Żużel. Podwójny mistrz na nowym obiekcie. 63-latek dwukrotnie stanął na podium

W weekend w Szwecji odbyły się dwie mistrzowskie imprezy - turniej o czempionat tego kraju oraz Finał Nordycki. Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy zorganizowano je na nowym obiekcie w Kalix, gdzie dwukrotnie triumfował ten sam zawodnik.

Stanisław Wrona
Martin Haarahiltunen WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Martin Haarahiltunen
Mowa tu o stałym uczestniku Indywidualnych Mistrzostw Świata w ice speedwayu, Martinie Haarahiltunenie. W piątkowy wieczór w serii zasadniczej zgromadził on 12 punktów, wygrywając finał. W sobotę natomiast był już bezbłędny, kompletując w zawodach sześć zwycięstw, łącznie z tym w decydującym biegu dnia.

W finale Indywidualnych Mistrzostw Szwecji, w piątek na podium stanęli jeszcze 63-letni Stefan Svensson oraz Albin Lindblom. Dzień później w Finale Nordyckim drugie miejsce zajął Jimmy Hornell, a brązowy krążek wywalczył srebrny medalista z poprzedniego dnia i weteran lodowych torów, Stefan Svensson. O pechu może mówić drugi ze stałych uczestników lodowego Grand Prix - Ove Ledstrom, który pomimo dobrej postawy, w obydwu finałach uplasował się na czwartych lokatach.

W finale Indywidualnych Mistrzostw Szwecji wystąpiło trzech Finów, nie mogli oni jednak wywalczyć medali w tej imprezie. Dzień później w zmaganiach w ramach Finału Nordyckiego reprezentantów Finlandii było już więcej, jednak tylko Henriemu Ahlbomowi udało się awansować do barażu, w którym zajął trzecie miejsce.

W sobotnie popołudnie pechowy przebieg miał 5. wyścig. W nim upadki zanotowali jadący na pierwszym miejscu Pierre Hallen oraz Albin Lindblom. Obaj zawodnicy nie pojawili się więcej na lodowym torze i byli zastępowani przez rezerwowych. Tym samym Lindblom po zajęciu w piątek trzeciego miejsca i zdobycia brązowego medalu, w sobotę nie mógł rywalizować ponownie o najwyższe lokaty.

Finał Indywidualnych Mistrzostw Szwecji - Kalix, 18 marca 2022:
1. Martin Haarahiltunen - 12+3 (3,2,3,3,1) - 1. miejsce w finale
2. Stefan Svensson - 15+2 (3,3,3,3,3) - 2. miejsce w finale
3. Albin Linblom - 12+3+1 (2,2,3,2,3) - 1. miejsce w barażu + 3. miejsce w finale

2. Svensson, Hornell, Olsen, Isoaho
3. Koivula, U. Ledstrom, Abrahamsson, Karlsson (w/2m.)
4. Haarahiltunen, Lindblom, Siira, Borjegren (d4)
16. Svensson,Lindblom, Biskop, Karlsson
17. Lindblom, Hallen, Olsen, U. Ledstrom (w/2m.)

22. Haarahiltunen, Svensson, Lindblom, O. Ledstrom

Martin Haarahiltunen w weekend został podwójnym mistrzem na torze w Kalix Martin Haarahiltunen w weekend został podwójnym mistrzem na torze w Kalix
Finał Nordycki - Kalix, 19 marca 2022: 1. Martin Haarahiltunen - 15+3 (3,3,3,3,3) - 1. miejsce w finale 2. Jimmy Hornell - 11+2+2 (3,3,3,1,1) - 1. miejsce w barażu + 2. miejsce w finale 3. Stefan Svensson - 13+1 (2,2,3,3,3) - 3. miejsce w finale 4. Ove Ledstrom - 13+3+0 (3,3,2,2,3) - 2. miejsce w barażu + 4. miejsce w finale 5. Henri Ahlbom - 11+1 (2,3,2,2,2) - 3. miejsce w barażu 6. Joakim Soderstrom - 9+0 (1,2,3,3,w/u) - 4. miejsce w barażu 7. Heikki Huusko - 8 (0,1,2,2,3) 8. Max Koivula - 7 (1,1,0,3,2) 9. Tomi Norola - 6 (2,0,1,2,1) 10. Hans-Olof Olsen - 5 (0,2,0,1,2) 11. Christer Biskop - 5 (1,0,2,1,1) 12. Jani-Pekka Koivula - 4 (0,1,0,1,2) 13. Matti Isoaho - 4 (1,2,1,d4,0) 14. Pierre Hallen - 3 (3,w/u1,-,-,-) 15. Albin Lindblom - 2 (2,u/-,-,-,-) 16. Markku Weckman - 2 (0,0,1,0,1) 17. Seppo Sirra - 2 (1,1,0,0) 18. Ulf Ledstrom - 0 (0,0,0)