beaty
Wcześniej dokonał tego tylko Henrik Gustafsson. Zawodnik Unii chce być drugim w historii

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (17)
 • yes Zgłoś komentarz
  Przez lata sprawa wypadku Raniszewskiego była skrywana i niewielu cokolwiek wiedziało. Pod artykułem Janego z 30 października 2013, napisałem: "Zbigniew Raniszewski (ur. 24 lutego
  Czytaj całość
  1927 w Toruniu, zm. 21 kwietnia 1956 w Wiedniu) – żużlowiec TKM Toruń oraz Gwardii Bydgoszcz - naprawdę o Raniszewskim dowiedziałem się kilka lat temu". Tamten artykuł był kartką z kalendarza i Raniszewski wspomniany był tylko z nazwiska przy okazji jednej z rund IMP z 1955r. Zapamiętałem swój wpis sprzed ponad 7 laty i odnalazłem go...
  • Łuki_Falubaziak Zgłoś komentarz
   Straszny upadek, jakim cudem zawody odbywały się na takim stadionie?! (chyba organizatorzy nie znali specyfiki żużla) Widok naszego zawodnika na noszach jest równie przerażający, ciary
   Czytaj całość
   przechodzą i jeszcze ta żywiołową muzyka w trakcie relacji. Brak słów :/
   • Penhall Zgłoś komentarz
    Dobrze ,że Pan Dawid wspomniał tego zawodnika.Ja go nie znalem ale opowiadał mi ojciec.Kawał bardzo dobrego zawodnika. Austriacy winni jego śmierci .Dziś zawody na takim torze? Nikt do
    Czytaj całość
    dziś nie odpowiedział źa jego śmierć.Wstyd.
    • KRZYZAK Zgłoś komentarz
     Ranicha - Legenda.
     • kumaty-czy-nie Zgłoś komentarz
      Ciekawe, skąd wiedzieli, że może odbyć się bez kibiców ponad rok przed epidemią. Zastanawiające....
      • lunch Zgłoś komentarz
       Chyba nie kumam, jak Austriacy mogli ich zmusić. Zwłaszcza że to był kraj teoretycznie wrogi, więc towarzysze mieli okazję się obrazić.
       • AG-nia Zgłoś komentarz
        A może trochę obiektywizmu Panie Radaktorze.. co? i zdecydowane podkreślenie tego, że działo się, to za czasów komunistycznej Polski w 1956 roku! (1) obiekt posiadał licencję FIM! (2) w
        Czytaj całość
        zawodach oprócz Polaków startowali zawodnicy z Austrii, RFN i Anglii i nikt oprócz Polaków nie miał zastrzeżeń do toru! (3) "Niestety, nie mieliśmy żadnego wpływu na odwołanie meczu... wszelkie rozmowy naszego kierownictwa z Austriakami oraz Warszawą nie przyniosły skutku... Jazda na "wariackich papierach" zwykle źle się kończy." (4) po tragicznej śmierci mecz nie został przerwany, bo.. "Decyzja była odgórna, podjęta po konsultacji z Warszawą. Wtedy zawodnicy mieli bardzo mało do powiedzenia." - A później, to już miało miejsce typowe lekceważenie komunistycznej Polski przez kraj zachodni!
        • nicram29 Zgłoś komentarz
         "Jak można zostawić niezasłonione betonowe schody tuż przy torze..." to był 1956, przypomnij sobie 2019 rok i hejt jaki spłynął na zawodników, którzy odmówili jazdy na torze
         Czytaj całość
         gdzie był odsłonięty betonowy krawężnik. Może to da niektórym do myślenia.
         • Szarold Zgłoś komentarz
          Jak można zostawić niezasłonione betonowe schody tuż przy torze...
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×