KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Sezon ligowy w Europie rozpocznie się już 19 lutego

W ostatnich latach ligowy sezon w Europie przeważnie rozpoczynał się jeszcze w lutym, na francuskich torach. Podobne założenia mają organizatorzy żużlowych imprez w tym kraju również na ten rok i z rozgrywkami chcą ruszyć już za kilka tygodni.

Stanisław Wrona
Stanisław Wrona
Steven Goret WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Steven Goret
Przypomnijmy, że projekt francuskiej Ligue Nationale de Speedway wystartował w lutym 2017 roku, zatem sezon, który rozpocznie się niebawem, będzie szóstym w historii tej rywalizacji. W pierwszej edycji w lidze startowały ekipy z Marmande, Lamothe-Landerron, La Reole oraz Macon.

Po jednym sezonie miejsce tego ostatniego zajął zespół z Morizes. Tym samym wszystkie ligowe ośrodki przez ostatnie lata znajdowały się w odległości maksymalnie 30 kilometrów od siebie (Macon jest położone w innej części Francji, ok. 550 kilometrów od reszty klubów).

W ubiegłym roku triumf w lidze odniósł zespół z Marmande, który słabiej radził sobie w latach poprzednich. Drugie miejsce zajęła ekipa z Morizes, a trzecie z La Reole. Na ostatniej lokacie, w czterozespołowej lidze, uplasowała się drużyna z Lamothe-Landerron, gdzie w ostatnich latach odbywało się sporo imprez międzynarodowych.

Wiemy już niestety, że w sezonie 2022 w Ligue Nationale de Speedway nie wystartuje tyle drużyn, co w każdej z dotychczasowych edycji. Z powodu problemów finansowych do rywalizacji nie przystąpi zespół z Lamothe-Landerron. Każda z ekip będzie miała za rywali tylko dwa zespoły, rozegranych zostanie zatem łącznie tylko sześć ligowych pojedynków, czyli o połowę mniej niż w poprzednich latach (odbywało się 12).

Nie wiemy, czy ten stan rzeczy będzie trwał również w następnym sezonie, ale najpewniej jakiekolwiek decyzje na ten temat będą podejmowane już po zakończeniu zbliżających się rozgrywek. Te powinny rozpocząć się 19 lutego, tradycyjnie w Marmande (jedynie w 2021 przez COVID-19 było inaczej). Co ciekawe, wszystkie trzy ekipy rozegrają swoje "domowe" spotkania po kolei, czyli dwa pierwsze odbędą się na jednym z torów, kolejne na drugim i ostatnie na trzecim. Mecz kończący sezon zaplanowano w La Reole na 19 czerwca. Dodatkowo po zmaganiach ligowych, w Macon powinien odbyć się półfinał Mistrzostw Europy Par oraz finał Indywidualnych Mistrzostw Francji.

Aktualne obostrzenia związane z pandemią COVID-19 nie stanowią zagrożenia dla rozgrywek ligowych w tym kraju. Na zawody na świeżym powietrzu może wejść do 2 tys. kibiców, więc z pewnością imprezy żużlowe - jeśli nic się nie zmieni - będą mogły się odbyć bez problemów. Chętni muszą jednak okazać tzw. "paszport covidowy", który w tym kraju jest ważny aktualnie po przyjęciu dwóch dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi lub już tej "przypominającej".

Przypomnijmy, że w ostatnich sezonach w rozgrywkach ligi francuskiej występowało kilku obcokrajowców. W zespołach z tego kraju startowali m.in. Chris Harris, Max Dilger czy Troy Batchelor, którzy w sezonie 2022 będą ponownie rywalizować w polskiej 2. Lidze Żużlowej.

Terminarz Ligue Nationale de Speedway oraz inne imprezy w sezonie 2022:
19 lutego - Marmande - Morizes
5 marca - Marmande - La Reole
27 marca - Morizes - La Reole
10 kwietnia - Morizes - Marmande
24 kwietnia - La Reole - Marmande
19 czerwca - Le Reole - Morizes
23 lipca - Półfinał Mistrzostw Europy Par (Macon)
10 września - Finał Indywidualnych Mistrzostw Francji (Macon)

Czytaj także:
Kolejny stadion może doczekać się modernizacji! Miasto zleciło koncepcję architektoniczną
Niedawno był jednym z najlepszych w lidze. W sezonie 2022 może pomóc sprawić niespodziankę

ZOBACZ WIDEO Żużel. Cellfast Wilki Krosno z najtrudniejszym kalendarzem na start sezonu w eWinner 1. Lidze?


Szukamy współpracowników! Dołącz do redakcji żużlowej WP SportoweFakty! ->
Czy żużlowa liga francuska ma szansę rozwinąć się w kolejnych latach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×