Lucjan Korszek nie żyje. Wrocław pogrążony w żałobie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Facebook / WTS Sparta Wrocław / Na zdjęciu: Lucjan Korszek
Facebook / WTS Sparta Wrocław / Na zdjęciu: Lucjan Korszek
zdjęcie autora artykułu

Nie żyje Lucjan Korszek - żużlowiec, a następnie wieloletni działacz Sparty Wrocław. To za jego sprawą Stadion Olimpijski gościł największe światowe imprezy w latach 70. Korszek miał 82 lata.

W tym artykule dowiesz się o:

W niedzielę zawodnicy Betard Sparty Wrocław wygrali na wyjeździe z Fogo Unią Leszno 49:41 w kolejnym meczu PGE Ekstraligi, ale ich radość ze zwycięstwa została przerwana wiadomością o śmierci Lucjana Korszka - byłego zawodnika, a następnie wieloletniego działacza żużlowego. Zasłużona postać nie tylko dla czarnego sportu, ale i dla całego Wrocławia odeszła w wieku 82 lat.

"Wyrazy głębokiego współczucia dla rodziny i przyjaciół" - przekazał wrocławski klub.

Lucjan Korszek urodził się 22 kwietnia 1939 roku w wiosce Horst, położonej nieopodal Hanoweru. Narodziny w Niemczech wynikały z faktu, że w tym miejscu pracował jego ojciec. Na początku II wojny światowej rodzina Korszków trafiła do Wrocławia, gdzie spędziła cały okres działań wojennych.

ZOBACZ WIDEO: Nowe spojrzenie na zwolnienie Jerzego Brzęczka? "Zaczął zrywać się Bońkowi ze smyczy"

Po zakończeniu wojny Lucjan Korszek pozostał we Wrocławiu. Od 1955 roku aż do emerytury pracował w Poltegorze. Pracę zawodową łączył z miłością do sportu motorowego.

Licencję sportową zdobył w roku 1959 - startował w zawodach enduro, na motocrossie, w wyścigach drogowych i trialu. Największą uwagę poświęcał trialowi - reprezentował Polskę w innych krajach wschodniego bloku podczas imprez w NRD czy Czechosłowacji.

Następnie sprawdził się w roli działacza żużlowego. Miał spory wkład w to, że w roku 1970 Wrocław organizował finał Indywidualnych Mistrzostw Świata, bo jako jeden z nielicznych potrafił posługiwać się językami używanymi na Zachodzie. Dzięki temu często brał udział w różnego rodzaju zebraniach i konsultacjach FIM, pełnił też ważne funkcje podczas międzynarodowych zawodów.

Usunął się w cień w latach 90. wraz z reformami gospodarczymi w Polsce, po czym stery we wrocławskim żużlu przejęło młode pokolenie. Mimo to, był autorytetem dla kibiców i części środowiska.

Czytaj także: Maciej Janowski show na Smoczyku Zagraniczne gwiazdy osiedlają się w naszym kraju

Źródło artykułu: