KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Bardziej popularny niż Wałęsa. "Ile pan zapłaci za ten wywiad?"

Na polewaczce potrafił umieścić cytat z Adolfa Hitlera, uważał się za popularniejszego od Lecha Wałęsy. Władysław Gollob twardą ręką wychowywał i rządził synami. Bez niego Tomasz Gollob najpewniej nigdy nie zostałby mistrzem świata.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Władysław Gollob WP SportoweFakty / Krzysztof Urban. / Władysław Gollob
"Klan Gollobów" - zwykło się mówić o Władysławie, Tomaszu i Jacku, którzy w latach 90. i na początku XXI wieku rządzili polskim żużlem. Tomasz wyrósł na najlepszego polskiego zawodnika w historii, Jacek dzielnie dotrzymywał mu kroku, a nad wszystkim czuwał "papa". Ojciec rządził twardą ręką i nie lubił sprzeciwu.

Jak na ironię, dopiero gdy Tomasz pozostawił ojca z boku i ten nie miał decydującego głosu w jego boksie, został mistrzem świata. W środowisku nie brakuje głosów, że gdyby na taki ruch zdecydował się wcześniej, to miałby na swoim koncie więcej tytułów. Jednak zasłużonemu bydgoszczaninowi nie można też odmówić zasług.

Bardziej popularny niż Wałęsa.

Już na początku lat 90. Tomasz Gollob kwestionował m.in. wysokość premii wypłacanych kadrowiczom. Groził odejściem z reprezentacji, ale tajemnicą poliszynela jest to, że autorem listu do PZM miał być jego ojciec. Władysław Gollob na każdym kroku chciał jak najlepiej dla synów. To prowadziło do tego, że miał więcej wrogów niż przyjaciół.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Kenneth Bjerre opowiedział o kulisach transferu do Polonii. Negocjacje odbywały się... na Skypie

Doszło nawet do tego, że "papa" udzielał za syna wywiadów. Tomasz szybko stał się gwiazdą w Bydgoszczy, która na początku lat 90. zakochała się w żużlu. Gdy jeden z lokalnych dziennikarzy "Gazety Wyborczej" chciał przeprowadzić rozmowę z przyszłym mistrzem, reakcja ojca była natychmiastowa.

- Ile mi pan zapłaci za ten wywiad? - rzucił Władysław Gollob do reportera "Wyborczej". Później było jeszcze ciekawiej. - Po co panu ten wywiad? To, że Tomek jest najlepszy, wiedzą wszyscy. Mnie nie zależy na reklamie. Jestem bardziej popularny niż prezydent Wałęsa - dodał. Przypomnijmy, że to był okres, gdy Lech Wałęsa był prezydentem Polski. Po zmianach ustrojowych był jeszcze kochany przez sporą część społeczeństwa. Władysław Gollob czuł się jednak od niego popularniejszy.

Tak jak Wałęsa szybko narobił sobie wrogów w polityce, tak w połowie lat 90. część środowiska żużlowego nie przepadała za "klanem Gollobów". Podczas finału IMP we Wrocławiu zawodnicy robili wiele, by Tomasz nie zdobył złota. Markowali defekty, nie podejmowali walki na torze. Nie udało się. Z radości Władysław Gollob pokazał środkowy palec Piotrowi Świstowi. Między teamami doszło do szarpaniny. Efekt? Zniszczenia w boksie na Stadionie Olimpijskim.


Kontrowersje ciągnące się za "klanem Gollobów"

Na arenie międzynarodowej Tomasz Gollob też nie miał lekko. Ze względu na agresywną jazdę, zagraniczni żużlowcy nie przepadali za Polakiem. W roku 1995 Craig Boyce po jednym z ataków postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość bydgoszczaninowi. Uderzył go prosto w twarz, Gollob padł niczym rażony piorunem i spadł z motocykla.

- To chamstwo, które trzeba wyplenić ze sportu - mówił później "Wyborczej" Władysław Gollob.

Jednak sam Gollob też nie był święty. W roku 2004 podczas meczu tarnowskiej Unii z Apatorem Toruń zaatakował Tomasza Bajerskiego, po tym jak ten ostro potraktował jego brata Jacka i spowodował upadek. Zdaniem świadków, Gollob zadał dwa ciosy Bajerskiemu. Interweniowali ochroniarze i członkowie teamów. Obdukcja lekarska wykazała u zawodnika z Torunia rozstrój zdrowia krótszy niż siedem dni.

- Bydgoskie i toruńskie gazety piszą o bójce, a była to wymiana męskich słów - bronił się Gollob w telewizji Puls, a Bajerski jeszcze kilka dni po spotkaniu miał podbite oko, co przeczyło wersji podanej przez bydgoszczanina.

Gollob za zachowanie względem Bajerskiego otrzymał półroczną karę zawieszenia... w zawieszeniu na rok. Do tego musiał zapłacić 9 tys. zł grzywny. Torunianin skierował sprawę do sądu i chciał 100 tys. zł zadośćuczynienia. Ostatecznie wybaczył jednak mistrzowi świata i dziś obaj mają dobre relacje. Zdarza im się nawet wspólnie występować przed kamerami nSport+.

Cytat z Adolfa Hitlera

O ile Tomasz Gollob w ostatnich latach swojej kariery usunął ojca z boksu, o tyle Władysław Gollob wrócił do środowiska jako aktywny działacz. Przejął upadającą Polonię Bydgoszcz i za punkt honoru wziął sobie za wyprowadzenie klubu na prostą, spłacenie długów po poprzednikach. Zadłużenie miało sięgać nawet 5 mln zł.

"Zniszczyli co się dało i nikt w tym nie przeszkadzał" - taki napis pojawił się na polewaczce podczas spotkań ligowych Polonii w roku 2017. Pod słowami podpisał się Władysław Gollob.

- To jest odniesienie do poprzednich władz Polonii, które zniszczyły wszystko to, co było w tym klubie dobre i pozytywne. Zostawili zgliszcza. Jest czas na to, żeby rozliczyć to towarzystwo z tego działania - mówił wtedy Władysław Gollob i dodawał "co w tym jest kontrowersyjnego?".

Tyle że cytowane słowa padły tak naprawdę z ust... Adolfa Hitlera. Gollob był tego świadom, bo na polewaczce znalazła się nawet adnotacja "A.H. 33 rok - cytat". Zdaniem bydgoszczanina, porównanie było jednak na miejscu, bo na początku lat 30. Republika Weimarska również była w stanie rozkładu.

- Napis nie niesie żadnych negatywnych treści, poza tym, że ich autorem jest człowiek, który wówczas był szanowany i adorowany przez mężów stanu ówczesnej Europy. A to, że później okazał się bandytą, to jest oczywiste - bronił się Gollob.

Akcja z polewaczką jest najlepszym dowodem na oryginalność, nietuzinkowość i bezkompromisowość Władysława Golloba, który nigdy nie martwił się tym, jak zareaguje opinia publiczna. Ważniejsze było dobro jego synów czy klubu. Z bydgoskiej Polonii odszedł na przełomie 2018 i 2019 roku. Obecnie w wieku 84 lat może cieszyć się sportową emeryturą.

- Utrzymałem przy życiu Polonię w tym najtrudniejszym okresie, kiedy zadłużenie było ogromne, a perspektywy marne. Bydgoski żużel wyszedł z najgorszego, finansowego dołka - mówił "Gazecie Pomorskiej" kilkanaście miesięcy temu. Teraz "Gryfy" ponownie walczą o awans do PGE Ekstraligi.

Czytaj także:
Kto wygląda najmocniej? Sprawdziliśmy siłę rażenia drużyn PGE Ekstraligi
Były prezes zaskoczony ruchami Abramczyk Polonii

Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (36)
 • Lukim81Pomorskie-Śląskie Zgłoś komentarz
  Papa Gollob zawsze u boku syna czy przy podium czy nie nawet przy wywiadach.Tomek dość długo czekał z przerwaniem pępowiny.Ale trzeba zauważyć że byli prekursorami rodzinnych teamów.
  • J.A.P Zgłoś komentarz
   Hitler do władzy doszedł dosłownie po trupach. Kto był niewygodny kończył w piachu, to, że propaganda w latach trzydziestych była umiarkowana, a Hitler budował swoje poparcie - nawet
   Czytaj całość
   w USA - nie znaczy, że był kiedykolwiek "szanowany i adorowany" - nie wszyscy wiedzieli o nocy długich noży... Piłsudski wiedział, ale był za stary, a sanacyjni wataszkowie skupieni byli na swoich interesikach. Jakim rasistą i faszystą trzeba być, by pomimo tylu milionów ofiar wśród rodaków zacytować Hitlera. PS. dobry artykuł, nie znałem tych historii - teraz współczuję Oskarowi Gollobowi w takiej rodzinie można popaść w depresję.
   • boro69 Zgłoś komentarz
    "Ze względu na agresywną jazdę, zagraniczni żużlowcy nie przepadali za Polakiem" Karma wróciła do Tomasza...
    • Sebastian1978 Zgłoś komentarz
     Władek kłamał co do dlugow....dostal z miasta dużo wyższa dotacje niż wynosiły dlugi i do dziś nie rozliczył tej dotacji.....wtajemniczeni wiedza ze wypłacał sobie pensje 30 tys
     Czytaj całość
     zł.....I to w klubie 2 ligowym.....I ostatni fakt..klub dostal dosłownie za 1 tys zł....a odsprzedał za około 500 tys.....( tego z resztą tez do dzis nie ujawniono traktując jak tajemnice wojskowa) kpina ze dziennikarzyny nigdy nie poruszają tego tematu!
     • kiks Zgłoś komentarz
      Kto ma trochę latek, ten pamięta, że Tomek stał się normalniejszym człowiekiem i sięgnął po tytuły, gdy odciął się od szalonego Papy Golloba. Na pewno w młodości pomógł swym
      Czytaj całość
      synom, ale później prowadził ich tylko do destrukcji.
      • lunch Zgłoś komentarz
       "Jednak zasłużonemu bydgoszczaninowi nie można też odmówić zasług." Taaak, a w słoneczne dni można zobaczyć słońce.
       • lunch Zgłoś komentarz
        "Jednak zasłużonemu bydgoszczaninowi nie można też odmówić zasług." Taaak, a w słoneczne dni można zobaczyć słońce.
        • Bonzo65 Zgłoś komentarz
         Może gdyby Tomek był prowadzony przez kogoś innego w latach młodości,to nie był by mistrzem świata tylko raz, takie moje zdanie.
         • Maciula87 Zgłoś komentarz
          Tomek został mistrzem nie dzięki Władziowi, tylko dlatego ,że poszedł "na swoje"... Jaca w większości lat w Tarnowie nie prezentował już wysokiego poziomu, klan się
          Czytaj całość
          skończył... Dlatego mamy mistrza, Władek nie jest dobrym wychowawcom, idzie po trupach, niby walczył o synów ale jakimi sposobami... Tomek bez jego chorych zachowań i tak by wyskoczył przed szereg - z takim talentem, nie wierze, że nie!
          • Tyfus Wielki Pierwszy Zgłoś komentarz
           @Blejk Carington: są dwie opcję: albo dalej czegoś nie rozumiesz albo o Polonii czytasz od kilku miesięcy.... Piszesz prześmiewczo, że za MIEJSKIE pieniądze spłacił długi... a nie
           Czytaj całość
           wiesz kto tych długów narobił, kto był wtedy u sterów w Polonii.... Wytłumaczę i proszę nie gadaj więcej głupot. Nazwiska jak Deresinski I inne psy to byli chloptasie z polecenia miasta (prezydenta) który leje na Polonię. Chciał ją po cichu zniszczyć non stop wymieniając to pseudo menadżerów,ktorzy wyprowadzali hajs. Roczne MIEJSKIE pieniądze na sport płynęły przez Polonię i chloptasiow tam rządzących z powrotem do kasy miejskiej ale dzielone już przez urzędasów (elit) po kieszeniach. Brak płacenia rachunków za media przy organizowaniu imprez i pobieraniu z tego korzyści... Później nagle nikt nic nie wie... I tak właśnie miasto sralo we własne gniazdo. Rozpieprzyli Polonię to i płacili SWOJE długi!!!! Ten syf był bliski ukazania się w całej jakości ale ktoś sprytny z miasta poszedł po rozum do głowy i po punkty wyborcze, nagle ratując Polonię dając jej MIEJSKIE pieniądze (miliony) rozłożone na kilka lat na spłatę ICH długu. Polonia została okradziona i te pieniądze należało jej zwrócić!!!!!!!
           • speed01 Zgłoś komentarz
            "Tomasz szybko stał się gwiazdą w Bydgoszczy, która na początku lat 90 zakochała się w żużlu". Bydgoszcz była zakochana w żużlu na długo przed narodzinami Tomasza Golloba,
            Czytaj całość
            ale skąd pismak może o tym wiedzieć?...
            • SpartyFan Zgłoś komentarz
             Jaki jest cel tego artykułu?
             • FIS 500 Zgłoś komentarz
              Dla mnie ten Pan to osoba nad wyraz kontrowersyjna ,nie mogę mu zapomnieć słów.. Reprezentacja....Tomasz Gollob....ścierwo na kiju...Kto interesuje się troszkę żużlem ten wie o czym
              Czytaj całość
              piszę. Tyle odemnie.
              Zobacz więcej komentarzy (13)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×