Ambitny projekt Nirmala Purja wystartował w marcu (nazywa go Project Possible 14/7). Nepalczyk chce zdobyć w ciągu siedmiu miesięcy wszystkie 14 szczytów sięgających powyżej 8 tysięcy metrów nad poziomem morza. Jak na razie rekord prędkości zdobycia korony Himalajów i Karakorum należy do Koreańczyka Kima Chang-Ho. Dokonał tego w czasie 7 lat 10 miesięcy i sześć dni.
Purja zdobywa szczyty, wspomagając się tlenem z butli, ale i tak jego osiągnięcia robią wrażenie. Odliczanie czasu rozpoczęło się 23 kwietnia, kiedy Nepalczyk zdobył Annapurnę. 12 maja stanął na szczycie Dhaulagiri a trzy dni później na Kanczendzandze.
Himalajski sprinter nie tylko koncentruje się na zdobywaniu szczytów. Podczas zejść z Kanczendzongi i swojego pobytu na Dhaulagiri brał również udział w akacjach ratunkowych. Niestety podczas tej pierwszej śmierć poniosło dwóch wspinaczy (o tym więcej przeczytasz tutaj).
[color=black]ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Gala Lotto Ekstraklasy bez Legii i Lechii. "Tylko mistrz musi być na wydarzeniu w komplecie"
[/color]
22 maja Nirmal Purja pobił inny rekord świata. Jako pierwszy człowiek w historii zdobył dwa różne szczyty ośmiotysięczne w ciągu jednego dnia. Około godziny 5.30 czasu lokalnego stanął na szczycie najwyższej góry świata - Evereście. Niespełna 10 godzin i 15 minut później był już na czubku pobliskiej Lhotse (to na jej południowej ścianie życie stracił Jerzy Kukuczka).
Zobacz także: Revol znów zdobywa szczyty
Himalaista pochwalił się w internecie zdjęciem, na którym widać sznur ludzi idących na szczyt najwyższej góry świata. W kolejce na Everest stało ponad 300 wspinaczy. Obecnie Nepalczyk jest już w drodze na kolejny szczyt - Makalu.
Nirmal Purja w ten sposób zdobył już pięć ośmiotysięczników w niespełna miesiąc. To pierwszy w historii taki przypadek, a lada chwila ten wynik może poprawić o jeszcze jedną górę. Jeśli to mu się uda, to zamknie on pierwszą fazę swojego projektu, która zakładała zdobycie tych właśnie sześciu szczytów przed 1 czerwca.
W fazie drugiej, która ma potrwać do sierpnia, zaplanował zdobycie: K2, Nanga Parbat, Broad Peak oraz dwóch Gaszerbrumów. Ostatnia faza ma potrać od września do listopada i zakłada wejście na trzy góry: Manaslu, Sziszapangma oraz Czo oju.