KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

O MotoArenie w liczbach - statystyki przed PGE IMME im. Z. Plecha

Po raz drugi toruńska MotoArena będzie gościć najlepszych zawodników PGE Ekstraligi w ramach PGE IMME im. Zenona Plecha.
WO
Motoarena im Mariana Rose WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Motoarena im. Mariana Rose

O obiekcie w liczbach, pod względem rozgrywanych na nim zawodów najlepszej żużlowej ligi świata i rangi mistrzowskiej, w materiale Andrzeja Kowalskiego oraz Marka Przybyłowskiego.

Biorąc pod uwagę rozgrywki ligowe od 2014 roku, czyli od kiedy rozgrywane są PGE IMME, okazuje się, że najwięcej punktów, bo aż 210 (dodając do tego 20 bonusów) na MotoArenie zdobył Australijczyk, Jason Doyle. Niewiele mniej zdobył jego rodak, Jack Holder - 208 punktów i 21 bonusów. Należy jednak pamiętać, że mistrz świata z 2017 roku jeździł dla drużyny z Torunia przez 4 sezony, natomiast Holder w barwach toruńskich już 5. rok. Z uczestników PGE IMME im. Zenona Plecha 2021, którzy nigdy nie reprezentowali eWinner Apatora Toruń, najlepiej radził sobie Janusz Kołodziej, który przez ostatnie 7 sezonów uzbierał 73 punkty i 4 bonusy.


ZOBACZ WIDEO Wyraźny progres u Pawła Przedpełskiego. Co stoi za jego odmianą?

W rundach FIM Speedway Grand Prix, rozgrywanych w latach 2014-2020, spośród tegorocznych zawodników, którzy wezmą udział w PGE IMME im. Z. Plecha, najskuteczniejszy był 3-krotny Indywidualny Mistrz Świata, Tai Woffinden, który w turniejach GP na Motoarenie zdobył 97 punktów.

W latach 2015-2020 na MotoArenie im. Mariana Rosego rozegrano pięć rund Indywidualnych Mistrzostw Europy (2015, 2017, 2019 i 2 w 2020 roku). Spośród uczestników PGE IMME im. Zenona Plecha 2021, najlepiej radził sobie w nich Leon Madsen, który zdobył 45 punktów.
W latach 2014-2018 rozegranych zostało również 5 rund cyklu Speedway Best Pairs Cup (2014, 2015, 2016, 2017, 2018). Najskuteczniejszym żużlowcem spośród tych, którzy wezmą udział w tegorocznych PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha najlepszy był Nicki Pedersen.

Należy jednak pamiętać, że punktacja w tych zawodach nieco odbiegały od tradycyjnej, jaką znamy z większości zawodów żużlowych, bo w cyklu wyłaniającym najlepszy duet za 1, 2, 3, 4 miejsce przyznawano nie 3, 2, 1, 0 punktów, ale odpowiednio 4, 3, 2, 0 punktów. System ten miał na celu promowanie jazdy parą, ponieważ nawet, jeżeli zawodnik z danej pary wygrał, a jego partner przyjechał na metę ostatni, to drużyna przegrywała bieg 4:5.

Sumując zdobycze punktowe z wszystkich oficjalnych zawodów (PGE Ekstraliga, eWinner 1. Liga Żużlowa, FIM Speedway Grand Prix, Speedway Euro Championship, Speedway Best Pairs Cup), jakie odbyły się na toruńskiej MotoArenie w latach 2014-2021, najskuteczniejszym zawodnikiem okazałby się Jason Doyle, który przez ostatnie 7 sezonów zdobył aż 243 punkty i 20 bonusów.

Biorąc pod uwagę jednak żużlowców, którzy nigdy w wymienionym okresie nie reprezentowali drużyny z Torunia, owal przy ul. Pera Jonssona najbardziej upodobał sobie Duńczyk, Leon Madsen, który przywiózł 195 punktów i 7 bonusów.

Czytaj także:
Szczere słowa Piotra Pawlickiego
Tai Woffinden i życie we Wrocławiu

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×