Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Zimowy zdobywca Mount Everestu martwi się o ekipę, która chce wejść na K2. "Góra dała już dwa ostrzeżenia!"

Leszek Cichy nie ma wątpliwości. Kamieni, które spadły na Adama Bieleckiego i Rafała Fronię, nie można lekceważyć. Zimą na zboczu K2 nie ma żartów. Tam można stracić życie!

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
K2 WP SportoweFakty / Na zdjęciu: K2
- Góra dała nam kamieniami dwa ostrzeżenia. Nie trzeba kusić losu i próbować po raz trzeci - przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową Leszek Cichy. Człowiek, który jako pierwszy (razem z Krzysztofem Wielickim) zdobył zimą najwyższy szczyt świata (Mont Everest), martwi się o polskich himalaistów, którzy wspinają się na K2. Najpierw złamany nos Adama Bieleckiego (Adam Bielecki miał wypadek pod K2. Spadł na niego kamień - czytaj więcej >>), teraz Rafał Fronia złamał rękę i musi opuścić obóz w Himalajach (Koniec wyprawy na K2 dla Polaka. Leci do szpitala ze złamaną ręką >>).

Na razie nie układa się polskiej ekipie wspinaczka na K2. Przypomnijmy, że nasi himalaiści chcą zdobyć ten szczyt zimą. Po raz pierwszy w historii. Mają czas do 20 marca.

Zarówno Bielecki, jak i Fronia, ucierpieli na skutek uderzenia kamieniami. Wedle Cichego powinna teraz zapaść decyzja o zmianie drogi wejścia. Himalaista proponuje porzucenie tzw. "drogi Basków" i próbę podążenia śladem 90 proc. ekip, które atakują K2 ("Żebro Abruzzi"). Bielecki, Janusz Gołąb czy Marcin Kaczkan doskonale znają tę drogę.

- Wczuwam się w sytuację kolegów. Są zniechęceni do obecnej strategii wejścia, nie mają serca, boją się. Dostali dwa porządne ostrzeżenia, a znaków jakie dają nam góry, nie należy lekceważyć. Dlatego jestem za zmianą drogi, albo… trzeba zwinąć bazę i wracać do domu - dodał w rozmowie z PAP.

Przypomnijmy, że Zimowa Wyprawa K2 dla Polaków ma na celu pierwsze, zimowe wejście na K2. Jedyny niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik. Polscy himalaiści pod kierownictwem Wielickiego chcą w ten sposób uświęcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

ZOBACZ WIDEO To tam mieszka na co dzień Elisabeth Revol - zobacz reportaż WP SportoweFakty


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Czy Polakom uda się zdobyć szczyt K2 do 20 marca 2018?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (14)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×