KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Transfer Bartłomieja Kowalskiego był jego pierwszą misją dla Betard Sparty. "Nie rozumiem tej fali hejtu"

- Nie twierdzę, że Bartek Kowalski nie popełnił żadnego błędu, bo być może to zrobił, ale bądźmy wyrozumiali i dajmy mu się uczyć. To młody chłopak, który nagle stał się najgorętszym juniorem na rynku - mówi Piotr Mikołajczak z Betard Sparty.

Jarosław Galewski
Jarosław Galewski
Bartłomiej Kowalski w kasku czerwonym WP SportoweFakty / Patryk Kowalski / Na zdjęciu: Bartłomiej Kowalski w kasku czerwonym
Jarosław Galewski, WP SportoweFakty: Jak odnajduje się pan w nowym klubie?

Piotr Mikołajczak, manager ds. sportu w Betard Sparcie Wrocław: Jestem we Wrocławiu już grubo ponad miesiąc i można powiedzieć, że od początku działam na miejscu. Pracuję od poniedziałku do piątku, a na weekendy zjeżdżam do domu. Cały czas poznaję jeszcze klub jako organizację, ale także różne instytucje, z którymi muszę współpracować z racji nowej funkcji. Powoli się tego uczę i nabieram doświadczenia. Mam dużą pomoc ze strony współpracowników, którzy są mi bardzo przychylni. Wszystko zmierza we właściwym kierunku.

Na czym dokładnie polegają pana zadania?

Można powiedzieć, że koordynuję pracę pierwszej drużyny, zespołu U24 i drużyn juniorskich. Do tego dochodzi wsparcie administracyjno-organizacyjne sztabu szkoleniowego, czyli Dariusza Śledzia i Grega Hancocka. Zajmuję się również takimi obszarami jak warsztat, szkółka czy zapotrzebowanie na części do motocykli. To wszystko jest na mojej głowie. Uczestniczę także w przygotowaniu klubu do procesu licencyjnego. Mam sporo zadań, ale staram się z nich wywiązywać jak najlepiej.

Czy to pan odegrał kluczową rolę w transferze Bartłomieja Kowalskiego?

Nie chciałbym tego tak nazywać. Oczywiście, z Bartkiem znamy się doskonale, bo jeździł u mnie w Opolu, więc prowadzenie rozmów było czymś naturalnym. Przez miesiąc byliśmy w stałym kontakcie. Kiedy przyszedłem do Wrocławia, to ten kontakt został zintensyfikowany. Można w pewnym sensie powiedzieć, że to była moja pierwsza misja dla nowego klubu, którą powierzył mi zarząd. Starałem się pomóc w negocjacjach, które nie były łatwe. Cieszę się, że dołożyłem swoją małą cegiełkę, aczkolwiek prezes Andrzej Rusko jest na tyle skutecznym człowiekiem, że trzeba mówić przede wszystkim o nim i jego olbrzymim wkładzie.

Transfer Bartłomieja Kowalskiego wzbudził wiele emocji. Niektórzy mówią, że sposób prowadzenia negocjacji przez zawodnika pozostawiał wiele do życzenia.

Rozmawiałem na ten temat wiele razy z Bartkiem i jego rodziną. Nie rozumiem fali hejtu i wypowiedzi niektórych działaczy. To młody chłopak. Ma dopiero 19 lat i z dnia na dzień stał się najgorętszym juniorskim nazwiskiem na rynku. To była dla niego zupełnie nowa rzeczywistość. Nie twierdzę, że nie popełnił żadnego błędu, bo być może to zrobił, ale bądźmy wyrozumiali i dajmy mu się uczyć. On pierwszy raz w swojej karierze podpisał kontrakt zawodowy. Być może w pewnym momencie ktoś mu źle doradził, ale ja nie ganiłbym aż tak tego chłopaka. Uważam, że niektóre reakcje są nieadekwatne do tego, co się wydarzyło.

Czy uważa pan, że emocje związane z tym transferem będą mu ciążyć w trakcie nowego sezonu? Na wielu stadionach Kowalski nie będzie mile widziany.

Nie sądzę, że to będzie problem. Staram mu się tłumaczyć, by się od tego odciął. Poleciłem mu nawet, żeby zaglądał tylko na profil klubowy Betard Sparty, gdzie został gorąco przyjęty. Tym powinien się teraz nakręcać. Czytanie całej reszty artykułów nie ma sensu. Powinien się od tego odciąć.

Ile może dać Bartłomiej Kowalski Betard Sparcie Wrocław? Z jednej strony mówi się, że to było najgorętsze nazwisko na rynku, a z drugiej, że do tej pory zawodnik niewiele pokazał, bo na poziomie PGE Ekstraligi zdobył tylko kilka punktów.

Mam wrażenie, że wszyscy, którzy nie pozyskali Bartka, zaczynają teraz zmieniać narrację i opowiadać, że on jeszcze nic wielkiego w żużlu na ekstraligowym poziomie nie pokazał. Proszę jednak pamiętać, że jeździł bardzo niewiele. Punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia. Ja nie mam wątpliwości, że Bartek byłby uznawany za zdecydowanie bardziej wartościowego zawodnika, gdyby dostał więcej szans. Zobaczymy, ile zyska dzięki niemu Betard Sparta, aczkolwiek ja jestem optymistą. Myślę, że jazda w takim zespole będzie dla niego dodatkową mobilizacją. Według mnie ma wszystko, żeby być juniorem pokroju Mateusza Świdnickiego, Mateusza Cierniaka czy Wiktora Lamparta.

Wróćmy do tematu pana pracy we Wrocławiu. Długo zastanawiał się pan nad przyjęciem propozycji?

Jeśli chodzi o podjęcie decyzji, to chwilę to trwało. Nie podjąłem jej po pierwszym telefonie ani po pierwszym spotkaniu twarzą w twarz. Musiałem to przemyśleć, a poza tym czekałem na rozwój wydarzeń w Opolu. Ważne były w tym wszystkim także kwestie rodzinne. Moje życie zawodowe od 25 lat układa się tak, że działam poza domem, więc musiałem to przedyskutować z rodziną i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dam radę, czy lepiej dać sobie na razie spokój z żużlem. Miałem w głowie różne myśli, ale po drugiej rozmowie ze Spartą byłem pewny, że chcę być we Wrocławiu.

Miał pan inne propozycje?

Były inne propozycje, aczkolwiek nazwałbym to bardziej sondowaniem tematu. Mogłem pracować bliżej domu, ale zależało mi też na prawdziwym wyzwaniu, a praca w Betard Sparcie takim bez wątpienia jest. Traktuję to również w pewnym sensie jako nagrodę za to, co do tej pory zrobiłem. Mam wrażenie, że ta propozycja była efektem obserwacji mojej osoby i dotychczasowych dokonań. To wielkie wyróżnienie.

Był temat powrotu do Gniezna?

Nie miałem oficjalnej propozycji z Gniezna od czasu, kiedy odszedłem z klubu. Oczywiście, regularnie rozmawiam z ludźmi, którzy tam działają. Start będzie zawsze głęboko w moim sercu. Gdyby pojawiła się oferta, to zapewne bym ją poważnie przemyślał. Nic w tym temacie się jednak od dłuższego czasu nie dzieje. W klubie następują zmiany personalne. Może w przyszłości jeszcze tam wrócę, ale na ten moment czekają mnie inne wyzwania.

A jak ocenia pan kierunek, w którym zmierza klub z Gniezna?

Ciężko mi oceniać Start. Pewne rzeczy przez ostatni rok totalnie mi się nie podobały. To zresztą widać po wyniku sportowym z sezonu 2021. Teraz w klubie pojawiają się jednak nowe twarze i mam nadzieję, że coś drgnie do przodu. Wierzę, że zawodnicy, którzy zostali zakontraktowani, zapewnią tej drużynie spokojne utrzymanie, a liczę po cichu, że osiągną coś więcej.

A co z OK Bedmet Kolejarzem Opole? Czy klub w końcu awansuje do eWinner 1. Ligi?

Bardzo im tego życzę i jestem za nimi całym sercem. Druga liga w sezonie 2022 będzie jednak szalenie wyrównana. Mam wrażenie, że jeszcze bardziej niż w tym roku. Trudno mi nawet pokusić się o prognozę i wskazać zespoły, które pojadą w finale, a co dopiero powiedzieć, kto wygra rozgrywki. Nie widzę murowanego faworyta, ale mam nadzieję, że opolanie odniosą sukces.

Zobacz także:
Świetne wyniki oglądalności PGE Ekstraligi
Zawodnik utknął w RPA

ZOBACZ WIDEO Żużel. Nie zna domowego toru, ale jest przekonany, że odnajdzie się w każdych warunkach


Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->
Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (39)
 • leonidaswro Zgłoś komentarz
  @Andy Stal: Nic mi nie wiadomo, aby Pan Rusko wyrolował kogokolwiek. Ale jeśli masz rację, to prezesi tych "wyrolowanych" działają jak przedszkolacy!
  • Andy Stal Zgłoś komentarz
   Wszyscy tu przeżywają temat Kowalskiego jak młody rolnik podorywkę. A ja myślę że Sparta wyrzuciła pieniądze w błoto przynajmniej na najbliższe dwa lata. Ten chłopak jak na razie
   Czytaj całość
   niczego wartościowego nie pokazał na torze, i myślę że tak pozostanie. Te kluby które zostały wyrolowane przez niejakiego Pana Rusko, powinny się cieszyć a nie płakać. Czas pokaże czy się pomyliłem pisząc dzisiaj ten tekst ? Jeśli tak? , to odszczekam. A Kowalski wraz ze swoim tatusiem mają już przesrany wizerunek choć do startu ligi jeszcze daleko.
   • K.S.S.G 1947 Zgłoś komentarz
    @SpartyFan: Napisałeś dokładnie to czego po kibicach Sparty mogłem sie spodziewać:) Ja wiem,że wy i kibice Motoru będziecie bronić tego regulaminu,bo on po prostu wam pasuje.Napisałeś
    Czytaj całość
    "Co stoi na przeszkodzie, żeby inne kluby postarały się o lepszy budżet? Nie jęczeć po forach tylko do roboty panowie!" a ja Ci na to odpisze w Twoim stylu: co stoi na przeszkodzie,żeby inne kluby zaczęły szkolić i postarały sie o lepszych wychowanków.Nie jęczeć tylko do roboty Panowie :)
    • K.S.S.G 1947 Zgłoś komentarz
     @leonidaswro: Jak zwykle Twoja wypowiedź jest pełna jadu do Gorzowa i kompletnie pozbawiona sensu.Po za tym nie swiruj,że Wrocek to jest obraźliwa nazwa Twojego miasta.To jest zdrobnienie
     Czytaj całość
     tak jak na Bydgoszcz mówi się Bydzia,tak na was się mówi Wrocek.Pisząc to nikt Wrocławia nie obraża.Wstyd,że trzeba Tobie to tłumaczyć
     • Grze-chotnik Zgłoś komentarz
      No i gitara. Przynajmniej zobaczymy co chłopak potrafi.
      • Arczi Speedway Zgłoś komentarz
       Kowalski dobrze zrobił a innym gul chodzi że Rusko ma głowę do interesów .Nigdy barany nie będziecie mieć takiej kasy jak on zarobił bo za głupi jesteście -SPARTA MISTRZ
       • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
        Gala,dajcie juz spokoj z tym Kowalskim. Krecisz afere jak Twoj ziom Ostaf. Pisz lepiej czy Bajer oddal pieniadze bylej dziewczynie?;) P.S. Za sciagnieciem Kowalskiego do Sparty stoi wielki
        Czytaj całość
        menago Don Bartolo Czekanski z legendarnego Wilkszyna,tylko z wrodzonej skromnosci nie wspomina o tym w felietonie. Ale na to przyjdzie pora po sezonie 2022;)
        • kibicujmy kulturalnie Zgłoś komentarz
         Rusko nakupował bo w swoim składzie to druga liga. Załosny klub
         • SpartyFan Zgłoś komentarz
          @leonidaswro: ta niechęć "całej Polski" do Sparty jest przereklamowana. Nieraz to widziałem nawet tu na SF. Dlatego wolę podejście do osoby, a nie jechać po kimś, bo jest z
          Czytaj całość
          Gorzowa, Wrocławia czy Leszna.
          • leonidaswro Zgłoś komentarz
           @SpartyFan: Rusko jest niedobry, bo troszczy się o swój klub. Dobre są niedołęgi, które podpalają rozdzielnie (ew. rozbijają siekierą), lub bez zgody zarządcy ligi przebudowują tor
           Czytaj całość
           niezgodnie z regulaminem, bo nie mają o tym pojęcia. Super są też tacy, co podpisują wirtualne kontrakty, co powoduje plajtę klubu. Ci są godni pochwały. Mam w dooopie czy kochacie Spartę czy nie, zwłaszcza tam w Kobylewie. Ważne, że kochamy ja my, Wrocławiacy!
           • leonidaswro Zgłoś komentarz
            @K.S.S.G 1947: Mylisz się! To negatywne opinie o Bartusiu-Obajtusiu skutkują usunięciem wpisu. Poza tym żadna spółka skarbu państwa nie sponsoruje Sparty. A Orlen i owszem - sam wiesz
            Czytaj całość
            kogo :-) A minusa dałem ci Kobylaku za to, że o moim mieście pisze"wrocek"
            • Ķʊɲɞ Ĺɑσ Zgłoś komentarz
             Jeszcze jedno. Proszę nie hejtować młodego Kowalskiego tylko jak już to jego ojca.
             • SpartyFan Zgłoś komentarz
              @K.S.S.G 1947: "a może by tak wprowadzić przepis,że w klubach na juniorce mogą jeździć tylko wychowankowie?" Jest coraz mniej chętnych do jazdy na żużlu. Dlaczego? Spójrz na
              Czytaj całość
              Jabłońskich. Chciałbyś być w takiej sytuacji? Wkrótce zawodników trzeba będzie ściągać z zagranicy (pewnie Rosja, Ukraina), bo u nas nie będzie młodzieżowców. P.S. Co stoi na przeszkodzie, żeby inne kluby postarały się o lepszy budżet? Nie jęczeć po forach tylko do roboty panowie!
              Zobacz więcej komentarzy (10)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×