KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Ważne zmiany w DMPJ. W zawodach będą mogli jeździć również seniorzy

W środę Główna Komisja Sportu Żużlowego opublikowała terminarz tegorocznych rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów wraz z podziałem na grupy. Postanowiliśmy się przyjrzeć również dokładniej regulaminowi tych zmagań w sezonie 2021.
Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Patryk Wojdyło WP SportoweFakty / Karol Słomka / Na zdjęciu: Patryk Wojdyło

Przed nowymi rozgrywkami o DMPJ wprowadzono bowiem kilka dosyć istotnych zmian. Pierwszą z nich, o której było już wiadomo po publikacji kalendarza sportu żużlowego na sezon 2021, jest rozbudowany system. Wszystkie ekipy, zgłoszone do rywalizacji, zostały podzielone na pięć grup. W czterech z nich znalazły się po cztery drużyny, a w ostatniej pięć, w tym dwie z Leszna.

W eliminacjach każdy z gospodarzy rozegra dwa turnieje dzień po dniu na własnym torze. Dzięki temu wszystkie zespoły odjadą co najmniej 8 rund. Po nich najlepsza "szesnastka" (po trzy czołowe oraz najlepsza z czwartych) trafi do grup ćwierćfinałowych.

W nich ponownie odbędzie się 8 rund, po których rywalizacja przeniesie się do półfinałów. W tej fazie zaplanowano cztery turnieje, z których po dwie drużyny awansują do finałów. Tu też wprowadzono nowość, bowiem o medalach nie zadecyduje jeden turniej, a cztery - na każdym z torów finalistów. Medale zostaną rozdane po utworzeniu końcowej klasyfikacji finałowej. Najmniejsza liczba rund, w których będą startować juniorzy to osiem, a jak łatwo policzyć najlepsze drużyny mają przed sobą do rozegrania aż 24 turnieje, prowadzone w formie czwórmeczów. Z pewnością to pozytywne rozwiązanie, a przez większą częstotliwość młodzi zawodnicy choć w części nadrobią okrojony w starty sezon 2020.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: piłka leciała, leciała i leciała. Gol z 90 metrów!

Ciekawą zmianą, która może wywołać nieco zamieszania, jest wprowadzenie możliwości występu jednego zawodnika do lat 23 w zestawieniu na zawody. Podobna regulacja miała miejsce już w sezonie 2016 w Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostwach Polski, szybko się jednak z tego wycofano. Tym razem ten przepis obowiązuje jednak tylko w konkretnym przypadku i brzmi następująco:

"Wyłącznie w rundach eliminacyjnych w przypadku, gdy:
- kadra klubu liczy mniej niż 4 zawodników młodzieżowych
lub
- przedstawione zostanie 9-dniowe zwolnienie lekarskie co najmniej jednego zawodnika młodzieżowego kadry klubu i na dzień zawodów klub posiada mniej niż 4 zawodników młodzieżowych zdolnych do jazdy, klub musi skorzystać z instytucji gościa, a jeśli nie istnieje aktualnie możliwość jego pozyskania, klub może zgłosić do zawodów DMPJ jednego zawodnika krajowego do 23 lat (tylko w sezonie 2021), biorąc pod uwagę rok urodzenia."

W praktyce jednak w rundach eliminacyjnych trudno będzie o pozyskanie młodzieżowego "gościa", dlatego z przepisu tego mogą korzystać w klubach, w których juniorów w tym sezonie będzie mniej. Dzięki temu w DMPJ będą mogli startować teoretycznie np. Patryk Wojdyło czy Gleb Czugunow. Jak wygląda dokładnie zatem przepis o "gościach" w tegorocznych rozgrywkach?

"Klub, który ma w swojej kadrze więcej niż 5 zawodników młodzieżowych lub zakończył swój udział w rozgrywkach DMPJ, ma obowiązek udzielenia zgody na start jako "gość" swoim zawodnikom za wyjątkiem sytuacji, gdy zawodnik przebywa na 9-dniowym zwolnieniu lekarskim. W przypadku odmowy udzielenia takiej zgody lub nieusprawiedliwionego niestawienia się zawodnika "gościa" na zawodach, klub do którego przynależność ma "gość" wnosi opłatę na Fundusz Szkoleniowy Sportu Żużlowego w wysokości:
- klub Ekstraligi - 7.500 zł
- klub DM I ligi - 5.000 zł
- klub DM II ligi - 2.500 zł."

Ośrodki są zatem zobligowane do wypożyczania swoich zawodników do gościnnych występów w barwach innych ekip, gdy tylko będzie taka kadrowa możliwość lub gdy dany klub już nie będzie brał udziału w zmaganiach o DMPJ. "Gość" może być jednak tylko zawodnikiem krajowym do lat 21 i w całym sezonie rozgrywkowym, może reprezentować barwy tylko jednego klubu. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy ośrodek w którym zawodnik startował jako "gość" zakończył rozgrywki o DMPJ. Wówczas może on rywalizować w kolejnej ekipie. W sezonie 2022 każdy klub biorący udział w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów będzie musiał już jednak dysponować składem 4 zawodników młodzieżowych, nie wliczając w to "gości".

Kolejną z nowości, którą warto również podkreślić, jest dopuszczalny udział jednego zawodnika młodzieżowego obcokrajowca w drugiej drużynie zgłoszonej przez dany klub do rozgrywek. W praktyce z tego przepisu mogą korzystać jednak tylko w Lesznie, gdyż jedynie ten ośrodek wystawił do rozgrywek o DMPJ w sezonie 2021 dwie ekipy.

Kibice, którzy regularnie śledzą rozgrywki o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów muszą zatem przyzwyczaić się do nowych regulacji, nieobowiązujących w latach poprzednich. Najważniejsze jednak dla młodych zawodników jest to, że system tegorocznej rywalizacji został bardzo rozbudowany, dzięki czemu będą oni mieli szansę do częstych i regularnych występów. Przypomnijmy, że tytuł mistrzowski w sezonie 2020 w DMPJ wywalczyli zawodnicy Francepol Falubazu Zielona Góra.

Czytaj także:
Może zostać objawieniem eWinner 1. Ligi. Greg Hancock jest jego mentorem
Potężny problem klubu z drugiej ligi! Będą interweniować u GKSŻ

Czy zmiany wprowadzone w rozgrywkach o DMPJ oceniasz pozytywnie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (7)
 • thyrtvyska Zgłoś komentarz
  Czugunow i wszystko jasne, wszystkie przepisy w Polsce są ustawiane pod Czugunowa, bo to jest święta krowa...
  • Piotr Biega Zgłoś komentarz
   Tak mi przyszło na myśl że Piła upadła przez Leszno kiedyś nadmiar zawodników oddawaliśmy do Piły, teraz wystawiamy 2 ekipy
   • smok Zgłoś komentarz
    [quote]W sezonie 2022 każdy klub biorący udział w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów będzie musiał już jednak dysponować składem 4 zawodników młodzieżowych, nie wliczając w
    Czytaj całość
    to "gości".[/quote] Zrobiłem sobie przegląd zespołów i na ten moment na sezon 2022 czterech juniorów nie mają (odejmuję rocznik 2000): Gorzów, Wrocław (Garbowska?), Falubaz, GKM, Rybnik, Gniezno, Łódź, Gdańsk, Bydgoszcz (Garbowska?), Krosno, Poznań i Rzeszów, który szkoli, ale wielu odeszło do innych klubów. Rawicza z wiadomych względów nie liczę. Będzie ciekawie, jak to rozwiążą. Niektóre klubu mają po trzech, ale są zespoły, które mają po jednym albo wcale. Nie ma tylu młodzieżowców do wypożyczenia. 12/20 klubów z większym lub mniejszym problemem.
    • kibicujmy kulturalnie Zgłoś komentarz
     Rok 2048 DMPJ w składzie obowiazkowy zawodnik u65
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×