Żużel. Który klub wychował najwięcej uczestników w Grand Prix? Woźniak dopiero drugi po Gollobie

Awans Szymona Woźniaka do Grand Prix 2024 oznacza, że Polska ma już 22 zawodników, którzy dostali się do światowego cyklu na przynajmniej jeden pełen sezon. A który klub wychował najwięcej pełnoprawnych uczestników? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski

Motor Lublin, Sparta Wrocław, Unia Tarnów - po 1 zawodniku

Obecni ekstraligowi potentaci z Lublina i Wrocławia nie dochowali się zbyt wielu reprezentantów, którzy dotarli do bram z napisem "Grand Prix". Przy czym dorobek śp. Roberta Dadosa i Macieja Janowskiego mocno się różni. Ten pierwszy awansował jako indywidualny mistrz świata juniorów, ale sukcesu nie odniósł. Drugi zrobił to przez eliminacje i od tamtej pory jest etatowym zawodnikiem. Zarazem jest jednokrotnym medalistą i wygrał dotąd osiem rund.

Kariera Janusza Kołodzieja potoczyła się tak, że i Tarnów może być z niego dumny, choć jako stały uczestnik jeździł on na światowych torach tylko w dwóch sezonach. Na podium pojedynczej imprezy stał dwa razy, z czego raz na najwyższym stopniu. Z kolei Rune Holtę wrzucamy w tę grupę, bo jest jedynym żużlowcem, który zmienił barwy narodowe na biało-czerwone. Jak wiadomo, karierę w GP rozpoczynał jako reprezentant Norwegii.

Klub/Kraj Zawodnik Pierwszy sezon Stały uczestnik Medale
Motor Robert Dados 1999 1 raz -
Sparta Maciej Janowski 2015 9 razy 0 - 0 - 1
Unia Janusz Kołodziej 2011 2 razy -
Norwegia Rune Holta 2007 5 razy -

CZYTAJ WIĘCEJ: Woffinden potwierdził złamanie! Po zawodach obrał zaskakujący kierunek

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Czy Szymon Woźniak będzie startować w cyklu Grand Prix jako stały uczestnik dłużej niż jeden sezon?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (14)
 • Nick Login Zgłoś komentarz
  @M@rkus: bez sensu. A co ma wspólnego Lublin że złotem Zmarzlika z tego roku? Kuciapa Zmarzlikowi wytłumaczył jak tego dokonać?
  • mly Zgłoś komentarz
   Czyli Gollob to w sumie wychowanek Staleczki. Przez 3 sezony 2008-2010 zrobił komplet medali. Przez 13 lat w Bydgoszczy i Tarnowie tylko srebro i 3 brązy. To Stal go wychowała na mistrza. A
   Czytaj całość
   tak poważnie to tylko biznes. Każdy z rajderów prowadzi własną żużlową firmę i pracuje dla tych którzy lepiej mu zapłacą. W biznesie nie ma sentymentów.
   • M@rkus Zgłoś komentarz
    Zróbcie klasyfikację „na teraz” czyli w jakim klubie był kiedy startował w GP, bo mógł się męczyć w macierzy czy w innych klubach, a rozwinął się w …