Żużel. Cykl Grand Prix rusza na torze, z którego każdy z reprezentantów Polski ma dobre wspomnienia

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja tegorocznego cyklu Grand Prix. Zmagania o tytuł najlepszego zawodnika na świecie rozpoczną się w Pradze. Jak więc radzili sobie do tej pory reprezentanci Polski w GP Czech?

Michał Juraszek
Bartosz Zmarzlik przed Leonem Madsenem w GP Czech WP SportoweFakty / Jarek Pabijan / Na zdjęciu: Bartosz Zmarzlik przed Leonem Madsenem w GP Czech
Różnie wiodło się w Pradze trójce Polaków, którzy będą reprezentować nasz kraj w tegorocznym Grand Prix. Zacznijmy od tych mniej pozytywnych wspomnień związanych z turniejami na praskiej Markecie.

Bartosz Zmarzlik zaliczył w Czechach jeden z najsłabszych występów w swojej historii startów w cyklu, gdy w 2018 roku zdobył tam zaledwie 4 punkty, plasujące go wtedy dopiero na 15. miejscu. Na sześć występów w stolicy naszych południowych sąsiadów, trzykrotnie nie był w stanie awansować do półfinału.

Podobnie wygląda to w przypadku Macieja Janowskiego, który brał udział w 7 turniejach w Pradze i czterokrotnie nie zdołał znaleźć się w najlepszej "ósemce" zawodów. Przeciętny występ w ubiegłym roku znacznie skomplikował jego sytuację w klasyfikacji generalnej, przez co ostatecznie zakończył rywalizację w cyklu na najgorszym dla sportowca 4. miejscu.

Krzysztof Kasprzak z kolei startował w GP Czech cztery razy i w trzech przypadkach nie udało mu się awansować do półfinału. Najgorzej może wspominać swój występ w 2008 roku, kiedy zdobył zaledwie punkt.

Mimo wszystko każdy z naszych zawodników ma też dobre wspomnienia związane z tym miejscem. Nie trzeba daleko szukać, bowiem rok temu oba turnieje w Pradze wygrał Bartosz Zmarzlik, który po zakończeniu tamtych zawodów poinformował wszystkich o tym, że zostanie ojcem. Jego debiut w GP Czech w 2016 roku także należał do udanych, ponieważ zajął w nim 5. miejsce.

Swój premierowy występ na Markecie dobrze zapamiętał także kapitan Betard Sparty Wrocław, który w Pradze po raz pierwszy w karierze stanął na podium zawodów Grand Prix. Na "pudle" w stolicy Czech stał również Krzysztof Kasprzak, gdyż w 2013 roku zawodnik ZOOleszcz DPV Logistic GKM-u Grudziądz zajął tam 2. miejsce.

Występy Polaków w GP Czech:

Bartosz Zmarzlik
2016: 13 punktów (5. miejsce)
2017: 8 punktów (9. miejsce)
2018: 4 punkty (15. miejsce) - trzeci najgorszy występ w historii jego startów w GP

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>
Który z reprezentantów Polski spisze się najlepiej w najbliższych zawodach w Pradze?