Żużel. Prezes Ostrovii mówi o tym, ile pieniędzy potrzeba więcej na podbój PGE Ekstraligi [WYWIAD]

WP SportoweFakty / Anna Kłopocka / Na zdjęciu: Waldemar Górski
WP SportoweFakty / Anna Kłopocka / Na zdjęciu: Waldemar Górski

- Gdy myśli się o awansie, trzeba zbudować mocny skład, a to kosztuje. Już teraz szacuję, że budżet klubu w sezonie awansowym musi być wyższy co najmniej o milion złotych w porównaniu z obecnym - mówi Waldemar Górski, prezes TŻ Ostrovia.

[b]

Maciej Kmiecik, WP SportoweFakty: Dlaczego akurat teraz ogłosił pan, że ostrowski klub chce aspirować w niedalekiej przyszłości do PGE Ekstraligi?
[/b]
Waldemar Górski, prezes Arged Malesa Ostrów Wielkopolski: Jest kilka powodów takiej decyzji. Po pierwsze trzeba mieć plany i ambitne cele. Po drugie, ostrowscy kibice strasznie długo czekają na swoją drużynę w PGE Ekstralidze. Uważam, że stanowczo za długo. Wreszcie po trzecie, wysokość kontraktu telewizyjnego na lata 2022-2025 w najlepszej żużlowej lidze świata sprawia, że każdy będzie chciał się tam znaleźć. Są jeszcze inne powody, dlaczego akurat o tym mówimy teraz.

To znaczy?

W tym sezonie chcemy walczyć o jak najlepsze miejsce, ale zdajemy sobie sprawę, że ten skład nie był budowany z myślą już teraz o awansie do PGE Ekstraligi. Na papierze są mocniejsze zespoły od nas w eWinner 1.Lidze, co nie znaczy, że wywieszamy białą flagę. W 2019 roku też potrafiliśmy zaskoczyć i wcale nie jako faworyt dojechaliśmy do finału play-off. Obecnie, myśląc o awansie do PGE Ekstraligi w perspektywie dwóch lat, musimy już teraz planować budżet na sezon 2022. Jeśli bowiem dojdzie do powiększenia PGE Ekstraligi od 2023 roku, przyszły sezon będzie najtrudniejszy i jednocześnie najważniejszy.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Który z Holderów był większym rozrabiaką? "Pozwalano mu na zbyt wiele"

Dlaczego?

O awans będzie biło się kilka klubów, a może nawet wszyscy pierwszoligowcy. Musimy zgromadzić odpowiedni budżet, by móc myśleć o realizacji celów. Pieniądze nie jeżdżą na torze, ale gdy myśli się o awansie, trzeba zbudować mocny skład, a to kosztuje. Już teraz szacuję, że budżet klubu w sezonie awansowym musi być wyższy co najmniej o milion złotych w porównaniu z obecnym.

Gdzie znaleźć te pieniądze?

Przede wszystkim musimy wyjść poza Ostrów w kwestii poszukiwania sponsorów. Mało tego, trzeba działać poza powiatem ostrowskim, a nawet poza województwem. W planach mamy zatrudnienie nowych osób do marketingu, poszerzenie tego działu, tak by próbować przyciągać do Ostrowa sponsorów ogólnopolskich. Liczymy na dalszą owocną współpracę z władzami miasta i spółek komunalnych, którym serdecznie dziękujemy za wsparcie, ale żeby myśleć o rozwoju, musimy pieniędzy szukać szerzej, a nie zamykać się w środowisku lokalnych sponsorów.

Można powiedzieć, że łatwiej będzie zbudować budżet klubu w PGE Ekstralidze niż eWinner 1.Lidze?

Coś w tym na pewno jest. Wpływy z praw telewizyjnych w PGE Ekstralidze będą w przyszłości stanowiły pewnie połowę budżetów klubów z elity. W pierwszej lidze te proporcje są zupełnie inne. Z wielu względów za chwilę będzie łatwiej funkcjonować w PGE Ekstralidze niż eWinner 1. Lidze.

Jakich?

To jest zupełnie inny produkt. PGE Ekstraliga to wyższa jakość i niektórych sponsorów łatwiej namówić na współpracę, kiedy jest się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Wydaje mi się, że awansując do PGE Ekstraligi, łatwiej będzie przetrwać pod względem finansowym niż próbować zbudować budżet w oparciu o lokalne firmy w niższej lidze.

A pod względem sportowym zespół, który miałby walczyć o awans wymaga rewolucji kadrowej?

Wcale nie. Mamy przecież już teraz w składzie Olivera Berntzona, uczestnika Grand Prix, Nicolaia Klindta, który z sezonu na sezon pnie się w górę i ma ekstraligowe ambicje. Poza tym wkrótce naszym atutem może być młodzież. Nie po to przecież od kilku lat szkoliliśmy wychowanków, by za chwilę oglądać ich w telewizji w barwach innych ekstraligowych klubów. Chcemy im stworzyć takie warunki, by mogli o ten awans powalczyć w macierzystym klubie w rodzinnym mieście. To przecież byłoby ogromne wydarzenie dla samych zawodników, jak i całego ostrowskiego środowiska, które mogłoby swoich oklaskiwać w przyszłości w PGE Ekstralidze. To nam się marzy i do tego chcemy zmierzać.

A gdyby ten awans przytrafił się już w 2021 roku, co wtedy? Wszak w sporcie nie da się niczego zaplanować dokładnie co do joty…

Trzeba byłoby się zmierzyć z tym wyzwaniem. Pod względem infrastrukturalnym powinniśmy być gotowi w 2022 roku. Połączone dwa etapy dalszej modernizacji Stadionu Miejskiego rozpoczną się jesienią tego roku, a zakończyć mają wiosną przyszłego. Dziękujemy władzom miasta za pomoc i zaangażowanie, bo bez tych decyzji nie moglibyśmy snuć tak ambitnych planów odnośnie PGE Ekstraligi.

Zobacz także: Kto zabezpieczył się najlepiej w gości?
Zobacz także: Kluby z PGE Ekstraligi będą bić się o gości

Komentarze (9)
avatar
Piotr Biega
20.03.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Eh te pieniądze 
avatar
Milena
20.03.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
prezesi 1 ligi juz wydaja pieniadze z kontraktu telewizyjnego. Juz widze te cisnienie za rok aby awansowac a potem splacac dlugi z tej puli.Kazdy przeplaci byle tylko dostac sie do eligi i tych Czytaj całość
avatar
Kacper.U.L
20.03.2021
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
Oho już się zaczyna.Snucie planów i wizje na przyszłość bo należy kasę sponsorów jak najwięcej oczywiście do klubowej kasy zdobyć,potem huczna prezentacja z konferencjami tymi(tak to wyglądało Czytaj całość
avatar
hmm
20.03.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jeśli Ostrovia awansuje do ekstraligi , to Gorzów będzie miał problem z zatrzymaniem Zmarzlika . Będzie duże ciśnienie od jego sponsora z pod Ostrowa 
avatar
zulew
20.03.2021
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Mam ogromny problem z wytypowaniem zwycięzcy I ligi. Jest to jednocześnie miara tej ligi, które będzie niezwykle ciekawa. O ile w ekstraklasie nietrudno wskazać medalistów (zapewne znów Leszno Czytaj całość