Żużel. Gorzowski faworyt w kwalifikacjach do IMEJ. Zawodnik Orła Łódź wystąpi w eliminacjach do Grand Prix

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Marcus Birkemose
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Marcus Birkemose
zdjęcie autora artykułu

Najbliższa sobota będzie bogata w imprezy międzynarodowe. Jedną z nich jest runda kwalifikacyjna do finału tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów, zaplanowana w duńskim Holsted. Poznaliśmy właśnie listę startową tego turnieju.

Pierwsza z eliminacji odbyła się 22 maja w węgierskim Nagyhalász (awans uzyskali m.in. Mateusz Cierniak i Karol Żupiński), a druga zostanie rozegrana 26 czerwca w czeskim Divišov. Zwyczajowo w tych rozgrywkach w kalendarzu jest umieszczony osobny turniej dla zawodników ze Skandynawii. Nie inaczej jest i tym razem, i w Holsted odbędzie się właśnie trzecia z rund kwalifikacyjnych.

Na liście startowej znalazło się dziewięciu Duńczyków (oraz dwóch rezerwowych), pięciu Szwedów i dwóch Norwegów. Co ciekawe, nie ma na niej żadnego Fina, co raczej nie jest dobrym prognostykiem, jeśli chodzi o młodzież z tego kraju. Ich nieobecność może być jednak spowodowana panującą sytuacją epidemiczną.

Z podanej obsady na pierwszy plan wysuwa się nazwisko zawodnika Moje Bermudy Stali Gorzów, czyli Marcusa Birkemose. Aktualny Indywidualny Mistrz Europy Juniorów będzie głównym faworytem do awansu, a jego brak uznany byłby za ogromną sensację. W walce o jedną z pięciu przepustek powinien liczyć się również znany już w Polsce Philip Hellström-Bängs. O awans do finału IMEJ będą chcieli powalczyć także Norwedzy - Espen Sola i Mathias Pollestad. Na liście startowej znajduje się kilka nazwisk, z pewnością nieznanych jeszcze polskim kibicom. Początek sobotnich zawodów zaplanowano na 15:10.

Do zmiany doszło z kolei w obsadzie rundy kwalifikacyjnej do cyklu Speedway Grand Prix na rok 2022, która odbędzie się w Glasgow. Z numerem szóstym powinien w niej wystartować reprezentant Argentyny. Ponieważ jednak Coty Garcia nie był w stanie zjawić się na Wyspach Brytyjskich, jego miejsce zajmie Amerykanin Luke Becker, znany z występów w Orle Łódź i Wolverhampton Wolves. Ten młody zawodnik zna już brytyjskie tory, dlatego wcale nie należy przekreślać jego szans na awans do SGP Challenge. Jednym z rywali Beckera w tym turnieju będzie Tobiasz Musielak. Początek rundy kwalifikacyjnej do SGP 2022 w Glasgow przewidziano na godzinę 19:00 czasu brytyjskiego, czyli 20:00 czasu polskiego.

Lista startowa 3. Rundy Kwalifikacyjnej do IMEJ - Holsted, 19 czerwca 2021: 1. Chris Wænnerstrøm (Dania) 2. Casper Henriksson (Szwecja) 3. Rasmus Pedersen (Dania) 4. Emil Breum (Dania) 5. Matthias Pollestad (Norwegia) 6. Philip Hellström-Bängs (Szwecja) 7. Patrick Skaarup (Dania) 8. Marcus Birkemose (Dania) 9. Noel Wahlqvist (Szwecja) 10. Silas Hoegh (Dania) 11. William Drejer (Dania) 12. Ludvig Selvin (Szwecja) 13. Espen Sola (Norwegia) 14. Gustav Grahn (Szwecja) 15. Esben Hjerrild (Dania) 16. Jesper Knudsen (Dania) 17. Rune Thorst (Dania) - rezerwa 18. Noah Moos (Dania) - rezerwa

Awans do finału IMEJ w Rydze (7 sierpnia) - najlepsza szóstka turnieju.

Lista startowa 2. Rundy Kwalifikacyjnej do SGP 2022 - Glasgow, 19 czerwca 2021: 1. Lewis Kerr (Wielka Brytania) 2. Steven Goret (Francja) 3. Broc Nicol (Stany Zjednoczone) 4. Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia) 5. Charles Wright (Wielka Brytania) 6. Luke Becker (Stany Zjednoczone) 7. Nicolai Klindt (Dania) 8. Tero Aarnio (Finlandia) 9. Tobiasz Musielak (Polska) 10. Erik Riss (Niemcy) 11. Chris Holder (Australia) 12. Dan Bewley (Wielka Brytania) 13. Max Ruml (Stany Zjednoczone) 14. Lasse Fredriksen (Norwegia) 15. Rasmus Jensen (Dania) 16. Jaimon Lidsey (Australia) 17. Tom Brennan (Wielka Brytania) - rezerwa 18. Drew Kemp (Wielka Brytania) - rezerwa

Awans do SGP Challenge w Žarnovicy (21 sierpnia) - najlepsza czwórka turnieju.

Czytaj także: Anlas odpowiada na zarzuty ws. opon. Nie ma mowy o oszustwach! Krystian Plech: Idea PGE IMME im. Zenona Plecha jest dla nas dużym wyróżnieniem

ZOBACZ WIDEO To nie sprzęt był problemem Kacpra Woryny. Żużlowiec tłumaczy skąd wzięły się jego słabe wyniki

Źródło artykułu: