KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Drugoligowcy o powiększeniu rozgrywek. Mówią, czego oczekują od władz i środowiska

- Pomysł o drużynach rezerw z punktu widzenia szkoleniowego wydaje się ciekawy. Trzeba jednak opracować szczegóły, jakby to miało faktycznie funkcjonować. Póki co, jest wiele znaków zapytania - mówi Piotr Mikołajczak, dyrektor klubu z Opola.
Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Patrick Hansen [n] i Kevin Woelbert [ż] WP SportoweFakty / Jakub Malec / Na zdjęciu: Patrick Hansen [n] i Kevin Woelbert [ż]

Być może już od sezonu 2022 druga liga miałaby zostać powiększona o zespoły rezerw klubów z PGE Ekstraligi. Przedstawiciele obecnych drugoligowców nie negują tego pomysłu. Zaznaczają jednak, że wszystko wymaga doprecyzowania i debaty w środowisku.

- Przed nami jeszcze wiele rozmów. Wszystko musi być dopracowane w stu procentach. Na tę chwilę trudno oceniać tę propozycję. Rozumiem jednak, co przyświecało twórcom tego pomysłu. Młodzi zawodnicy, którzy kończą wiek juniora, muszą mieć gdzie jeździć. Do tej pory wielu żużlowców po skończeniu 21 lat przepadało i odchodziło z żużla. To jest na pewno słuszna koncepcja, by drużyny rezerw złożone były z zawodników do lat 24. Resztę spraw trzeba przedyskutować - uważa Arkadiusz Ładziński, prezes SpecHouse PSŻ-u Poznań.

- Decyzję będą podejmowały oczywiście władze polskiego żużla, ale głos klubów powinien zostać wysłuchany. Potrzebna jest dyskusja środowiska. To jest dość rewolucyjny pomysł, ale być może taka rewolucja jest potrzebna. Trzeba poszukać możliwie najlepszych rozwiązań. One są konieczne, by te pomysły z sensem wdrożyć w życie. Generalnie moim zdaniem pomysł jest dobry, ale wymaga burzy mózgów - dodaje Ładziński.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Patryk Dudek gościem "Żużlowej Rozmowy". Obejrzyj cały odcinek!

- To, o czym na razie czytamy, to luźny pomysł prezesa Wojciecha Stępniewskiego i przewodniczącego GKSŻ Piotra Szymańskiego. Trzeba poczekać na szczegóły i to czy prezesi klubów ekstraligowych przystaną na taką koncepcję. Jeśli to się stanie faktem, to moim zdaniem, patrząc przez pryzmat stricte szkoleniowy, jest to posunięcie jak najbardziej godne uwagi - uważa Piotr Mikołajczak, dyrektor Kolejarza Opole.

- W kwestii podziału drugiej ligi na dwie grupy i spraw regulaminowych nadal jest wiele znaków zapytania. Czy będziemy mieli regionalizację czy nie. Nie możemy zapominać, że mamy obecnie trzy drużyny zagraniczne w 2. LŻ. Zespoły rezerw mają być bez prawa awansu. Jechanie o nic jest problematyczne. Punkty innym zespołom mogą te rezerwy przecież odbierać. Pozostaje kwestia omówienia, jakby miała wyglądać runda play-off. Szczegółów nie znamy. Na razie odbieram to jako luźno rzucony pomysł, który wymaga niewątpliwej dyskusji - dodaje Mikołajczak.

Pojawiają się także dywagacje o stworzeniu czwartego poziomu rozgrywkowego dla drużyn rezerw. - Byłoby to ciekawe rozwiązanie. Jeżeli nie mieliby możliwości awansu, to czwarty poziom rozgrywkowy byłby stricte poziomem szkoleniowym. Pytań w związku z tymi zmianami jest wiele. Obecnie w drugiej lidze możemy podpisywać umowy partnerskie. Możemy brać gości. Jeżeli wejdzie ten przepis o drużynie rezerw, domyślam się, że instytucja gościa z regulaminu zniknie - kończy dyrektor klubu z Opola.

Zobacz także: Prezes PZPN o pieniądzach z telewizji w żużlu
Zobacz także: Nowa jakoś w niższych ligach 

Czy ewentualny podział 2.LŻ na dwie grupy to słuszna koncepcja?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5)
 • sks Zgłoś komentarz
  A może przeznaczyć te środki na rezerwy drużyn eligowych na podupadłe ośrodki w Świętochłowicach , Pile, Machowej czy Krakowie i tam dać rezerwowych zawodników? Popularyzacja żużla
  Czytaj całość
  w Polsce!
  • Rutrzyk Zgłoś komentarz
   Runda finałowa mogła by wyglądać tak że z dwóch grup awansują po 2 zespoły, z możliwością awansu(nie rezerwowe) z zachowaniem wyników pomiędzy nimi w pierwszej rundzie. Zespoły,
   Czytaj całość
   które awansowały jadą mecz i rewanż z zespołami z przeciwnej grupy.(tzw. łączenie grup.) Na koniec ewentualnie mógłby odbyć się finał pomiędzy 2 najlepszymi zespołami. W sumie finaliści przy grupach 7 zespołowych odjechaliby 18 meczy (bez finału 16). Najlepsze zespoły rezerwowe z dwuch grup mogły by rozegrać mecz lub czwórmecz o puchar rezerw.
   • Rutrzyk Zgłoś komentarz
    Tylko czy nie zabraknie młodzieżowców żeby obsadzić wszystkie drużyny w 2 lidze. Chyba drużyny z 2 ligi, które nie są rezerwami powinne mieć znieśony przepis o zawodniku do lat 24
    Czytaj całość
    oraz może tylko jeden młodzieżowiec, bo zawodnicy w wieku ponad 24 lat mogą mieć później duże problemy żeby znaleźć się jakimś zespole.
    • tomas68 Zgłoś komentarz
     " Decyzję będą podejmowały oczywiście władze polskiego żużla, ale głos klubów powinien zostać wysłuchany." Żenada samemu zjadać własny ogon. Totalne poddaństwo.
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×