Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Nepalczyk pierwszym człowiekiem, który stanął na dwóch szczytach jednego dnia

Nirmal Purja 22 maja jako pierwszy człowiek w historii stanął na dwóch ośmiotysięcznych szczytach jednego dnia. Dokonał tego na Evereście i Lhotse. To część jego projektu zdobycia 14. najwyższych gór ziemi w siedem miesięcy.
Bartłomiej Ruta
Bartłomiej Ruta
widok na Mount Everest Getty Images / Paula Bronstein / Na zdjęciu: widok na Mount Everest

Ambitny projekt Nirmala Purja wystartował w marcu (nazywa go Project Possible 14/7). Nepalczyk chce zdobyć w ciągu siedmiu miesięcy wszystkie 14 szczytów sięgających powyżej 8 tysięcy metrów nad poziomem morza. Jak na razie rekord prędkości zdobycia korony Himalajów i Karakorum należy do Koreańczyka Kima Chang-Ho. Dokonał tego w czasie 7 lat 10 miesięcy i sześć dni.

Purja zdobywa szczyty, wspomagając się tlenem z butli, ale i tak jego osiągnięcia robią wrażenie. Odliczanie czasu rozpoczęło się 23 kwietnia, kiedy Nepalczyk zdobył Annapurnę. 12 maja stanął na szczycie Dhaulagiri a trzy dni później na Kanczendzandze.

Himalajski sprinter nie tylko koncentruje się na zdobywaniu szczytów. Podczas zejść z Kanczendzongi i swojego pobytu na Dhaulagiri brał również udział w akacjach ratunkowych. Niestety podczas tej pierwszej śmierć poniosło dwóch wspinaczy (o tym więcej przeczytasz tutaj).

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Gala Lotto Ekstraklasy bez Legii i Lechii. "Tylko mistrz musi być na wydarzeniu w komplecie"

22 maja Nirmal Purja pobił inny rekord świata. Jako pierwszy człowiek w historii zdobył dwa różne szczyty ośmiotysięczne w ciągu jednego dnia. Około godziny 5.30 czasu lokalnego stanął na szczycie najwyższej góry świata - Evereście. Niespełna 10 godzin i 15 minut później był już na czubku pobliskiej Lhotse (to na jej południowej ścianie życie stracił Jerzy Kukuczka).

Zobacz także: Revol znów zdobywa szczyty

Himalaista pochwalił się w internecie zdjęciem, na którym widać sznur ludzi idących na szczyt najwyższej góry świata. W kolejce na Everest stało ponad 300 wspinaczy. Obecnie Nepalczyk jest już w drodze na kolejny szczyt - Makalu.

Nirmal Purja w ten sposób zdobył już pięć ośmiotysięczników w niespełna miesiąc. To pierwszy w historii taki przypadek, a lada chwila ten wynik może poprawić o jeszcze jedną górę. Jeśli to mu się uda, to zamknie on pierwszą fazę swojego projektu, która zakładała zdobycie tych właśnie sześciu szczytów przed 1 czerwca.

W fazie drugiej, która ma potrwać do sierpnia, zaplanował zdobycie: K2, Nanga Parbat, Broad Peak oraz dwóch Gaszerbrumów. Ostatnia faza ma potrać od września do listopada i zakłada wejście na trzy góry: Manaslu, Sziszapangma oraz Czo oju.

Czy Nirmal Purja osiągnie założony cel?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (1):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×