Dobiegła końca wyprawa Polskiego Himalaizmu Zimowego. "To jedyna racjonalna decyzja"

Polscy himalaiści, którzy realizowali program Polskiego Himalaizmu Zimowego, przerwali wyprawę na Baturę Sar (7795 m). Decyzja podyktowana jest niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Karol Wasiek
Karol Wasiek
Alpinizm Twitter / Na zdjęciu: Alpinizm
Taką decyzję - za pośrednictwem mediów społecznościowych - przekazał Piotr Tomala, kierownik wyprawy.

Z komunikatu "Polskiego Himalaizmu Zimowego" dowiadujemy się, że od czwartku w bazie przybyło około metra śniegu, a prognozy pogody nie są optymistyczne.

"Z Bazy zaobserwowaliśmy ogromną lawinę, która przeszła przez poręczówki znajdujące się na drodze do Obozu II. Nieustanny opad śniegu uniemożliwia nam działanie i zwiększył zagrożenie lawinowe. Dlatego ze względów bezpieczeństwa w tym tygodniu musieliśmy wstrzymać akcję górską" - przekazał Tomala.

"Prognozy wskazują na to, że ten stan utrzyma się przez najbliższe dni, nie dając nam nawet matematycznych szans na zdobycie szczytu w sezonie zimowym. W związku z tym jedyną racjonalną decyzją jest zakończenie wyprawy" - podsumował.

Ekspedycja programu Polski Himalaizm Zimowy na Baturę Sar była elementem przygotowań do zimowej wyprawy na K2. Wspinacze wyruszyli do Pakistanu 13 stycznia. Akcję górską rozpoczęli 29 stycznia. W ostatnim tygodniu lutego udało się założyć Obóz III i osiągnąć 6600 metrów.

Uczestnicy wyprawy mają wylądować w Polsce 10 marca.

Czytaj także:
- Skoki narciarskie. Puchar Świata Lahti. Piotr Żyła jakiego nikt nie znał. I to po życiowym sukcesie
- Skoki narciarskie. Puchar Świata Lahti 2020. Słabsze skoki Polaków to kwestia sprzętu? "Być może coś przeoczyliśmy"

ZOBACZ WIDEO: Rafał Kot krytycznie o szkoleniu młodych skoczków. "Przepaść sprzętowa jest ogromna. Nie ma zaplecza"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×