W tym artykule dowiesz się o:
Drzwi z napisem "sezon 2020" zamknięte
COVID-19 straszył, przesunął start sezonu o ponad dwa miesiące, ale dzięki cierpliwości, organizacji i wysiłkowi wielu osób udało się żużlowy 2020 rok w Polsce odjechać. I to w bardzo dużym wymiarze. Najważniejsze zawody, w których walka toczy się o prestiżowe laury mistrzowskie i wpisy do annałów, odbyły się i dostarczyły przy tym niemałych emocji.
W dniu rozpoczęcia oficjalnego okresu zmian przynależności klubowych sprawdziliśmy, które kluby i zawodnicy mogą poszczycić się najlepszymi wynikami i kolekcją tytułów zdobytych w zawodach drużynowych, parowych i indywidualnych w naszym kraju w minionym już sezonie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Miliony dla klubów żużlowych z tarczy antykryzysowej
Fogo Unia Leszno - 4 triumfy
Drużynowe Mistrzostwa Polski (PGE Ekstraliga) Mistrzostwa Polski Par Klubowych Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski Srebrny Kask
Sensacji tutaj nie ma. Klub z Wielkopolski od dawna szczyci się mianem najbardziej utytułowanego w polskim sporcie żużlowym. Do imponującej kolekcji (już ponad 100 pierwszych miejsc we wszelkich turniejach krajowych i ponad 200 miejsc na podium) doszedł w tym roku ten najważniejszy i to czwarty kolejny - złoty krążek w PGE Ekstralidze. Oprócz tego udało się drugi raz z rzędu wygrać rywalizację parową. Udanie spisał się Dominik Kubera, który wygrał MIMP i Srebrny Kask. Nie udało mu się niestety zgarnąć złota w IMŚJ (srebro).
ZOBACZ WIDEO Żużel. #MagazynBezHamulców. Domagała, Sikora, Pawlicki, Frątczak i Kryjom gośćmi Galewskiego!
Moje Bermudy Stal Gorzów - 3 triumfy
Złoty Kask PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi
+ Indywidualne Mistrzostwa Świata
Gorzowianie dokonali w tym roku dużej rzeczy w DMP, w których jeszcze w połowie sezonu byli na ostatnim miejscu w tabeli, a finalnie zakończyli jazdę ze srebrem. Wygranych drużynowych nie było, ale nie zabrakło indywidualnych i tutaj wszystko jest zasługą jednego człowieka, który jest dla Stali największym skarbem i jej wielkim ambasadorem. Bartosz Zmarzlik w świetnym stylu obronił tytuł w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, a ponadto dołożył pierwszy w karierze triumf w Złotym Kasku oraz drugi z rzędu w PGE IMME.
RM Solar Falubaz Zielona Góra - 3 triumfy
Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych Liga Juniorów
Za najlepszy w Polsce klub w kwestii szkolenia młodzieży od lat uznaje się ten z Leszna i słusznie, bo to potwierdzają przede wszystkim wyniki w lidze. W 2020 roku wszystkie zespołowe zawody w kategorii juniorskiej wygrał jednak kto inny. Potwierdza się, że Falubaz zaczął znacznie lepiej pracować z młodymi zawodnikami. Myszka Miki zdobyła hat-tricka, zajmując pierwsze pozycje w DMPJ, MMPPK i Lidze Juniorów. Kluczowe role odegrała w tym trójka: Norbert Krakowiak, Mateusz Tonder, Damian Pawliczak.
CZYTAJ WIĘCEJ: Przed okresem transferowym. W Falubazie powtórka z rozrywki?
Unia Tarnów - 2 triumfy
Brązowy Kask Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa 1. Ligi Żużlowej
Udało się niegdyś Jackowi Rempale (1989), Robertowi Kużdżałowi (1990) i Januszowi Kołodziejowi (2003), ale np. nie udało innemu czołowemu juniorowi z Tarnowa, Mirosławowi Cierniakowi. Jego syn uzupełnił jednak ten brak i okazał się najlepszy w Brązowym Kasku. Mateusz Cierniak potwierdził, że drzemie w nim duży potencjał i dał radość nie tylko sobie, ale też całemu środowisku tarnowskiemu. Peter Ljung wygrał z kolei mistrzostwa 1. Ligi.
CZYTAJ WIĘCEJ: Oficjalnie: Daniel Kaczmarek odchodzi z Unii Tarnów
Betard Sparta Wrocław - 1 triumf
Indywidualne Mistrzostwa Polski
Drużyna ze stolicy Dolnego Śląska wciąż nie może dogonić wymarzonego od dłuższego czasu złota w zmaganiach ligowych. Teraz był "tylko" brąz. Udało się za to dołożyć najcenniejszy krajowy tytuł w rywalizacji solowej. Swoje drugie złoto w IMP (poprzednio w 2015) zdobył bowiem najwybitniejszy wychowanek klubu - Maciej Janowski. Dla wrocławskiego klubu to już czwarty taki skalp w ostatniej dekadzie i w sumie siódmy w historii.
Inne kluby i ich przedstawiciele z miejscami na podium
Biorąc pod uwagę medale srebrne i brązowe czy miejsca na podium w mistrzowskich imprezach krajowych (ale też międzynarodowych), lista laureatów jest rzecz jasna znacznie dłuższa. Z klubów już wymienionych na poprzednich stronach miejsca na podium zdobywały też zespoły i zawodnicy Stali (srebro i brąz w IMP, trzecie miejsce w ZK), Falubazu (brąz w MIMP, srebro w MPPK) oraz Sparty (brąz w MPPK).
Wiele może sobie dopisać Eltrox Włókniarz Częstochowa, choć żadnego triumfu. Lwy zgarnęły srebro w DMPJ i brąz w LJ. Dochodzą sukcesy indywidualne. Jakub Miśkowiak był drugi w MIMP, IMEJ oraz trzeci w SK i BK. Paweł Przedpełski zajął drugą lokatę w ZK.
Z innych drużyn warto odnotować jeszcze srebro Motoru Lublin w LJ i drugie miejsce Wiktora Trofimowa jr w SK. Historyczny medal zdobył Lokomotiv Daugavpils - brąz w DMPJ. Sebastian Szostak dał drugi stopień podium Arged Malesa TŻ Ostrovii w BK.
CZYTAJ WIĘCEJ: TŻ Ostrovia uzgodniła warunki startów z trzecim zawodnikiem