Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

"Największy wstyd dla środowiska". Gdzie są pieniądze zmarłej gwiazdy?

- Przerabiałem różne historie zaległości wobec zawodników, ale ta to największy wstyd dla środowiska żużlowego. Mówimy o kimś, kogo nie ma już między nami - grzmi Krzysztof Cegielski. Sprawa dotyczy zaległych pieniędzy dla rodziny Tomasza Jędrzejaka.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Tomasz Jędrzejak z żoną Karoliną oraz córkami: Oliwią i Lilly Archiwum prywatne / Na zdjęciu: Tomasz Jędrzejak z żoną Karoliną oraz córkami: Oliwią i Lilly
Rok temu, 1 grudnia 2020 roku Krzysztof Cegielski w wywiadzie dla WP SportoweFakty mówił, że pomaga walczyć o zaległe pieniądze dla rodziny Tomasza Jędrzejaka, który popełnił samobójstwo. Więcej TUTAJ. Z kolei 20 stycznia opublikowaliśmy, jako jedyni, poruszający wywiad z wdową po zmarłym 14 sierpnia 2018 roku byłym indywidualnym mistrzu Polski na żużlu. Więcej TUTAJ

Pozwani nie stawili się w sądzie

Mijają kolejne miesiące i lata, a zaległości z czasów, kiedy Tomasz Jędrzejak żył i zarabiał na torze, nadal pozostają nieuregulowane. W styczniu tego roku Karolina Jędrzejak mówiła nam, że sprawa trafiła do sądu, bo polubownie nie udało się odzyskać pieniędzy.

- Jedna z tych spraw dotyczy sezonu 2017. Jeszcze za życia mąż miał tę sprawę niezamkniętą. Walczył ponad rok. To nie jest zatem tak, że tylko ja próbuję odzyskać pieniądze, ale kontynuuję to, co robił Tomek za życia. Gdybym nie zdecydowała się wystąpić na drogę sądową, sprawy uległyby przedawnieniu - mówiła we wspomnianym wywiadzie Karolina Jędrzejak.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Nie zna domowego toru, ale jest przekonany, że odnajdzie się w każdych warunkach

Dwie kolejne dotyczyły czasu, gdy żużlowiec startował w klubie z Rzeszowa i nie dostał rozliczenia zarówno pieniędzy podlegających procesowi licencyjnemu, jak i tych z umów sponsorskich. Stąd też jeden z pozwów dotyczy Ireneusza Nawrockiego, który wówczas działał w Rzeszowie.

Nawrocki wypiera się zaległości

Udało nam się skontaktować z Nawrockim, który stanowczo zaprzecza, by miał jakieś zaległości wobec nieżyjącego żużlowca. - Nie ma żadnej sprawy, bo nie mogło być. Owszem, byłem po śmierci Tomasza Jędrzejaka u jego żony i chciałem przekazać pieniądze na zasadzie podarunku, bo kobieta została sama z dziećmi. Pieniądze za tzw. podpis, które zapłaciłem zawodnikowi, dotyczyły całego sezonu, a skoro żużlowiec nie startował przez cały rok, to w umowie wyraźnie jest napisane, że ta kwota proporcjonalnie podlega zwrotowi - uważa Nawrocki.

Były prezes rzeszowskiego klubu uważa wręcz, że to jemu należał się zwrot pieniędzy, skoro zawodnik nie wykonał kontraktu. - Pieniądze powinny być zatem w połowie zwrócone, bo to, co się stało, miało miejsce w połowie sezonu. Zaległości dotyczyły natomiast dwóch meczów i było to, o ile mnie pamięć nie myli, trzydzieści kilka tysięcy złotych. Będąc u pani Jędrzejak, prosiłem o wystawienie faktury, żebym mógł zapłacić - twierdzi Ireneusz Nawrocki.

Karolina Jędrzejak podtrzymuje to, co powiedziała w styczniowym wywiadzie, że jedyną prawdą ze słów wypowiedzianych przez Ireneusza Nawrockiego jest to, że był u niej w domu, a zaległości wobec jej nieżyjącego męża bynajmniej nie dotyczą dwóch meczów. Nawrocki miał jej także oferować przyjęcie weksla, na co się nie zgodziła. Faktem niezaprzeczalnym jest to, że rzeszowski klub nie otrzymał na sezon 2019 licencji. Zaległości zatem musiały być, choć Nawrocki twierdzi, że to GKSŻ się na niego uwzięła.

Karolina Jędrzejak niechętnie wraca do tamtych spraw, które wciąż wywołują ból.
- Dla mnie priorytetem jest dokończenie sprawy z 2017 roku. Tomek nie zdążył tego tematu załatwić, a wiem, jak bardzo go to bolało i jak długo o to zabiegał. On już nie może tego dokończyć. Ja postanowiłam to zrobić za niego - podkreślała w styczniowym wywiadzie.

Dziesięć miesięcy i nic się nie zmieniło

Od wspomnianej rozmowy minęło ponad dziesięć miesięcy. Jak dowiedzieliśmy się od Karoliny Jędrzejak, nadal w tej kwestii nic się nie zmieniło. Rozprawy się odbyły. Pozwani nie stawili się w sądzie. Pieniędzy jak nie było, tak nie ma.

Zbulwersowania sytuacją nie kryje Krzysztof Cegielski, były żużlowiec, przyjaciel zmarłego Tomasza Jędrzejaka. - Mnie osobiście dla rodziny Tomka udało się kilka zaległości odzyskać i uregulować kwestię ubezpieczenia. Widzę, że kolejne nieuregulowane sprawy są uzależnione przede wszystkim od dobrej woli zainteresowanych. Jak twierdzi Karolina, małżonka Tomka, zaległości - nazwijmy to sponsorskich - nie byłoby, gdyby umowy byłby realizowane bezpośrednio z klubami. Od zawsze powtarzam, że funkcjonujące przepisy finansowe w polskich ligach są patologią i największym złem ostatnich lat. A sytuacja z Tomkiem i jego rodziną jest skrajnym tego przykładem - mówi w rozmowie z WP SportoweFakty Krzysztof Cegielski, szef Stowarzyszenia "Metanol".

Najgorsze jest to, że teraz wszyscy chowają głowy w piasek. - Brak reakcji jest zdumiewający. Prosiłem kilka razy nasze władze, aby pomóc rodzinie Tomka w odzyskaniu zarobionych przez niego pieniędzy. Wszyscy widzimy, jaki jest skutek - dodaje Cegielski.

Piękne słowa, najważniejszego gestu brak

W 2021 roku Betard Sparta Wrocław zdobywała Drużynowe Mistrzostwo Polski. Tytuł, o którym tak bardzo marzył Tomasz Jędrzejak, a którego nie udało mu się zdobyć z tą drużyną w 2017 roku. Koledzy z toru Tomasza Jędrzejaka, Maciej Janowski i Tai Woffinden, złoto dedykowali nieżyjącemu już zawodnikowi. Gest piękny, ale szkoda, że inni nadal nie poczuwają się do wykonania ważniejszego gestu, który zamknąłby sprawę niezapłaconych pieniędzy przez sponsora z 2017 roku.

Karolina Jędrzejak często podkreśla, że właśnie Krzysztof Cegielski nie tylko pomaga, ale jest motorem napędowym do działań, by doprowadzić do końca sprawy z przeszłości. Tomasza Jędrzejaka nie ma już na świecie od ponad trzech lat, a rodzinie nie chodzi już nawet o te pieniądze, ale o honorowe załatwienie tematów, o które walczył nieżyjący żużlowiec.

- Rodzinie jest zawsze trudno walczyć w takiej sytuacji. Mam ogromną nadzieję, że każdy kto może pomóc w tej sprawie, zrobi wszystko, żeby Karolina i Tomka córki otrzymały to, co jej mąż i ich ojciec wypracował ciężką pracą na torze. Przypomnę, że to właśnie ta praca i pasja pośrednio zabrały Tomka rodzinie i nam wszystkim - kończy Krzysztof Cegielski.

Kup bilet na 2023 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland – Warsaw. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (54)
 • tejot_tejot Zgłoś komentarz
  @KSFZ nie mierz wszystkich swoją miarą! To, że w Zielonej Górze obchodzi się przepisy dotyczące wynagrodzeń zawodników to nie znaczy, że tak samo działają wszystkie ośrodki
  Czytaj całość
  żużlowe w Polsce.
  • Gekon Zgłoś komentarz
   Proszę litości. Pan Tomek nie żyje ponad trzy lata i jeszcze ktoś chce za niego pobrać pieniądze które tylko jemu się należały? Czyj to był kontrakt? Cegielskiego czy żony pana
   Czytaj całość
   Tomka? Z jakiej racji zaległe pieniądze dla Tomka z jego kontraktu ma otrzymać żona? Ewentualnie od tego to polisa jest na życie i w razie śmierci małżonka, można coś dostać, ale z niej grosza nie będzie bo za samobójstwo nie wypłacają. O co cały szum? Nie żyje, temat zakopany. Ewentualnie jakieś powództwo za niewypełnienie się z obowiązku zapłaty wynagrodzenia przez klub dla męża i wskazać kwotę zadość uczynienia np. dla dzieci. Jestem ciekaw ilu z was by otrzymało wypłaty swoich malozonkow gdyby zmarli a pracodawca zalegalby im z płatnością. Powodzenia życzę w sądzie. To nie jest pobieranie renty rodzinnej czy po mężu. Inna bajka.
   • KSFZ Zgłoś komentarz
    emillek. I oni Rzeszów krytykowali. A sami nie lepsi. Wymyślili jakiegoś mitycznego sponsora i żonę sp Tomka Jędrzejaka wysyłają do niego.
    • emillek Zgłoś komentarz
     No prosze krystaliczny WTS też ma długi wobec Ś.P Ogóra? Kto by pomyślał? Przecież to niemożliwe,żeby taki klub,który niby zawsze wszystko robi zgodnie z zasadami fair play robił
     Czytaj całość
     takie wałki:) Tymczasem okazuje się,że kolejne szambo się wylało ze słynnych wrocławskich studzienek :)
     • KSFZ Zgłoś komentarz
      Widzę, że wroclawiaki już zgłaszają niewygodne wpisy. Napiszę więc krótko. Sparta miała moralny obowiązek uregulować zaległości za jakiegoś mitycznego sponsora ponieważ to kluby
      Czytaj całość
      wymyśliły kontakty sponsorskie żeby obejść ograniczenia finansowe kontraktów.
      • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
       A czego można się spodziewać po Dyzmie żużla. Wiadomo, że nie zapłaci. Może na ten temat wypowie się Marcin Janiak, który był prawą ręką Nawrockiego.
       • SpartyFan Zgłoś komentarz
        @KSFZ: "Zalegaliscie mu z kasą i takie są fakty." (w domyśle Sparta) Jeśli są to FAKTY sprawę trzeba skierować do Sądu. Również jestem za. Sparta to jeden z nielicznych
        Czytaj całość
        klubów w kraju, który od wielu lat jest wypłacalny, nie chowa się za lewym bankructwem i kontynuacją działalności pod nową nazwą. Z tego względu nie będzie problemu z egzekucją prawomocnego wyroku Sądu.
        • SpartyFan Zgłoś komentarz
         @krakowska49: "niech mu Bug wybaczy" BUg to znaczy? Rzeka czy błąd? A może chodzi o Boga? Bo ten odmienia się na BÓg.
         • zbyszko64 Zgłoś komentarz
          Przecież mógł poczekać z tym aż skończy się sezon a nie w środku sezonu. Dajcie spokój . Trzeba się trochę zastanowić . Wykończył Irka normalnie no. Nie mógł poczekać jeszcze
          Czytaj całość
          te 2 -3 miesiące i wtedy sobie to zrobić. A nie kiedy mu się coś zamaniło . Ze wszystkim można poczekać , objechał by jeszcze te 2-3 mecze i wtedy se mógł to robić.
          • ZKS Stal Rzeszów. Zgłoś komentarz
           Brednie typu, że nie żyje bo ktoś mu wisiał trochę kasy to dramat. Szkoda chłopaka, ale problem się tlil latami. Kto ma wiedzieć jak było ten wie.
           • KSFZ Zgłoś komentarz
             Pan wszystkich Panów. Jakim sponsorem? Co Ty bredzisz. Mityczny sponsor to wymysl klubów po to żeby obejść ograniczenia płacowe ale w rzeczywistości to klub miał płacić kasę. A
            Czytaj całość
            Sparta miała spłatę zobowiązań w dooopie. Sparta tak samo jak Rzeszów przyczyniła się do śmierci Ogóra.
            • FAN SPEEDWAYA nr 1 Zgłoś komentarz
             PODE ŚWINIE! TO SKANDAL BY DO DZIŚ NIE ZAPŁACIĆ RODZINIE ! GDZIE WY MACIE SUMIENIA?! POZAMYKAĆ WAS ! KASA DLA RODZINY NATYCHMIAST I TO Z ODSETKAMI! GDZIE POLSKA PROKURATURA,GDZIE
             Czytaj całość
             PAN ZIOBRO!?
             • KSFZ Zgłoś komentarz
              tejot_tejot. Jakiego ty chcesz sprostowania. Zalegaliscie mu z kasą i takie są fakty. A zwalanie winy na jakiegoś sponsora to wykręcanie się sianem. Przecież wiadomo że to kluby
              Czytaj całość
              załatwiają tych sponsorów i gwarantują za nich zawodnikom. A robią tak dlatego ponieważ ogranicza je tzw ustawa kominowa. I nie wybielaj tutaj swojego klubu bo jesteście największym szkodnikiem polskiego zuzla.
              Zobacz więcej komentarzy (15)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×