KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. W Tarnowie wiele rzeczy owianych tajemnicą. Ważne, że chcą wystartować

Po brutalnym spadku z eWinner 1. Ligi przed Unią Tarnów rywalizacja na torach 2. Ligi Żużlowej. O budowie składu na sezon 2022 wiemy na razie niewiele, najważniejsze dla kibiców będzie jednak chyba to, że klub zamierza wystartować w rozgrywkach.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Piotr Świercz WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Piotr Świercz
Mają: Piotr ŚwierczPrzemysław Konieczny (?), Alexander Woentin (?)

Wszyscy wymienieni zawodnicy mieli ważne kontrakty, obejmujące sezon 2022. W przypadku całej trójki należy jednak podkreślić, że ważne umowy były podpisane na starty w eWinner 1. Lidze i przed występami w 2. Lidze Żużlowej niezbędne jest ustalenie nowych warunków, na które przystałyby zainteresowane strony.

Piotr Świercz zakończył tegoroczne ściganie kontuzją uda, której nabawił się podczas 69. Turnieju o Łańcuch Herbowy Ostrowa Wielkopolskiego. Nie wiemy, kiedy zakończy się jego rehabilitacja, kibice z Tarnowa mają jednak nadzieję, że nie będzie ona trwała zbyt długo.

ZOBACZ WIDEO Jakub Miśkowiak: Wejdziemy do czwórki i pokażemy jacy jesteśmy silni

Ważny kontrakt z Unią Tarnów ma również Przemysław Konieczny. Przed tym zawodnikiem jednak ostatni rok startów w gronie młodzieżowców, a do tej pory zainteresowani jego występami byli m.in. działacze z Krosna i Gdańska. W tym przypadku, gdyby junior dogadał się z tarnowskim ośrodkiem na temat ewentualnego odejścia, należy pamiętać o ekwiwalencie, który nowy pracodawca musiałby wyłożyć.

Jeśli chodzi o Alexandra Woentina to wydawać by się mogło, że po nieudanym sezonie 2021 na polskich torach może on spróbować swoich sił w 2. Lidze Żużlowej. Według naszych informacji zawodnik jednak nie za bardzo kwapi się do startu w polskich rozgrywkach w przyszłym roku, choć oczywiście sytuacja ta może jeszcze ulec zmianie.

Przychodzą: ?

Budowa składu w Tarnowie owiana jest wielką tajemnicą. Najistotniejszym wydaje się jednak fakt, że start Jaskółek w rozgrywkach 2. Ligi Żużlowej jest planowany. Przekonywać mogą o tym m.in. wpis w mediach społecznościowych, kończący się słowami "do zobaczenia na wiosnę", jak również wypowiedź pełniącego obowiązki prezesa Unii Tarnów dla portalu polskizuzel.pl, w której mówi on o budowie składu na przyszły rok.

Jeszcze podczas krótkiej prezesury Krzysztofa Lechowicza mówiło się o zainteresowaniu Patrykiem Rolnickim w kontekście występów w Unii w kolejnym sezonie. Przed IV Memoriałem Krystiana Rempały w Jaskółczym Gnieździe trenował Francuz Steven Goret, który był również obecny na tym turnieju. W Tarnowie wykazywano zainteresowanie tym zawodnikiem. Nieoficjalnie w ostatnim czasie pojawił się również wątek Damiana Dróżdża, a w polu zainteresowania działaczy miał być także nawet Sam Masters, który podczas wspomnianego Memoriału Krystiana Rempały zaprezentował się na tarnowskim torze bardzo dobrze. Wkrótce przekonamy się, czy któryś z wymienionych zawodników będzie reprezentował Jaskółki w sezonie 2022.

Odchodzą: Rohan Tungate, Niels-Kristian Iversen, Ernest Koza, Dawid Lampart, Kim Nilsson, Dawid Rempała, Artur Mroczka (?), Mateusz Gzyl (?), Patryk Zieliński (?)

Swoje odejście z drużyny, która spadła do najniższej klasy rozgrywkowej w Polsce z wiadomych względów od razu potwierdzili jej zagraniczni zawodnicy z sezonu 2021, którzy w przyszłym roku nadal będą chcieli startować w eWinner 1. Lidze. Tungate'a łączy się z Zieloną Górą, a nazwisko Iversena pojawiało się m.in. w kontekście potencjalnych występów w Orle Łódź. Ernest Koza poinformował już o swoich przenosinach na kolejne rozgrywki do Gniezna. Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość Dawida Lamparta, który do Unii dołączył w połowie zakończonego niedawno sezonu. Kontrakt skończył się Kimowi Nilssonowi, Dawid Rempała będzie z kolei zdobywał punkty dla drużyny z Zielonej Góry.

Jeśli chodzi o Artura Mroczkę, to zawodnik ten miał być tylko rezerwowym w sezonie 2021. Po "perturbacjach", związanych z odejściem z Tarnowa Pawła Miesiąca zajmował on jednak miejsce w podstawowym składzie, notując bardzo dobry występ na inaugurację rozgrywek (12 punktów z bonusem w meczu ze Zdunek Wybrzeżem). Wprawdzie jego kontrakt został wypełniony, ale niewykluczone jest, że w 2. Lidze Żużlowej byłby on solidnym Polakiem, startującym na pozycji seniorskiej. Ten niespełna 32-latek zna już tarnowski owal bardzo dobrze, w Unii spędził bowiem sześć sezonów (2015 i 2017-2021).

Mateusz Gzyl był wypożyczony z klubu z Wrocławia, w którym właśnie skończył mu się kontrakt. Niewykluczony jest ponowny angaż tego zawodnika, któremu pozostały jeszcze dwa lata startów w gronie juniorskim. Nieznane są plany wobec Patryka Zielińskiego. On również jeszcze dwa sezony może występować w gronie młodzieżowców.

Braki: Formacja seniorska

Ponieważ większość seniorów pożegnała się z Unią Tarnów, chcąc przygotować drużynę do występów w 2. Lidze Żużlowej niezbędne będzie ściągnięcie do niej nowych zawodników. Nie wiemy, kto na pewno trafi do drużyny Jaskółek, biorąc jednak pod uwagę problemy wewnętrzne w klubie (krótka prezesura Krzysztofa Lechowicza, brak prezesa, niepewność związana z dofinansowaniem przez głównego sponsora) trudno spodziewać się, że w Tarnowie uda się zbudować drużynę walczącą o czołowe lokaty. Najprawdopodobniej w ośrodku tym zastosowana będzie zasada "tak krawiec kraje, jak mu materii staje". Kształt zespołu, który będzie występował w 2. Lidze Żużlowej kibice mają poznać w pierwszej połowie listopada.

Ważne jednak, jeśli chodzi o budowę składu jest jeszcze jedno. Kilka dni przed końcem października kluby drugoligowe nie znały jeszcze regulaminu rozgrywek. W kontekście bardzo ważnych zmian, o których w ostatnim czasie mówiono, tj. potencjalna możliwość startu zawodników zagranicznych na pozycjach juniorskich oraz ewentualna likwidacja przepisu o zawodniku do lat 24 w 2. Lidze Żużlowej, wydaje się to bardzo istotne. Przy braku informacji o przepisach, obowiązujących w przyszłorocznych rozgrywkach, trudno w pełni budować koncepcje dotyczące drugoligowych zestawień. A wszystko to u progu okienka transferowego.

Czytaj także:
W Toruniu stali się królami polowania. Ściągają gwiazdy i pragną wrócić do czołówki
Mads Hansen zdecydował. Hit transferowy w eWinner 1. Lidze!

Czy sądzisz, że Patryk Rolnicki wystartuje w barwach Unii Tarnów w sezonie 2022?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (12)
 • UT Magic Zgłoś komentarz
  GDZIE KUCHAREK 6 TAM NIE MA CO JESC! tU BY TRZEBA BYLO NAMOWIC JAKIEGOS SZEJKA ZEBY KLUB KUPIL I ON BY JUZ WIEDZIAL CO Z TYM ZROBIC. wYWALIL BY PYZ TYM LAGE NA SMIECHU WARTEGO PREZYDENTA MIASTA
  Czytaj całość
  ITD.
  • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
   Tarnów już niczym nie zaskoczy lepiej było by klub zamknąć. PRZY PREZYDENCIE Romku żadna formacja nie ma bycia sportowa w Tarnowie . ŻEBY JAKIŚ SPORT istniał oraz nie upadł należało
   Czytaj całość
   by SADEGO wyrzucić jak odszedł Narodowy, z prezesury fani mu taczki proponowali. Romka też Dzisiejszej dobie cały zarząd do wymiany, Wiadomo lepsi zawodnicy poszli .KOZA zawodnik na 2l Mroczka emeryt ,tyle sezonów jechał i kompletu nie miał boi się jechać na Tarnowskim torze ,Pióro i Rolnickiego wcale nie widzę ich w klubie niech zmienią zawód, Stadion do remontu remontuje Ciepiela JUŻ KOLEJNY ROK I NICI, taki z niego gospodarz zadłużył Tarnów , Jechać w 2L można i też nie jechać przegrywać do 15, Ligi się nie wyleci. Unia spadając ex ligi oraz za rządów Sadego liczba kibiców definitywnie zmalała na stadionie zostali kibole, Teraz będzie tyle co na piłce DO 200 OSÓB I TAK ZADUŻO,
   • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
    Tarnów już niczym nie zaskoczy lepiej było by klub zamknąć. PRZY PREZYDENCIE Romku żadna formacja nie ma bycia sportowa w Tarnowie . ŻEBY JAKIŚ SPORT istniał oraz nie upadł należało
    Czytaj całość
    by SADEGO wyrzucić jak odszedł Narodowy, z prezesury fani mu taczki proponowali. Romka też Dzisiejszej dobie cały zarząd do wymiany, Wiadomo lepsi zawodnicy poszli .KOZA zawodnik na 2l Mroczka emeryt ,tyle sezonów jechał i kompletu nie miał boi się jechać na Tarnowskim torze ,Pióro i Rolnickiego wcale nie widzę ich w klubie niech zmienią zawód, Stadion do remontu remontuje Ciepiela JUŻ KOLEJNY ROK I NICI, taki z niego gospodarz zadłużył Tarnów , Jechać w 2L można i też nie jechać przegrywać do 15 Ligi się nie wyleci. Unia spadając ex ligi oraz za rządów Sadego liczba kibiców definitywnie zmalała na stadionie zostali kibole, Teraz będzie tyle co na piłce DO 200 OSÓB I TAK ZADUŻO,
    • Całkiem Skibicowany Zgłoś komentarz
     @Legionowiak 2.0: Chyba sporo wody upłynie w Białej i Dunajcu nim Tarnów zacznie się liczyć. Brak pomocy ze strony miasta a wręcz niechęć władz samorządowych do klubu a także
     Czytaj całość
     bierność działaczy doprowadziły do stanu dzisiejszego w tym jakże zasłużonym dla żużla mieście. Nie mogę uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu nie mogłem znaleźć miejsca do zaparkowania samochodu w pobliżu stadionu a gdy siedziałem na trybunach i oglądałem żużel to widziałem najbardziej topowych zawodników Ekstraligi.
     • Feldkurat Katz Zgłoś komentarz
      Dróżdż i Masters już dawno w Rawiczu.
      • mikeburza Zgłoś komentarz
       Dobrze będzie jak wogóle wystartują!
       • UNIA LESZNO kks Zgłoś komentarz
        Damian jest u naszych Kolejarzy ;)))) a Sammy nie wiadomo gdzie zobaczymy ;)
        • Legionowiak 2.0 Zgłoś komentarz
         Życzymy jak najszybszego powrotu Unii Tarnów do eWinner I ligi! Potem żeby "Jaskółki" wleciały do PGE Ekstraligi i znów namieszały w elicie jak kilkanaście lat temu!
         • Al Bundy Zgłoś komentarz
          Dróżdż, Masters dobre :)))
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×