Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

"Wreszcie Francja sie ruszyła". Legia Honorowa dla Polaków z Nanga Parbat

Polacy wspinacze wysokogórscy, którzy uratowali Elisabeth Revol na Nanga Parbat, otrzymają odznaczenie Legii Honorowej - najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Od lewej: Denis Urubko, Elisabeth Revol, Adam Bielecki Facebook / Adam Bielecki / Od lewej: Denis Urubko, Elisabeth Revol, Adam Bielecki
"Legia Honorowa dla Polaków z Nanga Parbat. Dzwonił Jarek Botor. Dostał zaproszenie na odebranie Legii Honorowej 13. lipca. Wreszcie Francja się ruszyła" - poinformował na Facebooku Piotr Packowski, Polak mieszkający w kraju nad Loarą.

Petycję Packowskiego ws. przyznania Adamowi Bieleckiemu, Denisowi Urubce, Jarosławowi Botorowi, Piotrowi Tomali i Krzysztofowi Wielickiemu Orderu Narodowego Legii Honorowej poparło ponad tysiąc osób. Jak zdradził autor petycji, dekret został podpisany już 11. marca przez prezydenta Macrona, ale była prośba, by tego nie upubliczniać.

"W sprawie pomógł Pierre Mazeaud, z jego polecenia pisałem do Premiera Francji, który przesłał podanie na właściwy adres - do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sprawa wygrana i brawo dla chłopców" - podkreślił Packowski.

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Sport to ciągła presja i pogoń za wynikiem

ZOBACZ: Legia Honorowa dla Adama Bieleckiego i Denisa Urubki? "Jesteśmy tym trochę zawstydzeni" >>

Przyznanie Legii Honorowej polskim alpinistom jest pięknym podziękowaniem za ich heroiczną postawę na Nanga Parbat w styczniu 2018 r. Akcja ratunkowa, podczas której udało się odnaleźć Elisabeth Revol (na ośmiotysięczniku na zawsze pozostał Tomasz Mackiewicz), przeszła do historii światowego himalaizmu.

Order Narodowy Legii Honorowej to najwyższe francuskie odznaczenie przyznawane za szczególne osiągnięcia. Wśród Polaków, którzy dostąpili tego zaszczytu są m.in. Józef Piłsudski, Władysław Sikorski, Ignacy Jan Paderewski, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski czy Bronisław Komorowski.

ZOBACZ: Apel do francuskiego senatora: Nadajmy medale polskim himalaistom z Nanga Parbat >>

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×